REKLAMA

Polscy artyści na świecie: Aleksandra Olczyk debiutuje w Metropolitan Opera jako Królowa Nocy

16 grudnia, w pierwszym zaprezentowanym w tym sezonie spektaklu „Czarodziejskiego fletu” Aleksandra Olczyk po raz pierwszy wystąpiła na słynnej nowojorskiej scenie. Debiut polskiej sopranistki w Metropolitan Opera miał odbyć się kilka sezonów temu, ale przedstawienia odwołano z powodu pandemii.

Aleksandra Olczyk jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Po ukończeniu studiów kontynuowała naukę u prof. Heleny Łazarskiej. Występowała już na wielu scenach operowych, m. in.: w berlińskiej Staatsoper, Royal Opera House Operze w Londynie, Teatro Real w Madrycie, Lincoln Center w Nowym Jorku, Deutsche Oper am Rhein, Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, Operze Nova w Bydgoszczy oraz Joburg Theatre w Johannesburgu.

Swoją koronną partię Die Königin der Nacht artystka prezentowała już m. in.: w Deutsche Oper i Komische Oper w Berlinie, jak również w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie (w słynnej realizacji w reżyserii Barriego Kosky’ego), Teatro Real w Madrycie, Opéra de Lille, Fińskiej Operze Narodowej w Helsinkach, a także na festiwalach w Perth i Adelajdzie w Australii i Nowej Zelandii oraz na scenie Volksoper w Wiedniu.

Jest laureatką australijskiej Nagrody Muzycznej Helpmanna dla najlepszej artystki scenicznej 2019 roku oraz Koryfeusza Muzyki Polskiej w 2020 roku w kategorii „Odkrycie Roku” (za szczególną jakość kreacji wokalnej i dynamikę rozwoju drogi artystycznej).

Aleksandra Olczyk ma w swoim repertuarze także takie role jak: Fiorilla w „Turku we Wloszech” Gioachina Rossiniego, Gildę w „Rigoletcie” i Violettę w „Traviacie” Giuseppe Verdiego, Blondę w „Uprowadzeniu z seraju” Wolfganga Amadeusza Mozarta czy Zofii w „Kawalerze srebrnej róży” Ryszarda Straussa.

Aleksandra Olczyk (Królowa Nocy) i Pamina (Joélle Harvey) w „Czarodziejskim flecie” w Metropolitan Opera © Marty Sohl Met Opera
Aleksandra Olczyk (Królowa Nocy) i Pamina (Joélle Harvey) w „Czarodziejskim flecie” w Metropolitan Opera © Marty Sohl Met Opera

W okresie świątecznym (od 16 grudnia 2022 roku do 6 stycznia 2023 roku) Metropolitan Opera prezentuje skróconą, „familijną” odsłonę „Czarodziejskiego fletu”. Premiera tej wersji odbyła się w 2004 roku, Julie Taymor zadebiutowała wtedy jako reżyserka, projektantka kostiumów i marionetek. Scenografię przygotował George Tsypin. Aleksandra Olczyk wystąpi we wszystkich 9 planowanych w tym czasie przedstawieniach, podobnie jak bas Soloman Howard jako Sarastro.

Towarzyszyć im będą Ben Bliss i David Portillo, wcielający się w Tamina, który stara się zdobyć księżniczkę Paminę, śpiewaną przez sopranistki Joélle Harvey i Sydney Mancasola. Papagenów wykreują barytoni Joshua Hopkins i Benjamin Taylor. Spektaklem dyryguje Maestro Duncan Ward, dla którego to także będzie debiut w tym słynnym teatrze.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne