REKLAMA

„Halka” Stanisława Moniuszki w Konserwatorium Santa Cecilia w Rzymie 25 lutego 2024 roku

Wileńska wersja opery „Halka” Stanisława Moniuszki zostanie wystawiona w języku włoskim w Rzymie w słynnym Konserwatorium „Santa Cecilia” 25 lutego 2024 roku. Wydarzenie to jest podsumowaniem współpracy Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina z Konserwatorium „Santa Cecilia” przy realizacji polskiej narodowej opery.

Święta Cecylia, patronka muzyki to ważna postać dla Rzymu. Jej imię nosi Państwowe Konserwatorium Muzyczne „Santa Cecilia” (Conservatorio statale di musica „Santa Cecilia”), które jest jedną z najważniejszych wyższych szkół muzycznych we Włoszech.

W 1870 roku Giovanni Sgambati i Ettore Pinelli założyli Liceum Muzyczne przy Akademii Santa Cecilia, które początkowo miało tylko dwie klasy wykonawcze – fortepian i skrzypce. W 1876 roku szkoła przeniosła się do ​​dawnego budynku klasztoru urszulanek przy Via dei Greci. Wraz z rozwojem liceum uzyskiwało coraz większą niezależność finansową od Akademii. W 1919 roku Konserwatorium odłączyło się od Akademii i stało się samodzielną państwową instytucją. W 1923 roku otrzymało swoją obecną oficjalną nazwę: Konserwatorium „Santa Cecilia”. Tutaj studiowali słynni śpiewacy tacy jak m. in.: Benjamino Gigli, Anna Moffo, Sumi Yo, czy Cecilia Bartoli. Uczniami konserwatorium byli także kompozytorzy Ennio Morricone i Nino Rota i dyrygent Carlo Maria Giulini.

Bazylika św. Cecylii na Zatybrzu © Gobbler, wikivoyage, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons
Bazylika św. Cecylii na Zatybrzu © Gobbler, wikivoyage, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Wileńska wersja opery „Halka” Stanisława Moniuszki zostanie wystawiona w Rzymie w języku włoskim. Wydarzenie to jest podsumowaniem wyjątkowej współpracy Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina z Konserwatorium „Santa Cecilia” przy realizacji polskiej naszej narodowej opery. Stało się to możliwe również dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury, Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca, a także Instytutu Polskiego w Rzymie.

Współpraca przy tak znakomitej produkcji operowej to nie tylko wyjątkowa szansa na spotkanie się studentów i pedagogów z różnych kultur, lecz również fantastyczna okazja do wymiany doświadczeń artystycznych oraz rozwoju nowych umiejętności.

Próby do „Halki" w Rzymie © archiwum prywatne
Próby do „Halki” w Rzymie © archiwum prywatne

Za wokalne przygotowanie solistów odpowiedzialni są: Jolanta Janucik, Robert Gierlach i Emanuela Salucci. W obsadzie znaleźli się: Antonina Kiepuszewska i Zuzanna Wrona (Halka), Piotr Halicki i Bartosz Lisik (Jontek),
Tymoteusz Cyrkun i Grzegorz Królak (Janusz), Piotr Bujnowski i Dawei Yang Alberto (Cześnik), Da Hyun Kang i Izabella Fabrycka (Zofia), Filip Awksietijuk i Piotr Bujnowski (Marszałek). Zaśpiewa chór studencki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Spektakl reżyseruje Ryszard Cieśla, zadyryguje Lilianna Krych, przy fortepianach zasiądą Krzysztof Trzaskowski i Aleksandra Janaszewska.

Prezentacja „Halki” wileńskiej odbędzie się w Konserwatorium Santa Cecilia przy Via dei Greci 18 w niedzielę, 25 lutego 2024 roku o godz. 19.00. Więcej o wydarzeniu tutaj.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne