REKLAMA

Delfina Ambroziak in Memoriam. Wykonanie „Magnificatu D-dur” Johanna Sebastiana Bacha poświęcone pamięci Maestry w Filharmonii Łódzkiej

9 stycznia 2024 roku zmarła Delfina Ambroziak. Znakomita artystka swoje zawodowe życie związała z Łodzią. W Filharmonii Łódzkiej występowała kilkadziesiąt razy w latach 1962–1989. Chcąc uczcić pamięć Maestry, Filharmonia Łódzka dedykuje jej wykonanie „Magnificatu D-dur" Johanna Sebastiana Bacha 19 stycznia 2024 roku.

W „Magnificacie D-dur” Johanna Sebastiana Bacha, który znajdzie się w programie koncertu symfonicznego w piątek, 19 stycznia 2024 roku, Delfina Ambroziak śpiewała partię solową tego utworu m. in. w 1985 roku na festiwalu w Lourdes z udziałem Orkiestry i Chóru Filharmonii Łódzkiej pod batutą Zdzisława Szostaka.

Artystka od początku swojej kariery związana była z Filharmonią Łódzką. Na tej estradzie występowała kilkadziesiąt razy w latach 1962–1989. Publiczność filharmoniczna po raz pierwszy mogła usłyszeć ją na koncercie dyplomantów Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi w scenie obłąkania Ofelii z opery „Hamlet” Ambroise’a Thomasa. W 1963 roku pojawiła się w FŁ jako laureatka I nagrody Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Monachium. Brała udział w koncertach łódzkiej Orkiestry Symfonicznej w Filharmonii Narodowej, śpiewała w takich utworach, jak „Acis i Galatea” George’a Friedricha Händla pod dyrekcją Stefana Marczyka (1963) czy „Raj i Peri” Roberta Schumanna pod kierunkiem Henryka Czyża (1978). W 1985 roku na festiwalu w Lourdes brała udział w wykonaniu Bachowskiego „Magnificat” pod batutą Zdzisława Szostaka i IV Symfonii Gustava Mahlera pod Stefanem Marczykiem.

Filharmonia Łodzka © materiały prasowe
Filharmonia Łodzka © materiały prasowe

Na łódzkiej estradzie śpiewała fragmenty oper Verdiego, Offenbacha, Rossiniego, „Bachianas brasileiras” Villi-Lobosa, uczestniczyła w wykonaniach „Requiem” Wolfganga Amadeusza Mozarta, „Joanny d’Arc na stosie” Arthura Honeggera, „Orfeusza i Eurydyki” Christopha Willibalda Glucka, „Oratorium na Boże Narodzenie” Johanna Sebastiana Bacha, „Mszy koronacyjnej” Wolfganga Amadeusza Mozarta, „Te Deum” Krzysztofa Pendereckiego, czy „Słopiewni” Karola Szymanowskiego.

Śpiewaczka pojawiła się także z łódzkimi filharmonikami w programie telewizyjnym Henryka Czyża „Nie taki diabeł straszny”, w „Catulli carmina” Carla Orffa (1975) i „Judycie” Arthura Honeggera (1976). Ostatni raz wystąpiła z Chórem i Orkiestrą Symfoniczną FŁ pod kierunkiem Zdzisława Szostaka w Mozartowskim „Requiem” na koncercie w kościele ewangelickim pw. św. Mateusza w Łodzi, który odbył się 1 września 1989 roku dla uczczenia 50. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Delfina Ambroziak była wierną melomanką, z mężem Tadeuszem Kopackim regularnie uczestniczyła w koncertach Filharmonii Łódzkiej. W naszej sali koncertowej miała swoje stałe miejsce. Na jej wizyty czekali pracownicy i słuchacze FŁ, a bilety dla Delfiny Ambroziak i Tadeusza Kopackiego czekały zawsze do ostatniej chwili.

Tibor Boganyi © Gyarmati Csaba
Tibor Boganyi © Gyarmati Csaba

19 stycznia 2024 roku w „Magnificacie D-dur” Johanna Sebastiana Bacha wystąpią: Aleksandra Kubas-Kruk (sopran), Paulina Glinka (sopran), Jan Jakub Monowid (kontratenor), Viktar Navitski (tenor), Sebastian Szumski (bas-baryton), koncertem zadyryguje Tibor Bogányi, a wieczór poprowadzi Marcin Majchrowski. Chór FL przygotuje Artur Koza. W programie wieczoru zabrzmi też V Symfonia D-dur op. 107 „Reformacyjna” Felixa Mendelssohna- Bartholdy’ego.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne