Podczas wydarzenia występują soliści i zespoły Bayerische Staatsoper (Opera Bawarska), Bayerisches Staatsorchester (Orkiestra Bawarska) oraz Bayerisches Staatsballett (Balet Bawarski). Po raz pierwszy festiwal miał miejsce w 1875 roku. Wystawiono wtedy opery Wolfganga Amadeusza Mozarta i Richarda Wagnera.
W tym roku Münchner Opernfestspiele odbywa się od 23 czerwca do 31 lipca 2023 roku. Pokazywanych jest kilkanaście produkcji Opery Bawarskiej, zarówno opery, przedstawienia baletowe, jak i koncerty symfoniczne. Można zobaczyć m. in. „Hamleta” Bretta Deana, „Borysa Godunowa” Modesta Musorgskiego (w tej produkcji partię Fiodora wykonała polska mezzosopranistka Daria Proszek), „Salome” Ryszarda Straussa (w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego), „Così fan tutte” Wolfganga Amadeusza Mozarta, „Lohengrin” i „Tristan i Izolda” Ryszarda Wagnera oraz „Aida” Giuseppe Verdiego. W premierze „Semele” George’a Friedricha Händla udział weźmie Jakub Józef Orliński, polski kontratenor wykona partię Atamasa.
Wystawienia odbywają się w kilku miejscach w Monachium, m. in. na scenie Opery Bawarskiej oraz Prinzregententheater. W cyklu „Opera for All” na Placu Maxa Józefa przed Opera Bawarską spektakle z teatru transmitowane są na żywo.
Polski bas Aleksander Teliga i polski baryton Stanisław Kuflyuk wystąpili 2 i 7 lipca 2023 roku w dwóch spektaklach wielkiej opery Sergiusza Prokofiewa pt. „Wojna i pokój”. Aleksander Teliga wcielił się w partię Hrabiego Ilii Rostowa. Artysta w przyszłym sezonie zadebiutuje w Operze Bawarskiej w „Nosie” Dmitrija Szostakowicza (partia Doktora i Ojca) w inscenizacji Barriego Kosky’ego w koprodukcji z madryckim Teatr Real, w tej realizacji wystąpiło czworo polskich śpiewaków. W najbliższym czasie Teliga wystąpi także na festiwalu w Heidenheim w Niemczech (Wielki Inkwizytor w „Don Carlosie”) oraz Książę w „Romeo i Julii” Gounoda w Theather an der Wien.
Stanisław Kuflyuk brał udział w premierze „Wojny i pokoju” w marcu 2023 roku w Operze Bawarskiej, polski baryton kreował w tym wieloobsadowym dziele dwie role: Marszałka Berthiera i doktora Métiviera. Zapis premierowego spektaklu można obejrzeć na stronie Bayerische Staatsoper i kanale arte.tv. Występ w „Wojnie i pokoju” był debiutem Kuflyuka na tej scenie.
Operę poprowadził słynny dyrygent rosyjski Vładimir Jurowski, od 2017 roku dyrektor naczelny i dyrektor artystyczny Rundfunk-Sinfonieorchester w Berlinie. W 2021 roku został generalnym dyrektorem muzycznym Bayerische Staatsoper w Monachium. Jest synem dyrygenta Michaiła Jurowskiego i wnukiem kompozytora Vladimira Jurowskiego.
Reżyserem „Wojny i pokoju” jest Dmitri Tcherniakov, jeden z największych twórców teatralnych naszych czasów, pracujący w Metropolitan Opera, Staatsoper Unter den Linden w Berlinie, Opéra national de Paris, Operze w Hamburgu, Operze w Wiedniu, Operze w Zurychu, Teatro alla Scala w Mediolanie i Metropolitan Opera w Nowym Jorku. W Operze Bawarskiej zrealizował kilka spektakli, m. in. „Chowańszczyznę” Modesta Musorgskiego, „Dialogi Karmelitanek” Francisa Poulenca czy „Szymona Boccanegrę” Giuseppe Verdiego.
„Wojna i pokój”, opera napisana przez Sergiusza Prokofiewa na kanwie wielkiej powieści Lwa Tołstoja Prokofiewa, to dzieło, którym wstępuje kilkudziesięciu solistów. W tej produkcji udział wzięli m. in. Olga Kulchynska (Natasza), Andrei Zhilikhovsky (Andrzej Bołkoński), Alexandra Yangel (Sonia), Violeta Urmana (Maria Dmitrijewna Achrossimowa), Bekhzod Davronov (Kuragin), Alexei Botnarciuc (Dołochow), Sergei Leiferkus (Książę Mikołaj Bołkoński i Matwiejew).
W partii Piotra Bezuchowa wystąpił armeński tenor Arsen Soghomonyan, którego warszawska publiczność może pamiętać z V Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W 2004 roku, artysta (wtedy jako baryton) zdobył III nagrodę w kategorii głosów męskich i Nagrodę Publiczności przyznawaną przez Ogólnopolski Klub Miłośników Opery „Trubadur”.