REKLAMA

Człowiek z Manufaktury wraca po trzech latach do Łodzi

Dwukrotnie w tym sezonie, 21 i 22 maja na scenie łódzkiego Teatru Wielkiego zostanie pokazana opera Rafała Janiaka. To dzieło o historii Łodzi do libretta zamówionego u dramatopisarki Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk.

Światowa prapremiera utworu odbyła się 2 lutego 2019 roku. Teatr Wielki, wspólnie z mecenasem, łódzką Manufakturą ogłosił konkurs kompozytorski na operę o Łodzi. W skład jury wchodzili kompozytor i dyrygent prof. Krzysztof Penderecki (przewodniczący), dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia Joanna Wnuk-Nazarowa, dziekan Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Łodzi prof. Urszula Kryger, prezes Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena Elżbieta Penderecka, dziennikarz i krytyk muzyczny Aleksander Laskowski, dyrygent Vladimir Kiradijev oraz adiunkt w Akademii Muzycznej w Krakowie dr hab. Maciej Tworek.

Nagrodę otrzymał młody kompozytor i dyrygent Rafał Janiak. Urodzony w 1986 roku jest adiunktem na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie. Jest również cenionym dyrygentem. Dyrekcja TWŁ powierzyła mu funkcję kierownika muzycznego prapremiery „Człowieka z Manufaktury”. Spektakl wyreżyserował Waldemar Zawodziński. Kostiumy zaprojektowała Maria Balcerek, choreografią i ruchem scenicznym zajęła się Janina Niesobska. Koordynatorem projektu był Krzysztof Korwin-Piotrowski.

Człowiek z Manufaktury © Joanna Miklaszewska 2.02 (100)
Stanisław Kierner (Poznański), Małgorzata Walewska (Zofia), Michał Bartczak (Prokurator) © Joanna Miklaszewska

„Człowiek z Manufaktury” to opowieść sięgająca do burzliwych wydarzeń w dziejach wielokulturowej łódzkiej metropolii.  Pierwszy akt przedstawia epizody z życia XIX-wiecznego fabrykanta Izraela Poznańskiego nazywanego królem bawełny. Sięga do ważnego wydarzenia, jakim był strajk powszechny robotników przeciwko fabrykantom w 1892 roku (tzw. bunt łódzki). Akcja II aktu toczy się około 100 lat później, na przełomie XX i XXI wieku. Przedstawia działania powojennego dyrektora Zakładów Przemysłu Bawełnianego „Poltex” po upadku PRL-u, proces związany z likwidacją fabryki i wizję przyszłości tego miejsca, znanego obecnie w Europie jako łódzka Manufaktura. Tło historyczno-polityczno-ekonomiczne jest jednak pretekstem do opowieści o losach mieszkańców Łodzi i metafizycznych doznaniach człowieka w obliczu śmierci, ponadczasowej walce dobra ze złem.

Wystąpią m.in. Stanisław Kierner i Przemysław Rezner (Poznański / Dyrektor) oraz Małgorzata Walewska i Agnieszka Makówka (Zofia). Konia Marynarza zaśpiewa kontratenor Michał Sławecki. W partię Przybysza / Prokuratora wcieli się Michał Barczak. Oba spektakle poprowadzi Rafał Janiak.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne