REKLAMA

Fryderyki 2022: Gala Muzyki Poważnej po raz drugi w Operze na Zamku w Szczecinie

22 kwietnia w Operze na Zamku w Szczecinie nagrody odbiorą artyści w jedenastu kategoriach muzyki poważnej, ukazujących różne okresy historyczne i stylistykę wykonania. Od nagrań solowych i kameralnych po operowe i symfoniczne.

Uroczystą galę, która odbędzie się w Operze na Zamku w Szczecinie uświetnią występy wybitnych solistów i zespołów. Po raz pierwszy w historii miłośnicy muzyki poważnej z Pomorza Zachodniego będą mogli towarzyszyć artystom w ich wyjątkowym święcie. Jedna z najnowocześniejszych scen muzycznych w Europie ponownie będzie gościć artystów nominowanych do najważniejszych nagród muzycznych, Fryderyków, w kategorii muzyki poważnej.

Szansę na prestiżową statuetkę Fryderyka mają m.in.: wydawnictwa z udziałem wybitnego akordeonisty Klaudiusza Barana, nagrania z udziałem wiolonczelisty Marcina Zdunika, płyty, na których usłyszeć można AUKSO – Orkiestrę Kameralną Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia.

Tegoroczną Galę Muzyki Poważnej uświetnią koncerty z udziałem artystów światowej sławy, podzielone na trzy wątki tematyczne: muzyka polska, opera barokowa oraz muzyka romantyczna. Nie zabraknie także muzycznych nawiązań do aktualnej sytuacji na świecie. Na gali wybrzmi hołd złożony Ukrainie w wydaniu Baltic Neopolis Orchestra. Kameralna orkiestra smyczkowa ze Szczecina wykona między innymi utwór „Tribute to Ukraine” na motywach hymnu narodowego Ukrainy.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego. To szczególna okazja, aby zaprezentować zgromadzonej w Operze na Zamku publiczności mniej znane zdobycze polskiego romantyzmu muzycznego. Na gali zabrzmi część III i VI „Oktetu fortepianowego d-moll op. 6” Józefa Władysława Krogulskiego. Utwór usłyszymy w wykonaniu znakomitych solistów-kameralistów: Jakuba Kuszlika, laureata IV nagrody 18. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, Seweryna Zapłatyńskiego (flet), Adriana Jandy (klarnet), Marii Machowskiej (I skrzypce), Kamila Staniczka (II skrzypce), Mateusza Dońca (altówka), Magdaleny Bojanowicz (wiolonczela) i Tomasza Januchty (kontrabas).

Na polski wątek gali złożą się również utwory Grażyny Bacewicz i Mieczysława Karłowicza. Wybitna skrzypaczka Roksana Kwaśnikowska i Łukasz Chrzęszczyk – laureat międzynarodowych konkursów pianistycznych – wykonają finał z „IV Sonaty Skrzypcowej” Bacewiczówny, a wielokrotny laureat Fryderyków w kategoriach jazzowych – kwartet smyczkowy Atom String Quartet – pieśń Karłowicza „Pod jaworem” w aranżacji Michała Zaborskiego.

Uroczystość uświetni Wrocławska Orkiestra Barokowa pod kierunkiem Jarosława Thiela, która towarzyszyć będzie włoskiej sopranistce Giulii Semenzato w ariach skomponowanych przez Antonia Vivaldiego i Georga Friedricha Haendla. Dwukrotnie na scenie pojawi się też wybitny polski bas Adam Palka, solista Staatsoper Stuttgart, występujący na scenach Wiener Staatsoper, Opera National de Paris czy Teatro Real w Madrycie. Soliście towarzyszyć będzie Orkiestra Opery na Zamku pod dyrekcją Jerzego Wołosiuka.

Gala Muzyki Poważnej Fryderyk Festiwal 2022 wpisuje się w obchody 65-lecia Opery na Zamku w Szczecinie. Dyrektor Opery Jacek Jekiel, komentując to wydarzenie, powiedział: W 1956 r. zaczynaliśmy jako prywatna grupa zapaleńców w małej, zrujnowanej salce, z „pożyczaną” orkiestrą i śpiewakami, a teraz wystawiamy spektakle w supernowoczesnym wnętrzu. Każda generacja artystów wniosła do opery swoją wrażliwość, estetykę, odkrywczość i intelekt. Opera na Zamku jest teatrem pełnym radosnych, kreatywnych ludzi. Mamy to w DNA, odziedziczyliśmy miłość do teatru i pasję po odważnych poprzednikach, którzy go tworzyli.

To już druga edycja Fryderyk Festiwal w Szczecinie, jednak po raz pierwszy Gala Muzyki Poważnej otwarta będzie dla publiczności. Bilety na to wydarzenie można już kupić na stronie Opery na Zamku w Szczecinie. Pełna lista nominowanych w kategoriach muzyki poważnej dostępna jest tutaj

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne