REKLAMA

„Halka” w Madrycie. Dwa koncertowe wykonania w Teatro Real

W dniach 9 i 11 listopada 2023 roku na deskach jednego z najważniejszych teatrów operowych na świecie, Teatro Real w Madrycie, wykonana zostanie koncertowa wersja „Halki” Stanisława Moniuszki. Współorganizatorem wydarzenia jest Instytut Adama Mickiewicza.

Opera Stanisława Moniuszki – w pełnej wersji wystawiona po raz pierwszy w Warszawie w 1858 roku. Jest niemal rówieśnicą Teatro Real, otwartego przez królową Izabelę II w 1850 roku. Dzisiaj madrycki teatr ma status jednego z najważniejszych w Europie i wystawia kilkanaście tytułów operowych w sezonie. Tej jesieni to premiera „Halki” jest jednym z punktów programu. W zapowiedzi czytamy o kluczowym dziele środkowoeuropejskiego romantyzmu autorstwa twórcy polskiej opery narodowej.

Organizatorzy nie szczędzą operze pochwał: ,,Halka” charakteryzuje się wysublimowaną orkiestracją, z pięknymi melodiami zakorzenionymi w muzyce tradycyjnej, ariami lirycznymi i emocjonalnymi, oraz umiejętnym operowaniem chórem, który pozostaje obecny w roli drugiego bohatera; z wyreżyserowanymi scenami, które podkreślają istotę polskiego ducha. Jego zwinny puls dramatyczny, z wyraźnymi wpływami włoskimi, tworzy płynną i emocjonalną narrację w najczystszym stylu romantycznym.

Banner reklamowy do „Halki w „Teatro Real © Teatro Real
Banner reklamowy do „Halki w „Teatro Real © Teatro Real

Obsadę premiery tworzą uznani twórcy. Orkiestra i chór Teatro Real wystąpią pod batutą, odpowiednio, Łukasza Borowicza i José Luisa Basso. Wśród śpiewaków znajdą się: światowej sławy bas – baryton Tomasz Konieczny, którego usłyszymy w roli Janusza, oraz znamienity tenor Piotr Beczała znany publiczności Teatro Real z „Potepienia Fausta” Hectora Berlioza (2009), „Fausta” Charlesa Gounoda (2018) i „Aidy” Giuseppe Verdiego (2022). W „Halce” wcieli się w rolę Jontka. Towarzyszyć im będą amerykańska sopranistka Corinne Winters (Halka), rosyjski bas Maxi Mkuzmin-Karavaev (Stolnik), ukraińska mezzosopranistka Olga Syniakova (Sofia), hiszpański baryton Javier Povedano (El gaitero) oraz polski wykonawca: baryton Tomasz Kumiega (Dziemba).

Piotr Beczała (Jontek), Corinne Winters (Halka), Tomasz Konieczny (Janusz) w inscenizacji Mariusza Trelińskiego w Wiedniu w 2019 roku © Monika Rittershaus
Piotr Beczała (Jontek), Corinne Winters (Halka), Tomasz Konieczny (Janusz) w inscenizacji Mariusza Trelińskiego w Wiedniu w 2019 roku © Monika Rittershaus

Tomasz Konieczny razem z Piotrem Beczałą znaleźli się na liście tegorocznych kandydatów do International Opera Awards (tzw. ,,operowych Oscarów’’). Gala rozdania nagród odbędzie się tego samego dnia, co premiera „Halki” w Teatro Real, tj. 9 listopada 2023 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie.

Informacja o współorganizatorze

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, utworzoną w 2000 roku. Cel Instytutu – budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie, realizowany jest we współpracy z partnerami zagranicznymi i poprzez międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Do 2023 roku Instytut zrealizował projekty w ponad 70 krajach na 6 kontynentach. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne