REKLAMA

Cracovia Danza, czyli Kraków tańczy!

Spektakle baletowe, bale, pokazy mody i warsztaty to atrakcje rozpoczynającego się 16 lipca w Krakowie 23. Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza”. Wydarzenie potrwa dwa tygodnie, a artyści mają nadzieję, że przez ten czas uda im się roztańczyć całe miasto.

Odbywający się nieprzerwanie od 2000 roku Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza” jest wielkim świętem tańca dawnego, którego ideą staje się prezentacja dziedzictwa tanecznego Krakowa, Polski, Europy i świata. Kultura tańców dworskich obecna w każdym kraju co roku inspiruje do tworzenia widowisk i spektakli sięgających do tradycji i praktyk tanecznych. Dzięki Festiwalowi od wielu lat Kraków staje się światowym centrum tańca dworskiego skupiającym najsłynniejszych artystów tej dziedziny sztuki, znane zespoły taneczne, muzyczne, teatralne, a także liczne grono uczestników warsztatów oraz teoretyków i historyków tańca z różnych krajów.

To jedna z największych imprez tanecznych naszego kraju. Jak zapowiada Romana Agnel, dyrektor artystyczny Festiwalu, tegoroczna edycja skupi się na temacie komedii–baletu, a więc formie łączącej dworskie widowiska, komedię i taniec.

Święto tańca zainaugurują „Szachy” (16 lipca, godz. 19.00) w wykonaniu Baletu Cracovia Danza, które zostaną zaprezentowane na scenie na Placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Spektakl, rozgrywający się na szachownicy łączy w sobie poezję mistrza Jana Kochanowskiego, pantomimę i tańce renesansowe. Na scenie ożyją figury szachowe, a publiczność będzie światkiem bitwy o rękę księżniczki. Tym spektaklem Festiwal „Cracovia Danza” wpisze się w lato kulturalne Galerii Krakowskiej. Przedtaktem do tej inauguracji staną się pokazy taneczne i pokazy mody skupione w prezentacjach: „Damy, księżniczki i inne dwórki” oraz „Jak tańczono w dawnych wiekach”. Nie zabraknie też warsztatów tańca dla publiczności i wspólnego tańca.

Tydzień później (23 lipca o godz. 20.00) na Rynku Głównym wystawiony zostanie najnowszy spektakl Baletu Cracovia Danza i Trupy Komedianty „Pan Molier prosi do tańca”. Przedstawienie przygotowane z okazji 400. urodzin Moliera, to pełen humoru i zabawnych scen niezwykły kalejdoskop choreografii barokowych stworzonych do trzech dzieł Moliera: „Małżeństwo z musu”, „Mieszczanin szlachcicem (Jean-Baptiste Lully) i „Chory z urojenia” (Marc-Antoine Charpentier). W tym widowisku wystąpi gościnnie Pierre-Francois Dollé, mistrz francuskiego tańca barokowego. Wieczór zakończy wspólne z publicznością odtańczenie poloneza, które poprowadzi Romana Agnel. I tak, jak przed pandemią bywało znów Rynek Główny stanie się największą salą balową świata.

Już stało się tradycją, że Balet Cracovia Danza planuje kontynuację cyklu festiwalowego „Kraków tańcem malowany”. Tegoroczna edycja przyniesie dwa nowe pokazy opowiadające tańcem o najpiękniejszych zabytkach i dziełach sztuki Krakowa. Będą to „Magiczne ogrody” (27 lipca), spektakl który zaprezentowany zostanie w Ogrodzie Botaniczny UJ, czyli najstarszej placówce tego typu w naszym kraju oraz „La Fortuna. Dama z łasiczką” (29 lipca) w Muzeum Książąt Czartoryskich, a więc w miejscu gdzie prezentowany jest najsłynniejszy obraz Leonarda, do historii którego nawiązuje widowisko Baletu Cracovia Danza. Pokazy z cyklu „Kraków tańcem malowany” będą rejestrowane i powstaną z nich dwa odcinki filmowe, które w zimie zostaną wyemitowane w TVP3 Kraków, a następnie pojawią się w Internecie na platformach YouTube i Play Kraków.

23. Festiwal Tańców Dworskich Cracovia Danza

Festiwalowi w dniach 18-22 lipca towarzyszyć będą jak co roku warsztaty tańców dworskich „Kraków tańczy”, które poprowadzą znani mistrzowie tańca: Marie-Claire Bär Le Corre (francuski taniec renesansowy), Pierre-François Dollé (taniec barokowy) oraz Leszek Rembowski (dawny taniec polski).

Ponadto wzorem zeszłego roku zaplanowany został (18-22 lipca) także kurs mistrzowski (masterclass) tańca barokowego dla uczniów państwowych szkół baletowych. Uczestnicy tych zajęć, będący stypendystami Baletu Cracovia Danza, będą mogli doskonalić swe możliwości pod okiem takich artystów jak: Pierre-Francois Dollé (taniec barokowy), Marie-Claire Bär Le Corre (taniec renesansowy), Romana Agnel (teoria tańca dawnego), Alina Towarnicka (taniec klasyczny), Florence Gaillard (PBT- perfect body training) oraz Nikoleta Giankaki i Dariusz Brojek (tańce z repertuaru barokowego Baletu Cracovia Danza).

Podobnie jak w roku ubiegłym, od 18 lipca odbywać się także będą czterodniowe warsztaty dla dzieci i młodzieży „Kraków tańczy pod Wawelem”. Te spotkania z tańcem, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem adresowane są do najmłodszych mieszkańców Krakowa, turystów a także naszych gości z Ukrainy.

Pełen program znajduje się tutaj.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne