REKLAMA

Kolędy z MACV. Gabriela Legun, Natalia Rubiś, Krystian Adam Krzeszowiak i Krzysztof Herdzin w koncercie Warszawskiej Opery Kameralnej

11 stycznia 2025 roku w wyjątkowym koncercie „Kolędy z MACV” na Zamku Królewskim zabrzmi dwanaście kolęd i pastorałek w autorskich aranżacjach Krzysztofa Herdzina. Wystąpią Gabriela Legun, Natalia Rubiś i Krystian Adam Krzeszowiak z towarzyszeniem Orkiestry Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej - Musicae Antiquae Collegium Varsoviense (MACV).

Jak czytamy na stronie Warszawskiej Opery Kameralnej w koncercie „Kolędy z MACV”, aranżacje Krzysztofa Herdzina przeniosą nas w wyjątkowy wymiar bożonarodzeniowych pieśni, przywołując ducha czasów Bacha, Vivaldiego, Händla i Mozarta. Artysta mówi o tym w nastepujący sposób:

Polskie kolędy i pastorałki wydają mi się najpiękniejsze na świecie. (…) Cudowne harmonie, wpadające w ucho melodie, mnóstwo kontrastów, wśród których obok siebie pojawia się zarówno muzyka góralska, polonezy, mazury, marsze, kołysanki – są niezwykle wdzięcznym materiałem do opracowania dla kreatywnych kompozytorów i aranżerów.

Krzysztof Herdzin w koncercie „Kolędy z MACV” w 2024 roku © archiwum Warszawskiej Opery Kameralnej
Krzysztof Herdzin w koncercie „Kolędy z MACV” w 2024 roku © archiwum Warszawskiej Opery Kameralnej

Nie ma chyba stylu muzycznego, który nie pojawił się wśród aranżacji naszych kolęd i pastorałek. Od kilkudziesięciu lat, co roku pojawiają się coraz to oryginalniejsze wersje, ukazujące te przepiękne utwory w zupełnie nowym świetle. Są kolędy na ludowo, na jazzowo, rockowo, popowo, reagge, wspaniale rozpisane na olbrzymie składy symfoniczne w idiomie muzyki poważnej, a nawet współczesnej (doskonałe, choć bardzo wyrafinowane i zreharmonizowane kolędy Witolda Lutosławskiego).

Przygotowując kolędy dla orkiestry MACV postawiłem sobie cel, który okazał się dla mnie wielkim wyzwaniem. Frapującym, inspirującym i bardzo satysfakcjonującym. Postanowiłem bowiem każdy utwór oprzeć na znanym i rozpoznawalnym utworze z okresu baroku i klasycyzmu. (…) Spędziłem setki godzin słuchając muzyki Purcella, Bacha, Händla, Vivaldiego i Mozarta, aby odnaleźć wśród tych genialnych kompozycji fragmenty „pasujące” do harmonii i rytmiki wybranych przeze mnie kolęd.

Koncert „Kolędy z MACV” w 2024 roku © archiwum Warszawskiej Opery Kameralnej
Koncert „Kolędy z MACV” w 2024 roku © archiwum Warszawskiej Opery Kameralnej

Decydując się na wykorzystanie muzyki największych kompozytorów z historii, spróbowałem w naturalny sposób połączyć ją z utworami świątecznymi z zupełnie z innego świata. (…) W efekcie, stworzyłem 12 aranżacji kolęd, gdzie każda staje się wariacją na temat kompozycji sprzed wieków. Pozwoliło nam to wykreować kształt dźwiękowy niezwykle naturalny dla barokowej orkiestry, pozwalający jej na pozostanie w swoim świecie, z drugiej zaś strony zaskakujący elementami stylistycznymi zupełnie obcymi dla tamtych czasów, jak rozszerzona harmonia, rozwiązania typowe dla muzyki filmowej.

Koncert „Kolędy z MACV” odbędzie się 11 stycznia 2025 roku w Sali Balowej Zamku Królewskiego w Warszawie. Orkiestrę Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej – Musicae Antiquae Collegium Varsoviense (MACV) poprowadzi Krzysztof Herdzin.

W 2022 roku nakładem Warszawskiej Opery Kameralnej ukazał się album z kolędami w aranżacjach Krzysztofa Herdzina. Album „Krzysztof Herdzin: Kolędy z MACV” dostępny jest na płycie CD oraz na winylu.

Koncert „Święta Noc“ z repertuarem z płyty „Krzysztof Herdzin: Kolędy z MACV” nagrany w Bazylice Mariackiej w Krakowie w wykonaniu: Natalii Rubiś, Gabrieli Legun, Joanny Moskowicz, Arnolda Rutkowskiego, Rafała Bartmińskiego i Krystiana Adama Krzeszowiaka oraz Orkiestra Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej Musicae Antiquae Collegium Varsoviense (MACV) można obejrzeć na VOD TVP.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne