REKLAMA

Polscy artyści na świecie: Ewa Vesin i Adriana Ferfecka w nowej produkcji Ai Weiweia w Operze Rzymskiej

Sopranistki wystąpią w najnowszej premierze „Turandot” w Teatro dell'Opera di Roma. Tytułową partię zaśpiewa Ewa Vesin, a w postać Liu wcieli się Adriana Ferfecka. Wstępnie planowana na 2020 rok produkcja chińskiego artysty Ai Weiweia wreszcie doczekała się wystawienia.

„Turandot” jest operowym debiutem wielkiego chińskiego artysty i aktywisty Aia Weiweia, który jest odpowiedzialny jest za reżyserię, scenografię, kostiumy i projekcje wideo. Urodzony w 1957 roku w Pekinie Weiwei tworzy konceptualne obrazy, instalacje, rzeźby i fotografie. Otwarcie odwołuje się przeciwko polityce Chin w sprawach łamania demokracji i praw człowieka. Znamienne, że dysydent inscenizuje operę rozgrywającą się w Pekinie w czasach terroru narzuconego przez rządzących, w tym przypadku przez okrutną, zimną księżniczkę.

Ewa Vesin (Turandot) © Fabrizio Sansoni-Teatro dell’Opera di Roma

Dwie polskie śpiewaczki spotkają się w Rzymie w czterech spektaklach: 25, 27, 29 i 31 marca. Nieznanego Księcia (Kalafa) zaśpiewa w tej obsadzie Angelo Villari, a Timurem będzie Marco Spotti. Ewa Vesin, kreująca wymagającą partię Turandot po raz pierwszy wystąpiła w Opera di Roma w 2019 roku. Śpiewała Renatę w „Ognistym aniele” Sergiusza Prokofiewa. Był to jednocześnie włoski debiut artystki. Adriana Ferfecka, wcielająca się w rolę Liu, także występowała już na scenie w Rzymie. Wykonywała tam Korynnę w „Podróży do Reims” Gioachina Rossiniego, Walentynę w „Wesołej wdówce” Franza Lehára oraz Ilię w „Idomeneuszu, królu Krety” Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Spektakle przygotowała muzycznie Ukrainka Oksana Lyniv, a premiera nowej, rzymskiej „Turandot” odbyła się 22 marca. Wystąpili w niej Oksana Dyka (Turandot), Michael Fabiano (Kalaf), Francesca Dotto (Liu) oraz Antonio di Matteo (Timur).

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne