W programie 13 koncertów. Motyw przewodni Eufonii stanowi muzyka Austro-Węgier – wielonarodowej monarchii, która wywarła ogromny wpływ na kulturę całej Europy. Usłyszymy również muzykę dawną i współczesną. W najlepszych salach koncertowych Warszawy, ale też w internecie oraz na antenie radiowej Dwójki zabrzmią piękne dźwięki nie tylko znad Dunaju i Wełtawy, ale również z otoczonej górami Transylwanii.
Tegoroczna edycja festiwalu to tradycyjnie mieszanka wielu stylów, gatunków i epok. Obok muzyki klasycznej, pojawi się też jazz, elektronika i etniczne brzmienia. Nie zabraknie także miejsca na muzyczne eksperymenty. Przez dziewięć dni trwania Eufonii przed publicznością zaprezentują się muzycy z 12 krajów, w tym 5 orkiestr symfonicznych, 7 zespołów, w tym ensemble specjalnie stworzony na festiwalową prapremierę oraz 7 znakomitych solistów i 9 śpiewaków – łączenie ok. 600 artystów. Zaproszenie do udziału w festiwalu przyjęli znakomici kompozytorzy, instrumentaliści, wokaliści i dyrygenci, w tym m. in.: Symfonicy Wiedeńscy z Omerem Meirem Wellberem, Andrzej Boreyko, Jan Lisiecki, Piotr Sałajczyk, Antonii Baryshevsky, Marc Coppey z Zagreb Soloists, László Fassang, Kwartet V4, Javier Zafra, Pavol Breslik, Ars Antiqua Austria, Orkiestra Państwowej Filharmonii Transylwanii w Kluż-Napoka pod dyrekcją Gabriela Bebeşelei, Capella Cracoviensis. Słowacka kompozytorka Iris Szeghy powraca do Polski po ok. 30 latach, a jej nowy utwór napisany dla Kwartetu V4 (III Kwartet smyczkowy „Hommage à Mednyánszky”)i wykonany przez nich prapremierowo w bieżącym roku, podczas Eufonii będzie miał premierę polską.
Tegoroczne Eufonie zainauguruje 18 listopada o godz. 19.30 występ znakomitej Wiener Symphoniker, założonej w czasach Austro-Węgier. Wiedeńscy Filharmonicy zaprezentują dzieła Wolfganga Amadeusza Mozarta, Gustava Mahlera i Petera Eötvösa (pierwsze polskie wykonanie). Z Wiedeńskimi Symfonikami wystąpi Jan Lisiecki nazywany „poetą fortepianu”.
Dzięki Ars Antiqua Austria posłuchamy muzyki XVII-wiecznych austriackich dworów, granej na instrumentach z epoki. Capella Cracoviensis przybliży nam rzadko grywane symfonie Josepha Haydna oraz dzieła kompozytorów niegoszczących zazwyczaj w repertuarze koncertowym. Na zakończenie festiwalu na słuchaczy czeka prawdziwa eksplozja dźwięków – prapremiera dzieła powstałego na specjalne zamówienie Narodowego Centrum Kultury, czyli „Fusionfonia. Muzyka ziemi ukraińskiej” Ivana Taranenki z interludiami Marcina Bortnowskiego, Stanisława Krupowicza oraz Marcina Rupocińskiego.
Kolejną prapremierą (25 listopada godz. 22.00) będzie utwór „Mesjasz wg Schulza” trójmiejskiego kompozytora Stefana Wesołowskiego, który zainspirował się niewydaną, zaginioną powieścią Bruno Schulza.
Zaproszenie Narodowego Centrum Kultury do udziału w festiwalu przyjął Maestro Walentyn Sylwestrow – uznawany przez wielu muzykologów i krytyków muzycznych za najwybitniejszego żyjącego kompozytora ukraińskiego. Maestro będzie honorowym gościem „Eufonii”. W czwartek, 24 listopada o godz. 19.30 w Filharmonii Narodowej orkiestra NOSPR pod dyrekcją Andrzeja Boreyki wykona „VIII Symfonię”. Będzie to premiera tego dzieła w Polsce. Warto przypomnieć, że niedawno, 9 października br. Walentyn Sylwestrow został uhonorowany jedną z najbardziej prestiżowych europejskich nagród muzycznych Opus Klassik za dorobek życia. Podczas berlińskiej gali laudację na cześć laureata (osobiście nie uczestniczył w uroczystości) wygłosiła niemiecka minister kultury Claudia Roth.
Obecność Mistrza Walentyna Sylwestrowa będzie kontynuacją dobrej tradycji zapoczątkowanej podczas pierwszej edycji Eufonii, którą zaszczycił swoją obecnością Arvo Pärt. Jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów odznaczony został wówczas złotą Glorią Artis oraz uhonorowany doktoratem honoris causa Warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. W festiwalu Eufonie osobiście uczestniczył też nieodżałowany Mistrz Krzysztof Penderecki.
W programie festiwalu znalazły się też recitale. W niedzielę 20 listopada w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela Laszló Fassang zaprezentuje słuchaczom wirtuozerskie interpretacje organowe. Usłyszymy słynny temat B-A-C-H, ale też dwa Preludia Fryderyka Chopina. W ostatni dzień festiwalu wspaniały tenor Pavol Breslik, którego oklaskiwała publiczność m.in. Royal Opera House, Bayerische Staatsoper, Opernhaus w Zurychu, z towarzyszeniem słowackiego pianisty Roberta Pechaneca zabierze słuchaczy w „Podróż zimową” Franza Schuberta.
Festiwalowe sceny to w tym roku: Filharmonia Narodowa, Zamek Królewski, Teatr Palladium, bazylika archikatedralana św. Jana Chrzciciela oraz Sala Koncertowa „Nowa Miodowa”. Dziesięć koncertów festiwalowych będzie dostępnych w bezpłatnym streamingu w internecie, a trzy muzyczne wydarzenia (18, 19 i 24.11) na żywo będzie transmitowała radiowa Dwójka.
Festiwal Eufonie, organizowany od 2018 roku przez Narodowe Centrum Kultury ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odwołuje się do tradycji krajów regionu: od Bałkanów, poprzez Rumunię i Austrię, kraje Grupy Wyszehradzkiej, Ukrainę i Białoruś, po kraje bałtyckie na północy oraz Gruzję i Armenię na wschodzie. Eufonie to jedyny taki festiwal na świecie, który popularyzuje dziedzictwo muzyczne naszego regionu. Gwiazdami festiwalu są przede wszystkim uznani artyści z Europy Środkowo – Wschodniej, ale też soliści i zespoły z innych części świata, wykonujący repertuar środkowoeuropejski.
Pełny program Festiwalu znajduje się tutaj.