– Nie ma ludzi niezastąpionych – pisze we wstępie Zofia Paczóska. – A jednak… Bogusław Kaczyński nie żyje już 7 lat, a mimo to do tej pory nie ma człowieka, który mógłby Go zastąpić. Jaki był poza kamerami? Zapytałam o to ludzi, z którymi przyjaźnił się, z którymi współpracował, z którymi łączyła Go szczególna więź bliskości i zrozumienia. To książka – album, pełna pięknych i nostalgicznych wspomnień, ale także anegdot przytaczanych przez rozmówców.
W książce „Krynicki benefis” wydanej z okazji 50. rocznicy urodzin Bogusław Kaczyński pisze: Jestem chorobliwym optymistą. Urodziłem się optymistą. A przecież w moim życiu zdarzyło się niemało smutnych rzeczy. Jak w każdym życiu. Były rozczarowania i smak goryczy, tyle spraw, które mogłyby potoczyć się inaczej, z korzyścią dla mnie i dla nas wszystkich. A mimo to bilans swojego życia oceniam jako wielką wygraną i dziękuję niebiosom za niezwykły dar obcowania z muzyką, kulturą i obiektywem telewizyjnej kamery. I często powtarzam, że nie chciałbym się drugi raz urodzić. Pytają: dlaczego? A dlatego – odpowiadam, że mógłbym przyjść na świat w innej cywilizacji, gdzie nie istnieje muzyka, nie znają opery, operetki i „Jeziora łabędziego”. Takie życie byłoby smutne i nie chciałbym go wieść nawet za cenę wymiany starej metryki na nową. To także pięknie wydany, inkrustowany wypowiedziami wybitnych osobistości (m.in.: Niny Andrycz, Joanny Rawik, Jana Miodka, Zygmunta Kałużyńskiego, Jerzego Waldorffa, Barbary Wachowicz, Jerzego Dudy-Gracza, Adama Hanuszkiewicza, Agnieszki Osieckiej i Lecha Wałęsy) i bogato ilustrowany album jubileuszowy, dedykowany świętej Cecylii – patronce muzyki i artystów.
Zofia Paczóska przeprowadziła rozmowy z osobami, które znały Bogusława Kaczyńskiego, były obecne w jego życiu zarówno jako przyjaciele, jak i współpracownicy. Autorka zamieściła 15 wywiadów. Są wspomnienia śpiewaczek: Grażyny Brodzińskiej, Aleksandry Hoffman, Małgorzaty Długosz i Marii Sartovej (obecnie uznanej reżyserki operowej w Polsce). Są rozmowy z Wiesławem Ochmanem i Aleksandrem Teligą. Paczóska dotarła także do Anny Lisieckiej, autorki pierwszej biografii Bogusława Kaczyńskiego, pt. „Będę sławny, będę bogaty”, wydanej w 2022 roku przez Muzę.
Anna Woroniecka, inspicjentka i szefowa koordynacji artystycznej w Teatrze Muzycznym ROMA mówi w książce, że taka przyjaźń, jak ta nasza rzadko się zdarza. Byliśmy bliscy sobie do końca. Ale były też tematy, których nie poruszaliśmy. Pięknie o krynickich latach opowiada Ewa Dzierżawska, właścicielka pensjonatu „Wisła” w Krynicy, to miejsce przez ponad 17 lat było „najmilszą przystanią” dla Festiwalu im. Jana Kiepury. Do gości zawsze był z pewnym dystansem, bo przecież musiał chronić swoją prywatność. Ale dla wszystkich moich pracowników był ciepły, serdeczny, bezpośredni, nigdy nie wybrzydzał. Kochaliśmy Go – wspomina.
Krzysztof Korwin-Piotrowski, Dyrektor Artystyczny Fundacji ORFEO, a także dyrektor Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej poznał bohatera książki właśnie w pensjonacie „Wisła”. – Nie musiał mnie namawiać na zjedzenie pysznej kremówki, o której do dziś krążą legendy w całej Polsce. Receptura jest ściśle strzeżona, ale dowiedziałem się, że wyjątkowy smak zawdzięczają dużej ilości żółtek z cukrem i brandy – opowiada Krzysztof Korwin-Piotrowski, który był wtedy szefem artystycznym Gliwickiego Teatru Muzycznego, którego spektakle pokazywane były w Krynicy.
Anna Habrewicz, Dyrektor Zarządu Fundacji ORFEO wspomina z kolei, że czasem, gdy odpoczywał w swoim pokoju, to przez okno wpadały motyle. Mówił, że to kolejne wcielenia jego przyjaciółki, śpiewaczki Barbary Kostrzewskiej, bo Ona mu obiecała, że po śmierci będzie do Niego powracała jako motyl.
W książce wypowiada się też Ireneusz Sobieszczuk, dziennikarz i fotoreporter, związany ze znanymi polskimi agencjami prasowymi i Telewizją Polską, który współpracę z Bogusławem Kaczyńskim rozpoczął w 1989 roku. Byłem jego mecenasem – mówi z kolei Zbigniew Napierała, dyrektor Ośrodka Telewizyjnego w Poznaniu, dyrektor 2 Programu TVP, korespondent TVP w Londynie, Przewodniczący Rady Fundacji Orfeo im. Bogusława Kaczyńskiego. Fundacja kontynuuje misję promocji kultury, sztuki, muzyki i wspierania artystów, a także wciąż przypomina i upamiętnia jego osobę.
Wojciech Adamczyk, reżyser teatralny i telewizyjny, na zaproszenie Bogusława Kaczyńskiego zrealizował „Ptasznika z Tyrolu” po niespodziewanej śmierci Marka Sikory w Teatrze Muzycznym ROMA. – Kiedyś powiedział do nas – wspomina artysta – że możemy być dumni z tego, że możemy przeżyć życie jako kolorowe ptaki. Bo możemy przebywać w świecie sztuki. Możemy zajmować się rzeczami całkowicie niepraktycznymi. (…) To jest coś wspaniałego, że możemy tak właśnie pracować… jak kolorowe ptaki. On takim kolorowym ptakiem był.
– Ludzie nie umierają, dopóki żyją w naszej pamięci i sercu – mówiła Ewa Titow, asystentka Bogusława Kaczyńskiego, która przez wiele lat prowadziła mu dom, spisywała dyktowane przez niego książki, a teraz prowadzi archiwum Fundacji ORFEO.
Pierwsze autorskie spotkanie z Zofią Paczóską i jej gośćmi odbędzie się w Społecznym Domu Kultury Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej na Żoliborzu w Teatrze Komedia, przy ulicy Słowackiego 19a na warszawskim Żoliborzu. Zaproszenie przyjęli m. in. Aleksandra Hoffman, Malgorzata Długosz, Anna Lisiecka, Anna Maria Woroniecka i Wojciech Adamczyk. Po spotkaniu, w koncercie „Pamięci Bogusława Kaczyńskiego” wystąpią Małgorzata Długosz i Jan Kierdelewicz, z towarzyszeniem Marcina Wernera przy fortepianie. Początek o godz. 17.00.
Informacje o autorce
Zofia Paczóska – pomysłodawczyni i dyrektor festiwali muzycznych: „Z Polską Nutą”, „Świtezianka”, „Ogólnopolski Festiwal Muzyki Sakralnej”. Właścicielka firmy ARTYŚCI. Impresariat Artystyczny Zofia Paczóska. Inicjatorka i Prezes Zarządu Stowarzyszenia Edukacyjnego Ziemi Węgrowskiej, w którym prowadzi rozległą działalność o charakterze kulturalnym i edukacyjnym. Autorka i współautorka m.in. cyklu albumów o historiach polskich kapliczek i krzyży przydrożnych: „Tajemnice mazowieckich kapliczek i krzyży przydrożnych”, „Tajemnice kapliczek i krzyży przydrożnych Polski wschodniej”. Uhonorowana medalem Pro Mazovia za działalność na rzecz województwa mazowieckiego.