REKLAMA

Pastoralna historia miłosna. „Córka źle strzeżona” z Opery Paryskiej na ekranach polskich kin

Od niedzieli 26 maja 2024 roku KinoMaestro.pl pokazywać będzie w kinach w Polsce nową wersję baletu „Córka źle strzeżona” Ferdinanda Hérolda w legendarnej choreografii Fredericka Ashtona przygotowanej w latach 60. ubiegłego wieku. Spektakl zarejestrowano w marcu tego roku w Operze Paryskiej.

Treść tego dzieła jest stara jak świat. Lise, córka zamożnej wdowy Simone, kocha się z wzajemnością w Colasie, młodzieńcu z pobliskiej wsi. Simone ma jednak inne plany wobec swojej Lise. Chce ją wydać za pochodzącego z bogatej rodziny, ale niezdarnego Alana. Czy uda jej się upilnować córkę i dopiąć swego?

Przygotowany przez zespół baletu Opery Paryskiej spektakl „Córki źle strzeżonej” to przezabawna i wzruszająca opowieść, w której występuje postać pruderyjnej matki (grana przez mężczyznę) mającej wiele do powiedzenia w tym beztroskim balecie-pantomimie.

„Córka źle strzeżona” z Opery Paryskiej”. Leonore Baulac i Simon Valastro © Benoite Fanton, OnP
„Córka źle strzeżona” z Opery Paryskiej”. Leonore Baulac i Simon Valastro © Benoite Fanton, OnP

„Córka źle strzeżona” to historia wiejska, pasterska, odwołująca się do tradycji wsi i chłopstwa – charakterystyczna dla epoki romantyzmu, w której powstała. Przezabawny taniec Simone w chodakach jest najbardziej rozpoznawalnym fragmentem „Córki źle strzeżonej”.

„Córka źle strzeżona” z Opery Paryskiej”. Scena zbiorowa © Benoite Fanton, OnP
„Córka źle strzeżona” z Opery Paryskiej”. Scena zbiorowa © Benoite Fanton, OnP

Najsłynniejszą obecnie choreografią tego baletu do muzyki francuskiego kompozytora Ferdinanda Hérolda jest ta Fredericka Ashtona, pochodząca z lat 60. ubiegłego wieku. Ten słynny angielski tancerz i choreograf specjalizował się w przywracaniu do życia starszych baletów. I czynił to z niezmiernym powodzeniem. Kino Maestro.pl pokaże jego wersję.

Czas trwania: około 130 minut (w tym jedna przerwa), spektakl wyświetlony zostanie z polskimi napisami. Lista kin i bilety znajdują się tutaj.

Zwiastun spektaklu „Córka źle strzeżona” z Opery Paryskiej
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne