REKLAMA

Informacje o rezygnacji z angaży w Rosji płyną z kont na Instagramie

Od spontanicznych deklaracji solidarności po odwołane kontrakty. Śpiewacy operowi jasno komunikują swoje stanowisko wobec konfliktu w Ukrainie.

Gwiazdy opery wykorzystują konta w social mediach, aby przekazać fanom swoje stanowisko wobec wojny w Ukrainie. Posty ze zdjęciami flagi ukraińskiej lub symbolicznymi emotikonami 💙💛 wstawiły Aleksandra Kurzak czy Małgorzata Walewska. Tenor Piotr Beczała oświadczył w Instagramie, że odwołuje swój występ z Rosyjską Narodową Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną, który miał się odbyć w Moskwie 25 maja. „Nie jesteśmy bezsilni! Każdy z nas może głośno wyrazić swój sprzeciw. Każdy z nas może nieść pomoc na miarę swoich możliwości! W tym miejscu pragnę podkreślić, jak bardzo jestem dumny z moich rodaków, którzy niosą pomoc i przyjmują dziesiątki tysięcy obywateli Ukrainy uciekających przed wojną! – napisał artysta.

Na Fanpage’u polskiego basa Rafała Siwka można przeczytać fragment jego wypowiedzi dla „Gazety Wyborczej”. Śpiewak informuje, że mimo wieloletniej współpracy z Teatrem Bolszoj rezygnuje z występów w Moskwie w najbliższych miesiącach. „Miałem tam czterokrotnie wystąpić w produkcji „Lohengrina” Wagnera, ale uznałem, że w tej sytuacji po prostu nie mogę. Oni to zrozumieli” – powiedział śpiewak „Wyborczej”.

Słynna łotewska mezzosopranistka Elīna Garanča napisała w poście zamieszczonym na Instagramie: „Drodzy przyjaciele – informuję, że w miniony czwartek, pierwszego dnia ataku na Ukrainę, całkowicie wycofałam się z wszelkich przyszłych koncertów w Rosji. Uważam za nieodpowiedzialne i wysoce niemoralne, aby moje nazwisko było kojarzone z jakimikolwiek wydarzeniami w kraju, który zdecydował w świetle zbrodniczej wojny prowadzonej przez reżim rosyjski przeciwko demokratycznemu i niezależnemu narodowi Ukrainy oraz przeciwko całemu otwartemu społeczeństwu europejskiemu. Nie mogę poprzeć ludzi, którzy popierają Putina i jego reżim, nawet jeśli są w pułapce, nie mogąc wygłosić otwartego i szczerego oświadczenia. (…) Muzyka rzeczywiście musi jednoczyć, a czym byłby świat bez wzajemnej wymiany kulturowej, ale jak pokazała historia, możemy i powinniśmy być w stanie wybrać, za którą ideologią przywódców politycznych podążać!” [dosłowne tłumaczenie]

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne