REKLAMA

Wybitny niemiecki dyrygent i pianista Christoph Eschenbach nowym dyrektorem artystycznym NFM Filharmonii Wrocławskiej

Maestro Christoph Eschenbach obejmie 1 września 2024 roku stanowisko dyrektora artystycznego Narodowego Forum Muzyki Filharmonii Wrocławskiej i będzie pełnił tę funkcję do końca sezonu 2028/2029. Umowa została podpisana przez Andrzeja Kosendiaka, Dyrektora NFM. Eschenbach zastąpi Giancarla Guerrero, który kierował NFM Filharmonią Wrocławską przez ostatnie sześć sezonów.

Powrót do domu, do Wrocławia i dołączenie do rodziny NFM, to bardzo emocjonujący moment w moim życiu. Obiecuję orkiestrze, publiczności i społeczności, że podzielę się moim muzycznym wszechświatem i zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby rozwijać tę wspaniałą instytucję. Bardzo się cieszę, że wyruszam w tę podróż i nie mogę się doczekać tych wszystkich wspaniałych chwil, które są przed nami – powiedział Christoph Eschenbach, który urodził się we Wrocławiu, ale swoją karierę jako jeden z najważniejszych pianistów oraz dyrygentów ostatnich dziesięcioleci budował w Europie, Stanach Zjednoczonych i Japonii.

Po osiemdziesięciu latach Christoph Eschenbach powraca do miejsca swojego urodzenia, aby objąć stanowisko dyrektora artystycznego NFM Filharmonii Wrocławskiej. Los pisze najbardziej niezwykłe i najpiękniejsze scenariusze. Z niecierpliwością czekamy na wspaniałe koncerty, czekamy na piękno i wzruszenia. Maestro, witaj w domu! – tymi słowami dyrektor NFM Andrzej Kosendiak uhonorował maestra.

Grzegorz Chojnowski, Tomasz Duda, Christoph Eschenbach, Andrzej Kosendiak i prezydent Wrocławia Jacek Sutryk © Karol Sokołowski
Grzegorz Chojnowski, Tomasz Duda, Christoph Eschenbach, Andrzej Kosendiak i prezydent Wrocławia Jacek Sutryk © Karol Sokołowski

Christoph Eschenbach urodził się w 1940 roku we Wrocławiu. Karierę muzyczną rozpoczął jako pianista, jednocześnie studiując dyrygenturę u George’a Szella, jego mentorem był także Herbert von Karajan. Wielokrotnie kierował wieloma orkiestrami, był dyrektorem muzycznym i artystycznym orkiestr i festiwali oraz głównym dyrygentem (i dyrygentem gościnnym) słynnych światowych zespołów, m. in. Tonhalle -Orchester Zürich, Pacific Music Festival Japan, NDR Sinfonieorchester Hamburg, Schleswig-Holstein Musik Festival, Orchestre de Paris, Konzerthausorchester Berlin, Houston Symphony, Ravinia Festival, Philadelphia Orchestra. W latach 2010–2017 był dyrektorem muzycznym National Symphony Orchestra Washington a obecnie jest jej dyrygentem honorowym.

Dyrygował m. in. takimi orkiestrami jak: Wiener Philharmoniker, Berliner Philharmoniker, New York Philharmonic, Chicago Symphony Orchestra, Cleveland Orchestra i wieloma innymi. Artysta jest także aktywnym dyrygentem operowym, a jednym z jego największych osiągnięć w tej dziedzinie jest prowadzenie całego cyklu „Pierścienia Nibelunga” Richarda Wagnera w reżyserii Roberta Wilsona, z udziałem Orchestre de Paris w Théâtre du Châtelet w Paryżu oraz „Parsifala” na festiwalu w Bayreuth w 2000 roku.

Maestro Eschenbach od 1964 roku jest artystą związanym z wytwórnią Deutsche Grammophon i nagrał ponad sto płyt. W 2002 roku został odznaczony Wielkim Krzyżem Zasługi z Gwiazdą, jest także laureatem szeregu nagród, m.in. Nagrody Grammy z 2014 roku czy Ernst von Siemens Musikpreis przyznanej w 2015 roku. Podczas koncertu inaugurującego 58. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantas im. Andrzeja Markowskiego prezydent Wrocławia Jacek Sutryk wręczył maestrowi klucze do bram miasta.

NFM Filharmonia Wroclawska © materiały prasowe NFM
NFM Filharmonia Wroclawska © materiały prasowe NFM

Filharmonia Wrocławska jest częścią Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu. Orkiestra należy do czołowych zespołów symfonicznych na polskiej scenie muzycznej. Współpracuje z gronem uznanych artystów gościnnych, takich jak Jacek Kaspszyk, Giovanni Antonini, Lawrence Foster, Philippe Herreweghe, Jerzy Maksymiuk, Michael Schonwandt, Dima Slobodeniouk, Gilbert Varga, Mario Venzago, Piotr Anderszewski, Jonathan Biss, Ning Feng, Pablo Ferrández, Elisabeth Leonskaja, Midori, Julian Rachlin, Nikolaj Szeps-Znaider, Elina Vähälä i István Várdai. W sezonach 2017/18–2022/23 jej dyrektorem artystycznym był wielokrotny zdobywca nagrody Grammy, Giancarlo Guerrero, dyrygent kostarykańsko-amerykański.

Filharmonia Wrocławska powstała w 1945 roku. W 1994 roku obrała za patrona Witolda Lutosławskiego, a w 2015 roku, wraz z inauguracją swojej nowej siedziby – Narodowe Forum Muzyczne, przyjęła nazwę NFM Filharmonia Wrocławska. Orkiestra będzie wkrótce obchodzić osiemdziesięciolecie istnienia.

Spotkanie prasowe 5 stycznia 2024 roku. Ogłoszenie nowego dyrektora artystycznego NFM Filharmonii Wrocławskiej
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne