REKLAMA

Światowej sławy gwiazda, klarnecistka Sharon Kam, zagra Crusella w Filharmonii w Szczecinie

Pochodząca z Izraela artystka należy obecnie do najlepszych klarnecistek świata. Wspaniale odnajduje się w różnorodnej stylistyce muzycznej, zarówno w repertuarze klasycznym, jak i także w utworach jazzowych i muzyce najnowszej. W jej wykonaniu usłyszymy w Szczecinie koncerty Henrika Crussella i Karola Krupińskiego.

Sharon Kam ukończyła studia muzyczne w Juilliard School of Music w Nowym Jorku, gdzie doskonaliła grę na klarnecie u Charlesa Neidicha. Jako 16-latka zadebiutowała na scenie z Israel Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Zubina Mehty. W 1992 roku zdobyła nagrodę ARD International Music Competition. Otrzymała nagrodę ECHO Klassik jako Instrumentalistka Roku za nagranie koncertów Webera z orkiestrą lipskiego Gewandhausu pod dyrekcją Kurta Masura. W 2006 roku została ponownie nagrodzona za płytę nagraną z Orkiestrą Radiową w Lipsku z utworami Spohra, Webera, Rossiniego i Mendelssohna. Jej płyta „American Classics” z 2002 roku nagrana z Londyńską Orkiestrą Symfoniczną pod dyrekcją Gregora Bühla otrzymała Nagrodę Niemieckich Krytyków Płytowych. Wykonanie przez Sharon Kam koncertu Mozarta w ramach obchodów 250-lecia Mozarta w 2006 roku w Teatrze Narodowym w Pradze było transmitowane na żywo w telewizji w 33 krajach i jest dostępne na DVD. W tym samym roku artystka zrealizowała swoje marzenie o nagraniu koncertu i kwintetu klarnetowego Mozarta. 

Kam w trakcie swojej kariery koncertowała z orkiestrami na całym świecie, takimi jak Chicago Symphony Orchestra, Orkiestra Filharmonii Berlińskiej, Israel Philharmonic Orchestra, London Symphony Orchestra i Orkiestra Gewandhaus w Lipsku. Była Artist in residence na festiwalu Bodensee w 2011 roku. Kam jest również aktywną kameralistką i regularnie współpracuje z takimi artystami jak Lars Vogt, Christian Tetzlaff, Daniel Müller-Schott, Enrico Pace, Leif Ove Andsnes, Carolin Widmann i Jerusalem Quartet. Jest także częstym gościem wielu festiwali. W dziedzinie muzyki współczesnej dokonała prawykonań wielu utworów, m.in. koncertu i kwartetu Krzysztofa Pendereckiego, a także koncertów Herberta Williego (na Festiwalu w Salzburgu), Ivána Erőda i Petera Ruzicki (w Donaueschingen). 

Podczas koncertu 8 kwietnia usłyszymy w jej wykonaniu Koncert nr 1 E-dur na klarnet i orkiestrę Bernarda Henrika Crussella oraz Koncert klarnetowy B-dur Karola Krupińskiego. Zabrzmi także Symfonia Reńska Roberta Schumanna w wykonaniu Orkiestry Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie pod batutą Gregora Bühla.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne