REKLAMA

„Cyganeria” Giacomo Pucciniego w inscenizacji Waldemara Zawodzińskiego po raz 175. w Operze Wrocławskiej

13, 14 i 16 stycznia 2024 roku w Operze Wrocławskiej zostanie pokazana „Cyganeria”. Pierwszy z trzech spektakli jest wyjątkowy, bowiem będzie to 175. przedstawienie w obecnej realizacji. Ta inscenizacja w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego jest grana od 26 lat.

Premiera odbyła się 22 listopada 1996 roku, jeszcze przed generalnym remontem gmachu przy ul. Świdnickiej. Po rozpoczęciu modernizacji budynku wrocławianie oglądali spektakl siedmiokrotnie w Wytwórni Filmów Fabularnych, raz w Muzeum Architektury. W trakcie pandemii, w listopadzie 2020, r. również dwa razy zrealizowano ją w formie streamingu na żywo. 

Artyści Opery Wrocławskiej wykonywali „Cyganerię” także podczas zagranicznych tournée. Pierwsze występy gościnne prezentujące ten tytuł za granicą odbyły się w 1996 roku, przedstawienie pokazano cztery razy w Niemczech (Oldenburg, Hagen, Sollingen, Leonberg). 

„Cyganeria” w Operze Wrocławskiej © Dariusz Gdesz
„Cyganeria” w Operze Wrocławskiej © Dariusz Gdesz

W Holandii zespół Opery Wrocławskiej wystąpił m.in. w Hadze, w Bredzie, Rotterdamie, Eindhoven Maastricht i Utrechcie. Przy okazji tych tras odwiedził także dwa razy belgijską Brugię i tamtejsze Cultuurcentrum Brugga (w 2001 i 2007 roku). W Wielkiej Brytanii wrocławscy artyści wystąpili dwa razy w Festival Theatre w szkockim Edynburgu i aż cztery razy w Royal Festival Hall w Londynie. „Cyganerię” pokazano także w High Wycombe Swan Theatre, Royal Concert Hall w Glasgow, Wolverhampton, Eastburne, Buxton Opera House, Llandudno, Reading, Royal & Derngate Northampton Theatre, a tournée zakończył w The Bridgewater Hall w Manchesterze. Łącznie zaprezentowano wówczas aż trzynaście spektakli. 

„Cyganeria” w Operze Wrocławskiej © Dariusz Gdesz
„Cyganeria” w Operze Wrocławskiej © Dariusz Gdesz

Na letnim muzyczno-teatralnym festiwalu w Wiltz w Luksemburgu w lipcu 2000 roku Wrocławski spektakl zaprezentowano dwukrotnie. W roku 2004 roku „Cyganeria” Opery Wrocławskiej zagościła na Cyprze. Dwukrotnie zespół wystąpił w nadmorskim Limassol w teatrze Rialto, i raz w stolicy kraju w Nikozji. Realizacja Opery Wrocławskiej trafiła do Francji, zagrano w Palais des Festivals et des Congrès w znanym z festiwalu filmowego Cannes, kolejne przedstawienia pokazano w Niort, Mérignac i Valenciennes (2006 rok). Podsumowując, zagraniczna publiczność oglądała przygotowane przez wrocławskich artystów dzieło Pucciniego łącznie pięćdziesiąt pięć razy.

Styczniowe spektakle poprowadzi Maestro Giorgio Croci, a w głównych rolach wystąpią: Mimì – Iga Caban/Agnieszka Adamczak; Rodolfo – Irakli Murjikneli/Adam Sobierajski; Musetta – Maria Rozynek/Ewa Tracz; Marcello – Jacek Jaskuła; Schaunard – Tomasz Rudnicki; Colline – Jakub Michalski.

reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne