REKLAMA

Dwa wyjątkowe głosy: Artur Ruciński i Pretty Yende w Teatrze Wielkim w Warszawie

23 czerwca o godz. 19.00 świętować będziemy 20-lecie debiutu Artura Rucińskiego na scenie Opery Narodowej. W koncercie towarzyszyć mu będzie słynna sopranistka Pretty Yende, którą po raz pierwszy usłyszymy w Warszawie.

Artur Ruciński, polski baryton o wspaniałej, międzynarodowej karierze, po raz pierwszy wystąpił w warszawskim Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w tytułowej partii w operze Piotra Czajkowskiego „Eugeniusz Oniegin”. Od tamtego czasu wielokrotnie powracał na warszawską scenę. Wystąpił w wielu produkcjach, m.in.: w „Turandot”, „Madame Butterfly”, „Carmen”, „Damie pikowej”, „Czarodziejskim flecie”, „Halce”, „Iwonie, Księżniczce Burgunda”, „Cyruliku sewilskim”, czy „Fauście”.

Od warszawskiego debiutu, w jego karierze nastąpiły dwa, zasługujące na szczególną uwagę, punkty zwrotne. Pierwszym było zaproszenie artysty przez Daniela Barenboima do zaśpiewania pod jego batutą w „Eugeniuszu Onieginie” obok Rolanda Villazóna w Staatsoper Berlin w 2010 roku. Drugim zaś jego amerykański debiut, jakim była partia Marcella w „Cyganerii” w Los Angeles Opera dwa lata później. Owocem tego sukcesu było zaproszenie do Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Kolejny występ w roli Francesco w operze „Zbójcy” Giuseppe Verdiego w Teatro di San Carlo w Neapolu wytyczył nowy kierunek w jego karierze jako barytona verdiowskiego.

Dziś Artur Ruciński należy do grona najwybitniejszych śpiewaków operowych na świecie. Jego kunszt wokalny znajduje uznanie widowni największych i najbardziej prestiżowych scen operowych. W ostatnich sezonach artystycznych można go było zobaczyć w Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Théâtre des Champs-Élysées oraz Opéra Bastille w Paryżu, Teatro Real w Madrycie, Royal Opera House Covent Garden w Londynie oraz Teatro Massimo w Palermo na Sycylii.

Pochodząca z Piet Retief w Republice Południowej Afryki Pretty Yende ukończyła z wyróżnieniem studia na South African College of Music, umiejscowionym w Rondebosch na wydziale Uniwersytetu Kapsztadzkiego oraz w mediolańskim Teatro alla Scala. Od czasu jej profesjonalnego debiutu operowego w Łotewskim Teatrze Narodowym w Rydze jako Micaela w „Carmen”, wystąpiła niemalże we wszystkich najważniejszych teatrach operowych świata. Śpiewała w Royal Opera House, Covent Garden, Opéra National de Paris, Metropolitan Opera, Teatro alla Scala w Mediolanie, Deutsche Oper Berlin, Staatsoper Berlin, Bayerische Staatsoper w Monachium, Opernhaus Zürich i Gran Teatre del Liceu w Barcelonie, a także Vienna Staatsoper. W 2016 roku wystąpiła na Rossini Opera Festival w Pesaro, u boku Ewy Podleś w operze „Ciro in Babilonia” Gioachina Rossiniego.

Pretty Yende © Dario Acosta
Pretty Yende © Dario Acosta

W operze nowojorskiej po raz pierwszy zaśpiewała w 2013 roku. Wcieliła się w rolę hrabiny Adele w operze „Hrabia Ory” Rossiniego. Niejednokrotnie powracała na tę scenę występując w kolejnych sezonach m.in. w „Napoju miłosnym” i w „Łucji z Lammermoor” Gaetana Donizettiego. Jej niezaprzeczalny talent oraz magnetyczny wręcz urok można było usłyszeć i zobaczyć przy okazji kreowania takich partii operowych, jak Violetta w „Traviacie”, Elwira w „Purytanach” Vincenza Belliniego, Musetta w „Cyganerii” czy Norina w „Don Pasquale” Gaetana Donizettiego.

Artur Ruciński i Pretty Yende wystąpią razem 23 czerwca. W programie usłyszymy arie i duety z „Traviaty”, „Balu maskowego”, „Luizy Miller” i „Makbeta” Giuseppe Verdiego, „Lindy z Chamonix” i „Łucji z Lammermoor” Gaetana Donizettiego, „Cyrulika sewilskiego” Gioachina Rossiniego. Orkiestrą TW-ON dyrygować będzie Patrick Fournillier.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne