REKLAMA

Polscy artyści na świecie: Izabela Matuła śpiewa swoją pierwszą Salome w Staatstheater Mainz

Polska sopranistka zaśpiewała tytułową rolę w dziele Ryszarda Straussa 17 września 2023 roku w Teatrze w Mainz w Niemczech. W inscenizacji Alexandra Nerlicha i pod muzycznym kierownictwem Hermanna Bäumera wystąpi w Moguncji w tym sezonie jeszcze trzykrotnie: 22 września, 4 i 25 października.

W repertuarze artystki znajduje się blisko czterdzieści głównych partii sopranowych, m. in. : w dziełach Giacomo Pucciniego (Liu w „Turandot”, tytułowa Tosca, Madama Butterfly i Siostra Angelica), Giuseppe Verdiego („Aida”, Leonory w „Trubadurze i „Mocy przeznaczenia”, Amelia w „Balu maskowym”, Desdemona w „Otellu”, Lina w „Stiffeliu”, tytułowa Luiza Miller). Matuła śpiewa też dzieła Ryszarda Wagnera (Elza w „Lohengrinie”), Stanisława Moniuszki („Halka”), Piotra Czajkowskiego (Tatiana w „Eugeniuszu Onieginie”, Maria w „Mazeppie), czy Wolfganga Amadeusza Mozarta (Donna Elwira w „Don Giovannim” i Hrabina w „Weselu Figara”). Kreowała Ellen Orford (w „Peterze Grimesa” Benjamina Brittena), Magdę Sorel w „Konsulu” Giancarla Menottiego, Miladę w „Daliborze” Bedřicha Smetany i tytołowe: La Wally Alfreda Catalaniego i Katię Kabanovą w Leoša Janáčka.

Występowała na wielu scenach świata. Śpiewała m. in. w Palermo, ABAO Bilbao, Frankfurt nad Menem, Deutsche Oper am Rhein w Düsseldorfie, Theater an der Wien i Mannheim. Często pojawia się na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, w styczniu 2023 roku pojawiła się jako Leonora w „Mocy przeznaczenia” w reżyserii Mariusza Trelińskiego, spektakl był koprodukcją z The Metropolitan Opera w Nowym Jorku. W najbliższych miesiącach Izabela Matuła wystąpi w Warszawie jako Madame Butterfly, będzie także kreować tytułową Medeę w dziele Luigiego Cherubiniego w styczniu 2024 roku w reżyserii Simone’a Stone’a. W maju 2024 roku wróci tu także jako Halka.

Premiera miała miejsce w ubiegłym sezonie. Autorem inscenizacji był Alexander Nerlich, scenografię zaprojektował Wolfgang Menardi, kostiumy Zana Bosnjak, choreografię Jasmin Wretemark-Hauck, a światło Frederik Wollek.

Izabela Matuła jako Salome © archiwum prywatne
Izabela Matuła jako Salome © archiwum prywatne

Izabela Matuła po raz pierwszy wystąpiła jako Salome 17 września 2023 roku, pojawi się jeszcze w trzech spektaklach: 22 września, 4 i 25 października. Towarzyszyć jej będą m. in. Alexander Spemann (Herod), Niina Keitel (Herodiada), Derrick Ballard i Stephan Bootz (jako Jochanaan), Myungin Lee (Narraboth) oraz Verena Tönjes (Paź Herodiady). Wszystkimi spektaklami zadyryguje Hermann Bäumer.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne