REKLAMA

Jakub Józef Orliński w transmisji z Metropolitan Opera

Polski kontratenor Jakub Józef Orliński to obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych młodych polskich śpiewaków na świecie. 23 listopada zadebiutował na scenie Metropolitan Opera w Nowym Jorku w prapremierze opery współczesnej „Eurydyka" Matthew Aucoina.

W sobotę 4 grudnia Jakub Józef Orliński wystąpi w w prapremierze opery współczesnej „Eurydyka” Matthew Aucoina transmitowanej do wybranych kin, teatrów i instytucji kultury na całym świecie. Transmisja rozpocznie się tu o 18.55, a będzie ją można zobaczyć między innymi w: w Teatrze Studio w Warszawie, Kinie Pałacowym Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, Kinie Kosmos w Katowicach, Kinie Amok w Gliwicach, Kinie Kijów w Krakowie, Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu oraz w Filharmonii Łódzkiej.

Mit o Orfeuszu bardzo często inspirował różnych twórców. To wdzięczny temat: Orfeusz przy pomocy muzyki próbuje wydostać z Hadesu ukochaną żonę Eurydykę. Współczesny kompozytor czyni ją tytułową bohaterką opery. Tę partię śpiewa sopranistka Erin Morley, w Orfeusza wciela się baryton Joshua Hopkins. Spektaklami dyryguje dyrektor muzyczny MET Yannick Nézet-Séguin.„Gram rolę Orpheus’s Double, ale tak naprawdę już pierwszego dnia dostałem pseudonim +Muzyk+. Jestem pierwiastkiem boskości Orfeusza, kiedy myśli o muzyce, kiedy ma wykonać niesamowite zadanie, np. otworzyć wrota Hadesu. Wtedy pojawiam się ja, jego niezwykłość czy, jak ktoś określił, super moc” – powiedział Orliński Andrzejowi Dobrowolskiemu z PAP. Libretto do opery „Eurydice” 31-letniego kompozytora Matthew Aucoina napisała Sarah Ruhl, a spektakl wyreżyserowała Mary Zimmerman.

Jakub Józef Orliński został nazwany przez The New York Times „Justinem Timberlakiem opery”, a New Yorker porównał go do rzeźby Dawida Michała Anioła. Jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, programu kształcenia młodych śpiewaków, nazywanego Akademią Operową przy Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, a także ukończył w 2016 roku studia podyplomowe w słynnej Juilliard School w Nowym Jorku, gdzie kształcił się między innymi pod kierunkiem Edith Wiens.

Na scenie MET śpiewał już w 2016 roku w ramach Metropolitan Opera National Council Auditions. Wystąpił w finale i wygrał w tym prestiżowym konkursie, Było więc pewne, że otrzyma propozycję występu w spektaklu. Jest również laureatem Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Marcelli Sembrich-Kochańskiej (2015).

Jego kariera rozwija się znakomicie. W 2019 roku brytyjski magazyn „Gramophone” nadał mu zaszczytny tytuł Młodego Artysty Roku, w 2020 roku otrzymał Paszport „Polityki” w kategorii muzyka poważna, a w tym roku został laureatem operowego Oscara czyli International Opera Awards za album „Facce d’Amore”.

W ramach The Met : Live in HD od 2006 roku ponad 25 milionów widzów obejrzało ponad 130 spektakli na widowniach w ponad 70 krajach świata. Ten cykl wymyślił i realizuje Peter Gelb, dyrektor generalny MET. 

Kolejne planowane transmisje:
01.01.2022 Jules Massenet:  „Kopciuszek”
29.01.2022 Giuseppe Verdi:  „Rigoletto”
12.03.2022 Richard Strauss:  „Ariadna na Naksos”
26.03.2022 Giuseppe Verdi:  „Don Carlos”
07.05.2022 Giacomo Puccini:  „Turandot”
21.05.2022 Gaetano Donizetti:  „Łucja z Lammermooru”
04.06.2022 Brett Dean:  „Hamlet”

reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne