REKLAMA

„Jak kolorowy ptak… Wspomnienia Przyjaciół o Bogusławie Kaczyńskim” – książka Zofii Paczóskiej i pierwsze spotkanie autorskie 9 marca 2024 roku w Warszawie

W grudniu 2023 roku ukazała się publikacja Zofii Paczóskiej o Bogusławie Kaczyńskim. Pomysłodawczyni tego przedsięwzięcia przeprowadziła kilkanaście rozmów z osobami, które znały patrona Fundacji ORFEO, miały okazję z nim pracować lub po prostu się przyjaźnić. 9 marca 2024 roku w Społecznym Domu Kultury Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej na Żoliborzu odbędzie się pierwsze spotkanie autorskie.

Nie ma ludzi niezastąpionych – pisze we wstępie Zofia Paczóska. – A jednak… Bogusław Kaczyński nie żyje już 7 lat, a mimo to do tej pory nie ma człowieka, który mógłby Go zastąpić. Jaki był poza kamerami? Zapytałam o to ludzi, z którymi przyjaźnił się, z którymi współpracował, z którymi łączyła Go szczególna więź bliskości i zrozumienia. To książka – album, pełna pięknych i nostalgicznych wspomnień, ale także anegdot przytaczanych przez rozmówców.

Grace Bumbry i Bogusław Kaczyński, Zamek Królewski w Warszawie © archiwum ORFEO
Grace Bumbry i Bogusław Kaczyński, Zamek Królewski w Warszawie © archiwum ORFEO

W książce „Krynicki benefis” wydanej z okazji 50. rocznicy urodzin Bogusław Kaczyński pisze: Jestem chorobliwym optymistą. Urodziłem się optymistą. A przecież w moim życiu zdarzyło się niemało smutnych rzeczy. Jak w każdym życiu. Były rozczarowania i smak goryczy, tyle spraw, które mogłyby potoczyć się inaczej, z korzyścią dla mnie i dla nas wszystkich. A mimo to bilans swojego życia oceniam jako wielką wygraną i dziękuję niebiosom za niezwykły dar obcowania z muzyką, kulturą i obiektywem telewizyjnej kamery. I często powtarzam, że nie chciałbym się drugi raz urodzić. Pytają: dlaczego? A dlatego – odpowiadam, że mógłbym przyjść na świat w innej cywilizacji, gdzie nie istnieje muzyka, nie znają opery, operetki i „Jeziora łabędziego”. Takie życie byłoby smutne i nie chciałbym go wieść nawet za cenę wymiany starej metryki na nową. To także pięknie wydany, inkrustowany wypowiedziami wybitnych osobistości (m.in.: Niny Andrycz, Joanny Rawik, Jana Miodka, Zygmunta Kałużyńskiego, Jerzego Waldorffa, Barbary Wachowicz, Jerzego Dudy-Gracza, Adama Hanuszkiewicza, Agnieszki Osieckiej i Lecha Wałęsy) i bogato ilustrowany album jubileuszowy, dedykowany świętej Cecylii – patronce muzyki i artystów.

Europejski Festiwal im Jana Kiepury 14-28 sierpnia 2010 Bogusław Kaczynski na Festiwalu w Krynicy-Zdroju, 2010 © Ireneusz Sobieszczuk
Bogusław Kaczyński na Festiwalu w Krynicy-Zdroju, 2010 © Ireneusz Sobieszczuk

Zofia Paczóska przeprowadziła rozmowy z osobami, które znały Bogusława Kaczyńskiego, były obecne w jego życiu zarówno jako przyjaciele, jak i współpracownicy. Autorka zamieściła 15 wywiadów. Są wspomnienia śpiewaczek: Grażyny Brodzińskiej, Aleksandry Hoffman, Małgorzaty Długosz i Marii Sartovej (obecnie uznanej reżyserki operowej w Polsce). Są rozmowy z Wiesławem Ochmanem i Aleksandrem Teligą. Paczóska dotarła także do Anny Lisieckiej, autorki pierwszej biografii Bogusława Kaczyńskiego, pt. „Będę sławny, będę bogaty”, wydanej w 2022 roku przez Muzę.

Ada Sari i Bogusław Kaczyński © archiwum ORFEO
Ada Sari i Bogusław Kaczyński © archiwum ORFEO

Anna Woroniecka, inspicjentka i szefowa koordynacji artystycznej w Teatrze Muzycznym ROMA mówi w książce, że taka przyjaźń, jak ta nasza rzadko się zdarza. Byliśmy bliscy sobie do końca. Ale były też tematy, których nie poruszaliśmy. Pięknie o krynickich latach opowiada Ewa Dzierżawska, właścicielka pensjonatu „Wisła” w Krynicy, to miejsce przez ponad 17 lat było „najmilszą przystanią” dla Festiwalu im. Jana Kiepury. Do gości zawsze był z pewnym dystansem, bo przecież musiał chronić swoją prywatność. Ale dla wszystkich moich pracowników był ciepły, serdeczny, bezpośredni, nigdy nie wybrzydzał. Kochaliśmy Go – wspomina.

Krzysztof Korwin-Piotrowski, Dyrektor Artystyczny Fundacji ORFEO, a także dyrektor Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej poznał bohatera książki właśnie w pensjonacie „Wisła”. – Nie musiał mnie namawiać na zjedzenie pysznej kremówki, o której do dziś krążą legendy w całej Polsce. Receptura jest ściśle strzeżona, ale dowiedziałem się, że wyjątkowy smak zawdzięczają dużej ilości żółtek z cukrem i brandy – opowiada Krzysztof Korwin-Piotrowski, który był wtedy szefem artystycznym Gliwickiego Teatru Muzycznego, którego spektakle pokazywane były w Krynicy.

Pensjonat „Wisła” © Ireneusz Sobieszczuk
Pensjonat „Wisła” © Ireneusz Sobieszczuk

Anna Habrewicz, Dyrektor Zarządu Fundacji ORFEO wspomina z kolei, że czasem, gdy odpoczywał w swoim pokoju, to przez okno wpadały motyle. Mówił, że to kolejne wcielenia jego przyjaciółki, śpiewaczki Barbary Kostrzewskiej, bo Ona mu obiecała, że po śmierci będzie do Niego powracała jako motyl.

W książce wypowiada się też Ireneusz Sobieszczuk, dziennikarz i fotoreporter, związany ze znanymi polskimi agencjami prasowymi i Telewizją Polską, który współpracę z Bogusławem Kaczyńskim rozpoczął w 1989 roku. Byłem jego mecenasem – mówi z kolei Zbigniew Napierała, dyrektor Ośrodka Telewizyjnego w Poznaniu, dyrektor 2 Programu TVP, korespondent TVP w Londynie, Przewodniczący Rady Fundacji Orfeo im. Bogusława Kaczyńskiego. Fundacja kontynuuje misję promocji kultury, sztuki, muzyki i wspierania artystów, a także wciąż przypomina i upamiętnia jego osobę.

Bogusław Kaczyński i Zbigniew Napierała © G. J. Karłowski, archiwum Fundacji ORFEO
Bogusław Kaczyński i Zbigniew Napierała © G. J. Karłowski, archiwum Fundacji ORFEO

Wojciech Adamczyk, reżyser teatralny i telewizyjny, na zaproszenie Bogusława Kaczyńskiego zrealizował „Ptasznika z Tyrolu” po niespodziewanej śmierci Marka Sikory w Teatrze Muzycznym ROMA. – Kiedyś powiedział do nas – wspomina artysta – że możemy być dumni z tego, że możemy przeżyć życie jako kolorowe ptaki. Bo możemy przebywać w świecie sztuki. Możemy zajmować się rzeczami całkowicie niepraktycznymi. (…) To jest coś wspaniałego, że możemy tak właśnie pracować… jak kolorowe ptaki. On takim kolorowym ptakiem był.

Ludzie nie umierają, dopóki żyją w naszej pamięci i sercu – mówiła Ewa Titow, asystentka Bogusława Kaczyńskiego, która przez wiele lat prowadziła mu dom, spisywała dyktowane przez niego książki, a teraz prowadzi archiwum Fundacji ORFEO.

Spotkanie autorskie
Spotkanie autorskie

Pierwsze autorskie spotkanie z Zofią Paczóską i jej gośćmi odbędzie się w Społecznym Domu Kultury Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej na Żoliborzu w Teatrze Komedia, przy ulicy Słowackiego 19a na warszawskim Żoliborzu. Zaproszenie przyjęli m. in. Aleksandra Hoffman, Malgorzata Długosz, Anna Lisiecka, Anna Maria Woroniecka i Wojciech Adamczyk. Po spotkaniu, w koncercie „Pamięci Bogusława Kaczyńskiego” wystąpią Małgorzata Długosz i Jan Kierdelewicz, z towarzyszeniem Marcina Wernera przy fortepianie. Początek o godz. 17.00.

Informacje o autorce

Zofia Paczóska – pomysłodawczyni i dyrektor festiwali muzycznych: „Z Polską Nutą”, „Świtezianka”, „Ogólnopolski Festiwal Muzyki Sakralnej”. Właścicielka firmy ARTYŚCI. Impresariat Artystyczny Zofia Paczóska. Inicjatorka i Prezes Zarządu Stowarzyszenia Edukacyjnego Ziemi Węgrowskiej, w którym prowadzi rozległą działalność o charakterze kulturalnym i edukacyjnym. Autorka i współautorka m.in. cyklu albumów o historiach polskich kapliczek i krzyży przydrożnych: „Tajemnice mazowieckich kapliczek i krzyży przydrożnych”, „Tajemnice kapliczek i krzyży przydrożnych Polski wschodniej”. Uhonorowana medalem Pro Mazovia za działalność na rzecz województwa mazowieckiego. 

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne