REKLAMA

Wspomnienie o Artystce. Opera Krakowska i Krakowskie Stowarzyszenie Miłośników Opery ARIA zapraszają na wieczór poświęcony Iwonie Borowickiej

W 2024 roku przypada 40. rocznica śmierci Iwony Borowickiej. 30 sierpnia 2024 roku o godz. 19.00 na antresoli Opery Krakowskiej odbędzie się wieczór poświęcony tej wybitnej solistce Operetki Krakowskiej. Na spotkanie zapraszają Opera Krakowska i Krakowskie Stowarzyszenie Miłośników Opery ARIA.

Iwona Borowicka urodziła się 6 marca 1929 roku w Łodzi, jednakże przez większość swojego życia była związana z Krakowem. Na scenie Operetki Krakowskiej zadebiutowała jako Hrabina Marica w 1954 roku. Jej najbardziej znane role to Annina w „Nocy w Wenecji”, Liza w „Krainie uśmiechu”, Hanna Glawari w „Wesołej wdówce”, Księżna w „Ptaszniku z Tyrolu” czy Gabrielle w „Wiedeńskiej krwi”. W całej swojej karierze, stworzyła łącznie blisko 40 ról operetkowych.

Była artystką o wyjątkowym talencie, wrażliwości muzycznej i osobowości. Podziwiana i uwielbiana: po bilety na jej spektakle ustawiały się długie kolejki, zaś wśród melomanów utarło się powiedzenie, że idzie się nie do Operetki, ale „na Borowicką”. Solistka zresztą darzyła Kraków i swoich wielbicieli tak wielką miłością i oddaniem, że odmawiała występów w innych miastach Polski.

Iwona Borowicka © materiały prasowe Opery Krakowskiej
Iwona Borowicka © materiały prasowe Opery Krakowskiej

Pozostający przez lata pod jej wrażeniem Bogusław Kaczyński opisywał ją tymi słowami: Ona potrafiła wszystko zaśpiewać w przejmujący sposób, swoim pięknym, czarodziejskim głosem. I to jej poruszanie się po scenie. W iluż rolach ją widziałem. Potrafiła tworzyć wielkie, niezapomniane kreacje. Przez przeszło trzy dekady święciła triumfy na krakowskiej scenie, niezmiennie perfekcyjna.

Spotkanie z Iwoną Borowicką. O artystce opowiada Bogusław Kaczyński

W 1983 roku rozpoznano u niej nieuleczalną chorobę nowotworową, która postępowała bardzo szybko. Odeszła 30 sierpnia 1984 roku w wieku 55 lat. W 2018 roku, z inicjatywy Sybilli Borowickiej, synowej artystki, Prezes Stowarzyszenia Radosny Senior, w Krakowie rozpoczął się Letni Festiwal Operetkowy w Krakowie, dedykowany legendarnej sopranistce

W związku z rocznicą śmierci Iwony Borowickiej Opera Krakowska oraz Krakowskie Stowarzyszenie Miłośników Opery „Aria” zapraszają na wyjątkowe „Spotkanie z Artystą”. Wieczór wspomnień odbędzie się 30 sierpnia 2024 roku o godzinie 19:00 w Operze Krakowskiej. Jej sylwetkę przybliży pani redaktor Anna Woźniakowska, zaś w hołdzie artystce zabrzmią znane arie operowe i operetkowe w wykonaniu Bożeny Zawiślak-Dolny (mezzosopran), Jana Wilgi (tenor) i Pauli Maciołek (sopran) z towarzyszeniem Joachima Kołpanowicza przy fortepianie. Całość poprowadzi Elżbieta Gładysz, prezes Krakowskiego Stowarzyszenia Miłośników Opery ARIA.

Krakowskie Stowarzyszenie Miłośników Opery ARIA

Krakowskie Stowarzyszenie Miłośników Opery ARIA skupia wielbicieli opery oraz muzyki klasycznej z całej Polski, a także melomanów z zagranicy. Stowarzyszenie powstało w 2004 roku. ARIA wydaje kwartalnik operowy, w którym relacjonuje wydarzenia artystyczne z Polski i zagranicy. Organizuje też wspólne wyjazdy do domów operowych w Europie oraz USA. W ramach cyklu „Spotkanie z Artystą” odbyło się już kilkadziesiąt wydarzeń z udziałem wybitnych gości. Członkowie ARII mogli spotkać się m. in.: z Teresą Żylis-Garą, Wiesławem Ochmanem, Izabelą Kłosińską, Antonim Witem, Jadwigą Romańską, Joanną Woś, Andrzejem Dobberem, Ryszardem Karczykowskim, Heleną Łazarską, Rafałem Siwkiem, Małgorzatą Walewską, Arturem Rucińskim, Mariuszem Kwietniem, Adamem Zdunikowskim, Jackiem Laszczkowskim, Marcinem Bronikowskim, Agnieszką Rehlis, Moniką Swarowską, Rafałem Bartmińskim, Tadeuszem Szlenkierem, Piotrem Sułkowskim, Katarzyną Trylnik, Anną Lubańską, Łukaszem Borowiczem, Ewą Biegas, Tomaszem Koniną, Juliuszem Multarzyńskim, Yarosławem Shemetem, Gabrielą Gołaszewską, Adrianą Ferfecka i Piotrem Buszewskim. W maju 2019 roku gościem spotkania była słynna polska sopranistka o międzynarodowej karierze – Jolanta Omilian.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne