REKLAMA

Joyce DiDonato w Gali Operowej 13. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic

Tegoroczna edycja 13. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic odbędzie się w dniach od 1 do 9 lipca. Festiwal wpisuje się w kalendarz najważniejszych letnich wydarzeń kulturalnych, a zakończy go Gala Operowa z udziałem jednej z największych gwiazd operowych naszych czasów – mezzosopranistki Joyce DiDonato.

Chcemy, żeby każdy znalazł na tym festiwalu coś dla siebie – mówił w rozmowie z ORFEO Wojciech Rajski, dyrygent, założyciel i dyrektor artystyczny Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot. To z jego inicjatywy, a także miasta Sopotu powstało jedno z najważniejszych i najbardziej różnorodnych stylistycznie wydarzeń na Pomorzu. Wiele koncertów odbywa się na scenie legendarnej Opery Leśnej. Od początku istnienia odbywa się dzięki wsparciu finansowemu miasta Sopotu. Od 2017 roku sponsorem Festiwalu jest sopocka grupa NDI.

Tradycyjnie w programie pojawiają się wieczory tematyczne, prezentujące kulturę wybranego kraju. Widzowie w poprzednich latach odbyli muzyczne podróże do Hiszpanii (2017), Francji (2018), Wiednia (2019), Czech (2020), Włoch (2021). W ubiegłym roku bohaterką wieczoru była Ameryka Łacińska.

W 2023 roku dyrektor artystyczny Festiwalu – Wojciech Rajski, zaprasza widzów na muzyczną podróż do Stanów Zjednoczonych Ameryki. Podczas „Koncertu amerykańskiego”, 1 lipca 2023 roku, o godzinie 20:00 w Operze Leśnej zabrzmią m.in. słynna „Błękitna rapsodia” i fragmenty z „Porgy and Bess” George’a Gershwina, pieśni Aarona Coplanda, przeboje muzyki filmowej: „Gwiezdne wojny”, „Casablanca”, „Lista Schindlera” oraz piosenki z popularnych musicali. Gwiazdami wieczoru będą amerykański baryton Lester Lynch i znakomity polski pianista Leszek Możdżer. Polską Filharmonię Kameralną Sopot poprowadzi Maestro Marcin Nałęcz Niesiołowski.

Lester Lynch © Rex Lott / Easy-Resize.com
Lester Lynch © Rex Lott / Easy-Resize.com

3 lipca o godzinie 20:00 w Sali koncertowej Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot odbędzie się koncert „Ragtime”, na którym wystąpią Marcin Masecki – pianista oraz Jerzy Rogiewicz – perkusista. Znakomici muzycy, którzy w 2018 roku wspólnie nagrali płytę poświęconą ukochanemu stylowi, przefiltrowanemu przez własną, współczesną wrażliwość. Usłyszymy nowoczesną i zaktualizowaną formę ragtime’u, fundamentu współczesnej muzyki rozrywkowej.

Marcin Masecki © Piotr Drabik, CC BY 2.0, Wikimedia Commons
Marcin Masecki © Piotr Drabik, CC BY 2.0, Wikimedia Commons

„Koncert polski” to obowiązkowy punkt programu każdej edycji Festiwalu Sopot Classic, a co dwa lata towarzyszy mu Gala finałowa Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Pendereckiego. Podczas koncertu 4 lipca o godzinie 20:00 w Sali koncertowej PFK zabrzmi muzyka Krzysztofa Pendereckiego oraz jednej z jurorek Konkursu – Joanny Wnuk-Nazarowej. Zaprezentowany zostanie również utwór laureata konkursu, Sangjun Lee. Solistą koncertu będzie Mariusz Pędziałek – jeden z najwybitniejszych polskich oboistów. Sopockich filharmoników poprowadzi Rafał Janiak. Podczas koncertu, we współpracy z TVP Kultura odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego Kaliny Cyz o Krzysztofie Pendereckim.

Rafal Janiak © archiwum Sopot Classic Festival
Rafal Janiak © archiwum Sopot Classic Festival

5 lipca w sopockim kościele św. Jerzego odbędzie się „Koncert barokowy”. Festiwal NDI Sopot Classic zaprasza gościnnie znakomite zespoły barokowe by muzyka mistrzów baroku mogła zabrzmieć w najwyższej klasy wykonaniach, na instrumentach z epoki. Publiczność miała okazję spotkania z tak znakomitymi wykonawcami jak Collegium 1704, Il Pomo d’Oro, Capella dell’ Ospedale della Pieta, Capella Mediteranea. W 2022 roku gościem Festiwalu był jeden z najlepszych współczesnych kontratenorów- polski artysta Jakub Józef Orliński oraz dyrygent i skrzypek Stefan Plewniak z zespołem Il Giardino d’Amore.

Les Arts Florissants © Vincent Pontet
Les Arts Florissants © Vincent Pontet

W 2023 roku gościć będziemy jednego z najznakomitszych specjalistów od baroku – dyrygenta Williama Christie i jego zespół Les Arts Florissants oraz solistów – kontratenorów Carlo Vistoliniego i Hugh Cutting’a.

Carlo Vistolini i Hugh Cutting © archiwum Sopot Classic Festival
Carlo Vistolini i Hugh Cutting © archiwum Sopot Classic Festival

Festiwal NDI Sopot Classic po raz pierwszy przygotowuje specjalną niespodziankę dla najmłodszych widzów. 6 lipca o godzinie 17:00 w Muszli koncertowej przy Molo w Sopocie będzie można obejrzeć widowisko muzyczne inspirowane jedną z najbardziej znanych baśni Hansa Christiana Andersena.

Uroczyste zakończenie festiwalu odbędzie się 9 lipca o godzinie 20.00 w Operze Leśnej w Sopocie. Gala operowa to kontynuacja naszego cyklu prezentacji gwiazd światowej wokalistyki. W poprzednich latach mieliśmy przyjemność gościć w Sopocie m.in. Piotra Beczałę, Aleksandrę Kurzak, Roberto Alagnę, Rolando Villazóna, Ildara Abdrazakova i Sondrę Radvanovsky. W 2023 roku do grona znakomitych gości dołączy kolejna gwiazda – amerykańska mezzosopranistka Joyce DiDonato. The New Yorker nazywa ją „prawdopodobnie najpotężniejszą śpiewaczką jej pokolenia”, a The Times opisuje jej głos „niczym 24-karatowe złoto”. DiDonato występuje na najważniejszych scenach operowych i estradach koncertowych świata. Podczas sopockiego koncertu Artystce towarzyszyć będzie Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod dyrekcją Maestro Michała Klauzy.

Joyce DiDonato © Simon Pauly
Joyce DiDonato © Simon Pauly

Festiwal zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Sopotu. Sponsorem tytularnym festiwalu jest Grupa NDI. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

ORFEO Fundacja im. Bogusława Kaczyńskiego ma zaszczyt być jednym z patronów medialnych tego wydarzenia.

reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne