REKLAMA

Dziedzictwo Fryderyka Chopina dostępne dla wszystkich online

30 000 fotografii, 500 pierwodruków dzieł Chopina, ponad 3 000 numerów czasopism z epoki, niemal 1 000 godzin nagrań, rękopisy, utwory, korespondencja Fryderyka Chopina oraz setki obiektów ikonograficznych i dzieł sztuki – największa kolekcja chopinowska na świecie jest już dostępna bezpłatnie online!

Program „Dziedzictwo Chopinowskie w otwartym dostępie”, realizowany w latach 2017-2020 przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, finansowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, to największy w historii Instytutu projekt digitalizacji i udostępniania zbiorów Muzeum Fryderyka Chopina oraz Biblioteki, Fototeki i Fonoteki NIFC. W ramach programu aż 39 500 obiektów zostało udostępnionych online – za darmo, powszechnie i z możliwością dalszego ich wykorzystania. W postaci cyfrowych partytur (w formatach xml, pdf, humdrum) udostępnione zostały również wszystkie wczesne wydania dzieł Fryderyka Chopina. Całość zasobów, obejmująca zbiory muzealne i biblioteczne dostępna jest tutaj.

Osiągnięcia programu „Dziedzictwo Chopinowskie w otwartym dostępie” otwierają pracownikom naukowym, studentom oraz specjalistom w dziedzinie muzykologii dostęp do materiałów unikatowych w skali światowej i stwarzają niespotykane dotychczas możliwości rozwoju badań. Praca z materiałami źródłowymi może być dziś szybsza i dokładniejsza. Każdy, kto zechciałby wniknąć w szczegóły partytur, porównać edycje dzieł Chopina lub obejrzeć bezcenne rękopisy, może zrobić to całkowicie bezpłatnie i bez wychodzenia z domu! Digitalizacja to także świetna wiadomość dla wszystkich miłośników historii i sztuki, którzy poprzez udostępnione kolekcje zyskują dostęp do unikalnych i nowych materiałów.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne