REKLAMA

Bydgoszcz Miastem Muzyki. Stolica Kujaw w Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w Dziedzinie Muzyki

31 października 2023 roku UNESCO Creative Cities Network ogłosiła listę miast, które wejdą do Sieci Miast Kreatywnych. Bydgoszcz, jako jedyne polskie miasto w tegorocznym naborze, uzyskało tytuł Miasta Kreatywnego w Dziedzinie Muzyki. Stolica Kujaw dołącza do grona innych polskich miast: Katowic, Łodzi, Gdyni, Wrocławia i Krakowa.

Program Sieci Miast Kreatywnych UNESCO (UNESCO Creative Cities Network) został utworzony w 2004 roku, by wspierać współpracę miast, które uznają kreatywność i rozwój przemysłów kulturalnych jako strategiczny czynnik zrównoważonego rozwoju. Celem programu jest zwiększenie świadomości społecznej na temat znaczenia kultury i jej prorozwojowego potencjału w różnych dziedzinach życia społecznego, w tym również w gospodarce.

Przyłączając się do Sieci miasta potwierdzają swoje zobowiązanie do rozwijania partnerstwa, promowania kreatywności, dzielenia się najlepszymi praktykami i wzmacniania uczestnictwa mieszkańców w życiu kulturalnym.

Sieć Miast Kreatywnych UNESCO obejmuje siedem dziedzin kreatywności: literatura, muzyka, film, rzemiosło artystyczne i sztuka ludowa, wzornictwo, gastronomia oraz sztuka mediów. Obecnie Sieć zrzesza 350 miast reprezentujących różne pola aktywności kulturalnej.

Rzeźba „Przechodzący przez rzekę” © Pit1233, CC0, Wikimedia Commons
Rzeźba Jerzego Sulimy-Kamińskiego „Przechodzący przez rzekę” w Bydgoszczy © Pit1233, CC0, Wikimedia Commons

Do Sieci należy sześć polskich miast. W roku 2013 tytuł Miasta Kreatywnego w dziedzinie literatury uzyskał Kraków, w 2015 Katowice (muzyka), a w 2017 Łódź (film), w 2019 Wrocław (literatura), a w 2021 Gdynia (film). W 2023 roku do Sieci dołączyła Bydgoszcz w dziedzinie muzyki. W tej kategorii znajduje się m. in.: Brno, Londyn, Glasgow, Pesaro, Belfast, Batumi, Sewilia, Hawana, Bolonia i Hanower.

– Zawsze uważałem, że muzyka jest tym, co nas wyróżnia. To wielki sukces naszego miasta. Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w ten proces. Zostaliśmy docenieni i weszliśmy do prestiżowej Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie Muzyki. Jesteśmy szóstym miastem w Polsce, które może się szczycić obecnością w tak elitarnym gronie. To dla nas wyróżnienie i wielkie zobowiązanie na przyszłość – mówił podczas konferencji prasowej w Ratuszu Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

W bydgoskiej aplikacji znalazło się sześć projektów, w tym trzy projekty oddolne (lokalne) i trzy międzynarodowe. Wśród nich są projekty zarówno artystyczne, jak i edukacyjne oraz badawcze. Ich szczegółowe opisy znajdują się na stronie tutaj.

Filharmonia Pomorska © Mariusz Guć, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons
Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy © Mariusz Guć, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Dzielnica Muzyczna w Bydgoszczy to jedno z najciekawszych założeń urbanistycznych miasta, a jednocześnie jeden z najbardziej urokliwych i spokojnych zakątków Bydgoszczy. W latach 70. XX wieku z inicjatywy dyrektora Filharmonii Pomorskiej Andrzeja Szwalbego, rozpoczęto tworzenie, tak zwanej dzielnicy muzycznej. Park i okolice Filharmonii Pomorskiej sukcesywnie upiększano rzeźbami kompozytorów i wirtuozów.

Obecność Bydgoszczy w Sieci UNESCO to szansa nie tylko na rozwijanie i realizację projektów, ale przede wszystkim szansa na zawiązanie współpracy z innymi Miastami Muzyki UNESCO i tym samym wzmocnienie współpracy międzynarodowej, wymiana dobrych praktyk, a także perspektywa rozwoju innych dziedzin kultury.

Logo Miasta Bydgoszcz © oficjalny serwis Bydgoszczy (www.bydgoszcz.pl)
Logo Miasta Bydgoszcz © oficjalny serwis Bydgoszczy (www.bydgoszcz.pl)

Biurem koordynującym wdrażanie projektów aplikacyjnych w Bydgoszczy będzie zarządzała Anna Tarnowska, która organizowała proces przygotowania aplikacji Bydgoszczy. Siedzibą Biura będzie Miejskie Centrum Kultury.

W dniach 13 – 19 listopada 2023 w Opera Nova w Bydgoszczy odbędzie się III Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Bogdana Paprockiego.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne