REKLAMA

Huczne obchody wesela Figara i Zuzanny we Wrocławiu

Najnowszą premierą Opery Wrocławskiej będzie „Wesele Figara” Wolfganga Amadeusza Mozarta. Spektakl, podobnie jak poprzednia mozartowska produkcja „Così fan tutte” powstaje w ramach programu Opera Młodych.

„Weselem Figara” po „Don Giovannim” i “Così fan tutte” Opera Wrocławska dopełnia tryptyk słynnego duetu Wolfgang Amadeus Mozart – Lorenzo Da Ponte. Za wszystkie trzy produkcje odpowiada ten sam sztab realizatorów, pod wodzą brazylijskiego reżysera, André Hellera-Lopesa. Będzie to jego czwarta produkcja w Polsce.

Heller-Lopes to jeden z najbardziej aktywnych reżyserów operowych w Ameryce Łacińskiej. Ma na swoim koncie spektakle wyreżyserowane w Brazylii, Argentynie, Urugwaju, Portugalii, Polsce, Austrii, Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych. Artysta kształcił się w prestiżowym San Francisco Merola Opera Programme (2001) i Young Artist Programme w Covent Garden (2003–2005). Jest trzykrotnym zwycięzcą Nagrody im. Carlosa Gomesa (2009, 2010, 2011) dla najlepszego reżysera operowego w Brazylii. Otrzymał też wyróżnienie przyznawane przez Argentyńskie Stowarzyszenie Krytyków Muzycznych dla najlepszej inscenizacji 2015 roku. Pracował jako dyrektor artystyczny w Teatro Municipal w Rio de Janeiro, miejski koordynator ds. opery dla Rio de Janeiro, dyrektor ds. obsadowych w Orquestra Sinfônica Brasileira oraz koordynator artystyczny programu Jovens Intérpretes w Teatro Nacional de São Carlos w Lizbonie. Od 1996 roku wykłada reżyserię i historię opery na Wydziale Wokalnym Federalnego Uniwersytetu Muzycznego w Rio de Janeiro.

Scenografię „Wesela Figara” przygotowuje Renato Theobaldo. Za stroje odpowiedzialna będzie Sofía Di Nunzio, argentyńska kostiumografka związana z operą, telewizją i filmem, współpracująca z wieloma teatrami operowymi w Ameryce Łacińskiej. Gonzalo Córdova zajmie się reżyserią świateł. Autorem choreografii jest artysta baletu Opery Wrocławskiej, Łukasz Ożga.

Dwie obsady spektaklu składają się zarówno z doświadczonych artystów, jak też młodszych śpiewaków, którzy rozwijają skrzydła i doskonalą swoje umiejętności pod okiem zaproszonych mistrzów. W roli Hrabiego wystąpią Lukáš Bařák i Adam Kutny. Hrabiną będzie Gabriella Pace i Kamila Dutkowska, w parę nowożeńców wcielą się Krzysztof Bączyk i Hanna Sosnowska-Bill, na zmianę z Pawłem Horodyskim i Aleksandrą Łaską. Cherubina zaśpiewają Aleksandra Opała i Zuzanna Nalewajek, a Marcelinę Barbara Bagińska i Dorota Dutkowska. Dariusz Machej i Arkadiusz Jakus wystąpią w roli Bartolo.

Premiera i nieoficjalne rozpoczęcie sezonu weselnego nastąpi we Wrocławiu 20 i 21 maja, a muzycznie poprowadzi ją Bassem Akiki, Dyrektor Muzyczny Opery Wrocławskiej. W tym sezonie odbędzie się sześć przedstawień, także 22, 27, 28 i 29 maja.

Plakat do „Wesela Figara” projektu Alicji Michalak © Opera Wrocławska
Plakat do „Wesela Figara” projektu Alicji Michalak © Opera Wrocławska

Plakat autorstwa Alicji Michalak, studentki Katedry Projektowania Graficznego, jest wynikiem współpracy Opery Wrocławskiej z Akademią Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Zwycięska praca została wyłoniona na drodze konkursu, na który wpłynęło aż 35 różnorodnych, niepowtarzalnych propozycji przygotowanych przez 15 artystów.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne