REKLAMA

Polscy artyści na świecie: Hubert Zapiór jako Hrabia Almaviva w nowej realizacji „Wesela Figara” w Komische Oper w Berlinie w reżyserii Kiriłła Sieriebriennikowa

Hubert Zapiór wziął udział w premierze „Wesela Figara” w najnowszej premierze Komische Oper w Berlinie. Spektakl wyreżyserował Kiriłł Sieriebriennikow, a muzycznie poprowadził go James Gaffigan. Polski baryton od sezonu 2022 / 2023, jest członkiem zespołu berlińskiej opery.

Kiriłł Sieriebriennikow, rosyjski reżyser teatralny i operowy otwarcie występuje przeciwko reżimowi Putina. Blisko dwa lata spędził w areszcie domowym wskutek oskarżeń o defraudacje funduszy państwowych. Media, międzynarodowa społeczność kulturalna i działacze na rzecz praw człowieka jednogłośnie uważali sprawę za sfabrykowaną politycznie. W czerwcu 2020 roku reżyser został skazany na trzy lata, w marcu 2022 roku wyrok anulowano, a Sieriebriennikow opuścił Rosję. Kiedy otwarcie wystąpił przeciw rosyjskiej inwazji moskiewski Teatr Bolszoj odwołał planowaną tam jego produkcję baletu pt. „Nurejew”.

„Wesele Figara” to jego kolejna po „Così fan tutte” realizacja dzieł Mozarta na scenie berlińskiej Komische Oper. W kwietniu 2025 roku planowana jest premiera „Don Giovanniego”, będzie zamknięciem mozartowskiej „Trylogii da Ponte” w jego reżyserii.

„Wesele Figara" w Komische Oper w Berlinie © Monika Ritterhaus
„Wesele Figara” w Komische Oper w Berlinie © Monika Ritterhaus

Hubert Zapiór ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie i Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza. Był także uczestnikiem Akademii Operowej przy Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie w klasie Eytana Pessena oraz programu Artist Diploma in Opera Studies w The Juilliard School w Nowym Jorku w klasie Edith Wiens. W sezonie 2019/20 był członkiem zespołu Staatsoper Hannover, gdzie kreował pierwszoplanowe role takie jak m. in. Papageno, Figaro w „Cyruliku sewilskim”, Guglielmo czy Hrabia Almaviva w „Weselu Figara”. Artysta od sezonu 2022/23 jest członkiem zespołu solistów Komische Oper w Berlinie. Na tej scenie występuje m. in. jako Bill w „Rozkwicie i upadku miasta Mahagonny” Kurta Weilla, Pantalone w „Miłości do trzech pomarańczy” Sergiusza Prokofiewa, Guglielmo w „Così fan tutte” Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Książe Afron w „Złotym koguciku” Nikołaja Rimskiego-Korsakowa.

Hubert Zapiór jako Hrabia w „Weselu Figara” w Komische Oper w Berlinie © Monika Ritterhaus
Hubert Zapiór jako Hrabia w „Weselu Figara” w Komische Oper w Berlinie © Monika Ritterhaus

W marcu 2024 roku Hubert Zapiór wystąpił w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie jako Guglielmo w premierze w „Così fan tutte”. W tym sezonie wróci na tę scenę w czerwcu 2024 roku, Guglielma kreować będzie także podczas 33. Festiwalu Mozartowskiego w Warszawskiej Operze Kameralnej.

W „Weselu Figara” w Komische Oper występują także Nadja Mchantaf i Verity Wingate (Hrabina), Penny Sofroniadou i Siobhan Stagg (Zuzanna), Tommaso Barea (Figaro), Susan Zarrabi (Cherubin), Karolina Gumos i Ulrike Helzel (Marcellina), Philipp Meierhöferi i Tijl Faveyts (Bartolo), Johannes Dunz i Ivan Turšić (Basilio) oraz Peter Lobert (Antonio). Partię Hrabiego wykonuje także Andrey Zhilikhovsky. Ostatnie przedstawienie z udziałem Huberta Zapióra odbędzie się w tym sezonie 26 maja 2024 roku.

„Wesele Figara" w Komische Oper w Berlinie © Monika Ritterhaus
„Wesele Figara” w Komische Oper w Berlinie © Monika Ritterhaus
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne