REKLAMA

Aleksandra Kurzak, Andrzej Dobber, „Bal maskowy” i Festiwal Otwarcia Sceny „Wracamy do gry” w Operze Śląskiej

Po wielkim remoncie Opera Śląska otwiera nowy sezon w bytomskim teatrze. W ramach Festiwalu Otwarcia Sceny „Wracamy do gry” odbędzie się wiele wyjątkowych wydarzeń, z których najważniejszymi będzie koncert Aleksandry Kurzak, jubileusz Andrzeja Dobbera i premiera „Balu maskowego” Giuseppe Verdiego. Festiwal potrwa do lutego 2024 roku.

Inwestycja, która rozpoczęła się w 2021 roku objęła powierzchnię zajmującą ponad 6 tysięcy metrów kwadratowych. Podczas remontu wykorzystano blisko 680 metrów sześciennych betonu i 5 tysięcy litrów farby do malowania wszystkich powierzchni. Realizacja była możliwa dzięki wsparciu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 i Organizatora – Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego. Wartość projektu „Przeprowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich oraz robót budowlanych w celu zwiększenia atrakcyjności Opery Śląskiej i ochrony jej dziedzictwa kulturowego” wyniosła 62 mln zł. Wartość dofinansowania projektu z funduszy europejskich wyniosła około 21 mln zł, a z programu Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych 700 tysięcy zł.

© materiały prasowe Opery Śląskiej
© materiały prasowe Opery Śląskiej

Festiwal Otwarcia Sceny „Wracamy do gry” potrwa do lutego 2024 roku.

11 listopada 2023 roku w Operze Śląskiej wystąpi Aleksandra Kurzak, jedna z najsłynniejszych obecnie śpiewaczek operowych na świecie. Występuje na najważniejszych scenach operowych świata, m.in Metropolitan Opera w Nowym Jorku, mediolańskiej La Scali, Operze Wiedeńskiej, Operze Paryskiej i londyńskiej Covent Garden. W obecnym sezonie Kurzak wystąpi w ROH w Londynie w roli Santuzzy w „Rycerskości wieśniaczej” Pietra Mascagniego, następnie w MET w Nowym Jorku jako Cio Cio San i Liu, w Staatsoper w Berlinie jako tytułowa „Toska” oraz w Teatro Real w Madrycie w „Madame Butterfly”. W programie koncertu znajdą się arie operowe oraz pieśni. Orkiestrę Śląską poprowadzi Tomasz Tokarczyk.

Występ Aleksandry Kurzak cieszy się tak dużym zainteresowaniem, że w ciągu kilku godzin wyprzedano wszystkie bilety. 20 kwietnia 2024 roku zaplanowano dodatkowy występ śpiewaczki w Bytomiu. Bilety pojawią się w sprzedaży w połowie listopada.

Aleksandra Kurzak © materiały prasowe Opery Śląskiej
Aleksandra Kurzak © materiały prasowe Opery Śląskiej

Uroczysta inauguracja nowego sezonu artystycznego

Uroczysta Gala Otwarcia Sceny Inaugurująca 79. Sezon artystyczny odbędzie się 12 listopada 2023 roku. W programie koncertu znajdą się arie i duety z premier i spektakli nadchodzącego sezonu. Wystąpią Soliści Opery Śląskiej: Gabriela Legun, Ruslana Koval, Anna Borucka, Stanislav Kuflyuk, Andrzej Lampert, Łukasz Załęski oraz Chór, Balet i Orkiestra Opery Śląskiej pod batutą Tomasza Tokarczyka. Gala powtórzona zostanie 19 listopada 2023 roku.

Jubileusz Andrzeja Dobbera

Spektakl „Nabucca” Giuseppe Verdiego 25 listopada 2023 roku będzie jubileuszem 40-lecia pracy artystycznej Andrzeja Dobbera, który wystąpi w partii tytułowej. Światowej sławy baryton występuje na deskach najsłynniejszych teatrów operowych o międzynarodowej renomie, m.in. w Nowym Jorku (Metropolitan Opera), Mediolanie (La Scala), Wiedniu (Wiener Staatsoper), Paryżu (Opéra Bastille), Brukseli (La Monnaie), Amsterdamie (Dutch National Opera & Ballet), Dreźnie (Semperoper), czy Barcelonie (Gran Teatre del Liceu).

Andrzej Dobber jako Nabucco, Semperoper w Dreźnie, 2019 © Ludwig Olah
Andrzej Dobber jako Nabucco, Semperoper w Dreźnie, 2019 © Ludwig Olah

Ta opera Verdiego zajmuje szczególne miejsce w repertuarze Opery Śląskiej. Od dnia premiery w 1983 roku „Nabucco” był obecny w każdym sezonie. Premiera obecnej inscenizacji odbyła się w maju 2007 roku, wyreżyserował ją Laco Adamik.

Nadchodzące premiery

9 grudnia 2023 roku odbędzie się premiera „Balu maskowego” Giuseppe Verdiego pod kierownictwem Tomasza Tokarczyka i w reżyserii Anny Wieczur. W roli Ulryki wystąpi Małgorzata Walewska, zaśpiewają także m. in. Matheus Pompeu i Łukasz Załęski (Król Gustaw), Wioletta Chodowicz i Anna Wiśniewska-Schoppa (Amelia), Stepan Drobit, Stanislav Kuflyuk, Mateusz Michałowski i Adam Woźniak (Renato), Anna Borucka (Ulryka) oraz Marta Huptas, Ruslana Koval i Gabriela Legun (Oscar).

© materiały prasowe Opery Śląskiej
© materiały prasowe Opery Śląskiej

24 lutego 2024 roku odbędzie się premiera baletowa „Makbet” w choreografii Moniki Myśliwiec. Będzie to polska prapremiera baletowa. Warstwę muzyczną spektaklu stanowią utwory Giuseppe Verdiego w autorskim opracowaniu Tomasza Tokarczyka – kierownika muzycznego Opery Śląskiej.

© materiały prasowe Opery Śląskiej
© materiały prasowe Opery Śląskiej
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne