REKLAMA

Premiera „Jesus Christ Superstar” Andrew Lloyda Webbera w Operze Lubelskiej

23 i 24 marca 2024 roku w Sali Operowej CSK w Lublinie odbędzie się premiera słynnego musicalu Andrew Lloyda Webbera. Reżyserem spektaklu będzie Tomasz Man, którego „Tosca” zainaugurowała działalność Opery Lubelskiej. Muzycznie produkcję poprowadzi Ruben Silva.

„Jesus Christ Superstar” Andrew Lloyda Webbera to dzieło, które trudno zaklasyfikować. Jest nazywane musicalem albo rock operą. Od swojej premiery w 1971 roku nieustannie wzbudza sensację. Spektakl opowiada o ostatnim tygodniu życia Jezusa Chrystusa, widzianym oczami jego zwolenników i przeciwników.

Wszędzie, gdzie wystawiano to dzieło w role Jezusa, Judasza i Marii Magdaleny wcielały się wielkie osobowości sceniczne i gwiazdy muzyki. W polskiej prapremierze w 1987 roku w reżyserii Jerzego Gruzy w Teatrze Muzycznym w Gdyni występowali m. in. Marek Piekarczyk, lider zespołu TSA oraz Małgorzata Ostrowska, wokalistka grupy Lombard.

„Jesus Christ Superstar” w Operze Lubelskiej ©  Grzegorz Winnicki
„Jesus Christ Superstar” w Operze Lubelskiej © Grzegorz Winnicki

O sile oddziaływania musicalu świadczy fakt, że poszczególne utwory (np. „Heaven On Their Minds” czy „I Don’t Know How To Love Him”) funkcjonują także poza spektaklem, żyją własnym życiem i są dobrze znane nawet osobom, które nigdy nie oglądały „Jesus Christ Superstar”. Zmarła niedawno irlandzka artystka, piosenkarka i kompozytorka Sinéad O’Connor nagrała autorską wersją „I Don’t Know How To Love Him” na swoim albumie „Theology” w 2011 roku.

„Jesus Christ Superstar” w Operze Lubelskiej © Grzegorz Winnicki
„Jesus Christ Superstar” w Operze Lubelskiej © Grzegorz Winnicki

Jak czytamy w materiałach prasowych: inscenizacja Opery Lubelskiej zaskoczy widzów, bo reżyserii podejmie się Tomasz Man, który jest znany z tego, że lubi łamać konwencje, nadawać nowe sensy i w nieoczywisty sposób prowadzić aktorów. Choreografię przygotuje Iwona Runowska, scenografię i kostiumy Anetta Piekarska-Man, a wizualizacje, plakat i grafiki Zuzanna Piekarska.

Kierownictwo muzyczne obejmie Ruben Silva – znakomity dyrygent boliwijskiego pochodzenia, który dyrygował orkiestrami na całym świecie: w wielu krajach europejskich, w Japonii, Libanie, Ameryce Południowej i większości filharmonii w Polsce. Obecnie jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Kaliskiej. W obsadzie znajdą się gwiazdy polskich scen musicalowych i operowych oraz soliści, chór, balet i orkiestra Opery Lubelskiej. Wystąpią: Tomasz Bulzak, Marcin Zagrodnik i Patryk Pawlak (Jezus), Adam Pstrowski i Jakub Gąska (Judasz), Magdalena Łoś-Wojcieszek i Dorota Szostak-Gąska (Maria Magdalena), Tomasz Rak i Patrycjusz Sokołowski (Poncjusz Piłat), Dariusz Machej i Alan Sobkowicz (Kajfasz),

Karol Paweł Gronek i Artur Buczak (Annasz), Arkadiusz Borzdyński i Dominik Rybiałek (Szymon Zelota),Kamil Olczyk (Król Herod) oraz Michał Dudkowski i Kamil Król (Piotr).

Pierwsze spektakle „Jesus Christ Superstar” w Operze Lubelskiej odbędą się 23 i 24 marca 2024 roku na scenie Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne