REKLAMA

Balet „Dracula” w choreografii Krzysztofa Pastora w kwietniu na scenie Opery Narodowej

Po wielkim sukcesie z West Australian Ballet w Perth, spektakularna produkcja Krzysztofa Pastora z muzyką Wojciecha Kilara zostanie wreszcie pokazana w Warszawie.

Krzysztof Pastor z librecistą Pawłem Chynowskim powrócili do pierwowzoru pięknego arystokraty. Film „Dracula”, w reżyserii Francisa Forda Coppoli i muzyką Wojciecha Kilara został nagrodzony w 1993 roku trzema Oskarami. Prapremiera baletu Pastora odbyła się w Perth w Australii cztery lata temu. Spektakl nominowano do prestiżowych Helpmann Awards w kategorii „Najlepszy balet”. Trzykrotnie nagrodzono go w konkursie Performing Arts WA Awards: za „Najlepsze nowe dzieło taneczne”, kostiumy i aranżację muzyczną.

Kolejne dwie realizacje odbyły się w 2021 roku: we wrześniu w Rydze oraz w listopadzie w australijskim Brisbane. W polskiej wersji przedstawienia zobaczymy czołowych solistów i niemal cały zespół Polskiego Baletu Narodowego. Premiera polska odbędzie się 28 kwietnia, godz. 19.00, a kolejne spektakle: 29 i 30 kwietnia oraz 19, 20, 21, 22 maja 2022 r. Orkiestrę poprowadzi Patrick Fournillier.

24 kwietnia jako preludium do baletu „Dracula” orkiestra TW-ON zaprezentuje publiczności koncert muzyki Wojciecha Kilara. Usłyszymy poemat symfoniczny „Kościelec 1909” skomponowany w 1976 roku na cześć Mieczysława Karłowicza, zmarłego tragicznie pod lawiną na górze Kościelec, „I Koncert fortepianowy” z 1997 roku z Januszem Olejniczakiem jako solistą oraz; „Symfonię – Adwentową” napisaną w 2007 roku.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne