REKLAMA

„Dziadek do orzechów” w choreografii Rudolfa Nuriejewa. Retransmisja spektaklu z Opéra national de Paris na ekranach polskich kin

W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, a także w kolejne dni, KinoMaestro.pl zaprezentuje na ekranach polskich kin „Dziadka do orzechów”, familijny balet Piotra Czajkowskiego w klasycznej choreografii Rudolfa Nuriejewa. Będzie to retransmisja z Paryskiej Opery Narodowej.

Prezentowany spektakl „Dziadka do orzechów” jest bardzo stary, a zarazem bardzo nowy. Powstał w Operze Paryskiej w 1985 roku, ale do dziś jest grany z wielkim powodzeniem, bawiąc i wzruszając kolejne pokolenia paryskich widzów. KinoMaestro.pl zaprezentuje wersję nagraną podczas bezpośredniej transmisji na żywo tego spektaklu do kin całego świata, która miała miejsce 19 grudnia 2023 roku. W rolę Klary wcieliła się Dorothée Gilbert, a Księcia zatańczył Guillaume Diop. Orkiestrą zadyrygowała Andrea Quinn.

Autorem niedoścignionej choreografii tego barwnego przedstawienia jest nieżyjący już Tatar Rudolf Nuriejew, jeden z najwybitniejszych tancerzy XX wieku, który niedługo po swojej ucieczcie z ZSRR został dyrektorem zespołu baletowego Opery Paryskiej. Stworzył tu wiele baletów, które grane są w Paryżu do dziś. Nuriejew swoją wersję „Dziadka do orzechów” oparł na klasycznym układzie Mariusa Petipy i Lwa Iwanowa.

Dorothée Glbert i w „Dziadku do orzechów" © Agathe Poupeney OnP
Dorothée Glbert w „Dziadku do orzechów” © Agathe Poupeney OnP

W wielu krajach nie ma Bożego Narodzenia bez gwiazdkowego spektaklu „Dziadka do orzechów”. Choć prapremiera tego arcydzieła odbyła się w Petersburgu w dniu Świętego Mikołaja, 6 grudnia 1892 roku, to tradycja gwiazdkowa towarzysząca temu baletowi powstała niemal pół wieku później, w Stanach Zjednoczonych. Choć dziś, inaczej niż za czasów Czajkowskiego, tytuł ten jest kierowany głównie do młodszych widzów, to nadal pozostaje jednym z najpoważniejszych arcydzieł klasycznego baletu.

Zwiastun spektaklu

Oparty na opowieści modnego wówczas fantastycznego pisarza E. T. A. Hoffmanna „Dziadek do orzechów” miał wykorzystywać zainteresowanie elit fantastyką. Tymczasem okazał się wspaniałym spektaklem familijnym. Mali widzowie odnajdą w nim baśniową historię małej Klary, która dzięki dobremu sercu i odwadze wyzwala spod czaru księcia zaklętego w dziadka do orzechów. Piotr Czajkowski napisał do tego baletu przepiękną muzykę, skrzącą się łatwo wpadającymi w ucho tematami i oryginalną orkiestracją (harmonika szklana naśladująca padający śnieg). Dodatkową atrakcją jest udział dziecięcego chóru Śnieżynek.

Lista kin i bilety znajdują się tutaj.

Czas trwania: około 2 godzin i 30 minut (w tym jedna przerwa). Polskie napisy do wywiadów z artystami.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne