REKLAMA

Polscy artyści na świecie: Jerzy Butryn debiutuje jako Mefistofeles w Operze Rzymskiej

Polski bas dwukrotnie w tytułowej partii w dziele Arrigo Boita w nowej produkcji w Opera di Roma. To podwójny debiut artysty, zarówno na scenie Opery Rzymskiej, jak i w roli Mefistofelesa. Jerzy Butryn wystąpił 29 listopada, zaśpiewa także 3 grudnia 2023 roku.

Spektakl jest koprodukcją z Teatro Real w Madrycie. Reżyserem rzymskiego „Mefistofelesa” jest australijski reżyser Simon Stone, który robi coraz większą karierę światową. Artysta słynie z nowoczesnych i krwawych odczytań operowych dramatów. W maju 2022 roku inscenizował w Metropolitan Opera w Nowym Jorku „Łucję z Lammermoor”, rozgrywającą się w świecie mafii i handlarzy narkotyków. W roli Henryka Ashtona wystąpił Artur Ruciński. W styczniu 2024 roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej będzie można zobaczyć jego odczytanie „Medei” Luigiego Cherubiniego, będzie to koprodukcja z Festiwalem w Salzburgu.

Za scenografię i kostiumy odpowiada Mel Page, światła są dziełem Jamesa Farncombe’a. Spektakle poprowadzi Michele Mariotti, dyrektor muzyczny Opery Rzymskiej. Oprócz Jerzego Butryna wystapią także John Relyea (Mefistofeles), Joshua Guerrero i Anthony Ciaramitaro (Faust), Maria Agresta i Valeria Sepe (Małgorzata i Helena Trojańska), Marco Miglietta (Wagner), Sofia Koberidze (Marta i Pantalis) oraz Leonardo Trinciarelli i Yoosang Yoon (Nereo).

Jerzy Butryn jako Mefistofeles w Operze Rzymskiej © Fabrizio Sansoni
Jerzy Butryn jako Mefistofeles w Operze Rzymskiej © Fabrizio Sansoni

Jerzy Butryn jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie śpiewu prof. Bogdana Makala. Był stypendystą programu Erasmus w Hochschule für Musik Detmold w klasie śpiewu prof. Larsa Woldta oraz uczestnikiem Programu Kształcenia Młodych Talentów – Akademia Operowa w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

Jerzy Butryn (w środku) jako Mefistofeles w Operze Rzymskiej © Fabrizio Sansoni
Jerzy Butryn (Mefistofeles), Valeria Sepe (Małgorzata) © Fabrizio Sansoni – Opera Roma 2023

W ubiegłym sezonie artysta wystąpił m. in. w Pizie, śpiewając partię basową w „Requiem” Giuseppe Verdiego, można było go także zobaczyć jako Colline’a w „Cyganerii” Giacoma Pucciniego i Zbigniewa w „Strasznym dworze” Stanisława Moniuszki na scenie Teatru Wielkiego w Warszawie oraz Rajmunda w „Łucji z Lammermoor”, Escamilla w nowej produkcji „Carmen” Georgesa Bizeta i Komandora „Don Giovannim” Wolfganga Amadeusza Mozarta na scenie Opery Wrocławskiej. W maju 2023 roku zadebiutował na słynnym festiwalu w Glyndebourne, kreując partię Komandora.

Jerzy Butryn (Mefistofeles), Anthony Ciaramitaro (Faust) © Fabrizio Sansoni - Opera Roma 2023
Jerzy Butryn (Mefistofeles), Anthony Ciaramitaro (Faust) © Fabrizio Sansoni – Opera Roma 2023

Warto wspomnieć, że dosłownie kilka dni temu, także we Włoszech z rolą Mefistofelesa, także po raz pierwszy w swojej karierze zmierzył się Rafał Siwek, kreując tę partię Teatro Lirico di Cagliari na Sardynii. Artysta miał zadebiutować 17 listopada 2023 roku na scenie, ale z powodu strajku związków zawodowych odwołano pierwsze przedstawienie. Rafał Siwek wystąpił tam czterokrotnie 19, 22, 24 i 26 listopada 2023 roku.

Trailer spektaklu w Opera di Roma
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne