REKLAMA

Anna Duczmal-Mróz laureatką głównej nagrody w programie dyrygenckim dla kobiet „Taki Alsop Conducting Fellowship”

Taki Alsop Conducting Fellowship właśnie ogłosiło listę swoich stypendystek na lata 2022–24. Założony przez legendarną dyrygentkę Marin Alsop w 2003 roku program ma na celu promowanie różnorodności płci w muzyce.

Anna Duczmal-Mróz została laureatką głównej nagrody w prestiżowym, międzynarodowym programie dyrygenckim Taki Alsop Conducting Fellowship. Stała się tym samym, pierwszą Polką, która ją otrzymała. W ramach nagrody będzie pracować pod okiem amerykańskiej dyrygentki Vienna Radio Symphony Orchestra i kuratorki chicagowskiego Ravinia Festival – Marin Alsop.

Główna nagroda jest ukoronowaniem dorobku artystycznego i szansą – jak mówi sama laureatka – na pogłębienie wiedzy. Anna Duczmal-Mróz będzie towarzyszyć Marin Alsop podczas koncertów jej orkiestry w Wiedniu. W lipcu 2022 roku wystąpi z Chicago Symphony Orchestra podczas tegorocznej edycji Ravinia Festival.

Od 2009 roku Anna Duczmal-Mróz jest głównym dyrygentem Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus – zespołu założonego i nadal kierowanego przez jej matkę, wybitną dyrygentkę Agnieszkę Duczmal. Oprócz występów z Amadeus na całym świecie dyrygowała także takimi orkiestrami jak Sinfonia Varsovia czy NOSPR. Współpracowała z Wyntonem Marsalisem i Jazz at Lincoln Center Orchestra, Avi Avitalem, Danielem Hope, Ingolfem Wunderem i Kirillem Troussovem.

Anna Sułkowska-Migoń © J. Gałuszka

Oprócz głównej nagrody Taki Alsop Conducting Fellowship przyznało także stypendia na lata 2022-2024. Druga Polska dyrygentka Anna Sułkowska-Migoń, która jest rezydentką w Polskiej Orkiestrze Sinfonia Iuventus im. J. Semkowa, została jedną z sześciu stypendystek.

Stypendium Taki Alsop Conducting Fellowship to obecnie dwuletnia nagroda, która obejmuje przede wszystkim intensywny coaching i mentoring z Marin Alsop i innymi profesjonalistami z branży muzycznej. Honorarium TACF dla stypendystów wynosi 20 000 dolarów w ciągu dwóch lat. Inne nagrody są także przyznawane na podstawie zasług. Od 2003 roku do programu wybrano trzydzieści dyrygentek. Laureatkami stypendium były m.in. Marzena Diakun, Marta Gardolińska i Barbara Dragan.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne