REKLAMA

Marek Weiss i „Biały Wieloryb”. Wspomnienia słynnego polskiego reżysera wydane nakładem PWM

28 października 2023 roku o godz. 17.30 w Salach Redutowych Teatru Wielkiego – Opery Narodowej odbędzie się promocja książki wspomnieniowej Marka Weissa „Biały Wieloryb”. Spotkanie poprowadzi redaktor Jacek Marczyński.

Tytuł książki nawiązuje do powieści Hermana Melville’a „Moby Dick albo Wieloryb”. Biały wieloryb pojawia się jako symbol praktycznie we wszystkich kulturach i mitologiach świata jako stwór wyniosły i groźny. Jest emanacją potęgi natury, nieludzkim ukoronowaniem dzieła stworzenia. W opisie książki Weissa, wydawca porównuje tworzenie opery do poszukiwania Białego Wieloryba z powieści Melville’a i określa je jako nieustanną walkę między rozsądkiem a uczuciami, pogoń za wymykającym się ideałem (a może monstrum?). – Gdzie jednak szukać piękna, jeśli nie w operze? –pyta.

Marek Weiss w Operze Bałtyckiej © archiwum prywatne
Marek Weiss w Operze Bałtyckiej © archiwum prywatne

Marek Weiss to jeden z czołowych europejskich reżyserów teatralnych, autor ponad 120 inscenizacji teatralnych i operowych obecnych na scenach światowych od USA przez Europę po Daleki Wschód. Był dyrektorem wielu teatrów, w tym Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Stworzył tam unikalny w skali europejskiej, autorski teatr operowy uznany przez media polskie i zagraniczne, za jedno z najciekawszych zjawisk w tej dziedzinie. Ambitny repertuar (w tym m.in. cykl zamówień kompozytorskich Opera Gedanensis) i bezkompromisowa dbałość o wysoki poziom syntezy teatru i muzyki stały się wyznacznikiem jego ostatnich inscenizacji.

Kilka lat temu Marek Weiss poświęcił się literaturze. Jest autorem powieści „Boskie życie” (2008), „Cena ciała” (2013),  „Brat bies” (2016) i „Antygona w piekle” (2017) oraz setek artykułów.

Wydawcą „Białego Wieloryba”  jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Pozycja ukaże się w serii „Opera”, w której do tej pory opublikowano pięć tytułów poświęconych wybitnym artystom związanym z operą: „Si, Amore” (Aleksandra Kurzak), „Głos wewnętrzny” (Renée Fleming), „Poszukiwanie” (Jerzy Artysz), „Złota klatka” (Michał Znaniecki) i „Twarze Wotana” (Tomasz Konieczny).

Książkę można zamówić w przedsprzedaży na stronie wydawcy oraz w księgarniach internetowych

Wstęp na spotkanie promocyjne 28 października roku jest wolny. Fragmenty książki przeczyta Daniel Olbrychski.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne