REKLAMA

Koncert pamięci Bogusława Kaczyńskiego – wydarzenie specjalne 5. Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego

W niedzielę 14 maja o 18.00 w Kościele Środowisk Twórczych w Warszawie (Plac Teatralny) odbędzie się Koncert pamięci Bogusława Kaczyńskiego, wybitnego popularyzatora opery i muzyki klasycznej, zmarłego w 2016 roku. Jest to pierwsze wydarzenie 5. Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego, zorganizowane przez Fundację ORFEO, założoną przez jej Patrona ponad 30 lat temu.

Wystąpią solistki Polskiej Opery Królewskiej Justyna Reczeniedi i Anna Radziejewska. Zostanie zaprezentowany urozmaicony repertuar, w dużej mierze związany z wydaną w grudniu 2021 roku przez DUX płytą „Romantic Duets”. Są to odkryte na nowo utwory europejskiej literatury wokalnej na dwa głosy żeńskie z fortepianem. Podczas koncertu można będzie usłyszeć piękne duety z epoki romantyzmu. Ich twórcami są: Jan Karłowicz (ojciec Mieczysława Karłowicza), Józef Wieniawski (brat Henryka Wieniawskiego), Władysław Żeleński. Zostaną również wykonane utwory kompozytorów europejskich do słów poetów romantycznych: Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego, Gabriela Faurégo, Ernesta Chaussona, Gioachina Rossiniego oraz Pauliny Viardot.

Patronat nad wydarzeniem objął ks. Grzegorz Michalczyk – rektor kościoła św. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła, krajowy duszpasterz środowisk twórczych. Organizatorem jest Fundacja ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego w Warszawie z przewodniczącym rady Zbigniewem Napierałą na czele. Koncert zostanie poprzedzony mszą św. o godzinie 17.00 w intencji Bogusława Kaczyńskiego, który urodził się 2 maja 1942 roku w Białej Podlaskiej i obecnie obchodziłby 81. urodziny.

O muzyce i Patronie opowiadać będzie Krzysztof Korwin-Piotrowski, dyrektor artystyczny Fundacji ORFEO i Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego. W tym roku wydarzenia festiwalu odbędą się w: Białej Podlaskiej (27 maja „Muzyczny lot do gwiazd”, 20-27 sierpnia koncerty i spektakle współorganizowane przez prezydenta Białej Podlaskiej Michała Litwiniuka oraz Bialskie Centrum Kultury), Leśnej Podlaskiej, Sarnakach oraz Serpelicach nad Bugiem. Festiwal został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Sopranistka Justyna Reczeniedi była ostatnią uczennicą Bogny Sokorskiej, zwanej „Słowikiem Warszawy”. Debiutowała w Warszawskiej Operze Kameralnej w 2004 roku. Prowadzi aktywną działalność koncertową w kraju i za granicą, m.in.: w Austrii, Grecji, Hiszpanii, Japonii, Kanadzie, Libanie, Niemczech oraz na Litwie, Łotwie i Węgrzech. Jest doktorem habilitowanym sztuki. Otrzymała m.in.: IIII nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Operetkowym Nico Dostala w Wiedniu, I nagrodę na II Ogólnopolskim Konkursie Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. I. Borowickiej w Krakowie oraz III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Operowym Arteincanto w Basciano we Włoszech.

Mezzosopranistka Anna Radziejewska była solistką Warszawskiej Opery Kameralnej (1999-2017), a następnie została członkiem zespołu Polskiej Opery Królewskiej. Występowała w prestiżowych teatrach operowych oraz salach koncertowych Europy i Japonii. Brała udział w ważnych międzynarodowych festiwalach, m.in.: Salzburg Festspiele, Holland Festival, Maerz Festival Berlin, Wiener Festwochen, Schwetzingen Festival, Warszawska Jesień. Od debiutu w roli Lady Macbeth w operze „MacbethSalvatore Sciarrino w Luzernie (2004), jest zaliczana do czołowych wykonawczyń utworów kompozytora na świecie. Specjalnie dla niej Sciarrino skomponował m.in. partię Izumi w operze „Da gelo a gelo” oraz La Donny w operze „Superflumina”, a także utwór kameralny „Immagina il deserto”. Wielokrotnie kreowała rolę La Malaspiny w „Luci mie traditrici, Suzarry w L’altro giardino, wystąpiła w La nuova Euridice w Teatro alla Scala w Mediolanie. Prowadzi klasę śpiewu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie (dr hab., prof. UMFC).

Aleksander Żyła © Ewa Filipiuk, Biała Podlaska, Muzeum Południowego Podlasia
Aleksander Żyła © Ewa Filipiuk, Biała Podlaska, Muzeum Południowego Podlasia

14-letni skrzypek z Białej Podlaskiej Aleksander Żyła zaprezentuje drugą i trzecią część II Koncertu skrzypcowego d-moll Henryka Wieniawskiego oraz popisowe „Paganiniana” – wariacje na temat utworów Paganiniego, stworzone przez Nathana Milsteina. Aleksander Żyła jest uczniem w Zespole Szkół Muzycznych I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Białej Podlaskiej. Gra od szóstego roku życia. W 2019 roku wystąpił jako solista z orkiestrą Filharmonii Lubelskiej. Doskonalił swoją grę na kursach muzycznych prowadzonych przez Bartosza Bryłę i Andrzeja Gębskiego, a obecnie jego nauczycielem jest Agnieszka Cypryk. Artysta otrzymał m.in. I miejsca w: konkursie ARCHETTI w Jaworznie, Międzynarodowym Konkursie w Puławach, a także w Kielcach, Grudziądzu, Sochaczewie. Zdobył Grand Prix w Zamościu. Został także laureatem II miejsca w International competition Talents for Europe na Słowacji.

Krzysztof Trzaskowski © Piotr Leczkowski
Krzysztof Trzaskowski © Piotr Leczkowski

Krzysztof Trzaskowski jest wykładowcą na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, a także pianistą-korepetytorem Polskiej Opery Królewskiej. Studiował na UMFC w klasie prof. Piotra Palecznego, prof. Bronisławy Kawalli oraz prof. Mai Nosowskiej. Swoje umiejętności doskonalił współpracując z tak wybitnymi artystami jak: A. Jasiński, T. Shebanova, J. Sulikowski, D. Thai Son, B. Ringeissen, J. Rouvier, D. Kim czy V. Mierzhanov.

W 2005 roku został wyróżniony nagrodą specjalną na XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Występował w najważniejszych salach koncertowych Europy i świata, m.in. w Japonii, Chinach, Korei Południowej, Indiach, USA, Kanadzie, Niemczech, Francji, we Włoszech, Szwajcarii, Hiszpanii, Norwegii. Podczas obchodów Roku Chopinowskiego, który zainaugurował w prestiżowej sali Konzerthaus w Berlinie (zwieńczenie obchodów uświetnił w Auditorio di Milano), współpracował z Adamem Makowiczem, grając serię koncertów Chopin na klasycznie i jazzowo.

Krzysztof Stanienda to absolwent UMFC w Warszawie w klasie prof. Edwarda Wolanina. Jest współtwórcą zespołu Chopin Piano Quintet, z którym występował na Litwie i we Włoszech, zdobywając główne nagrody w międzynarodowych konkursach. Otrzymał też I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Kameralnym im. Antona Garcia Abril w Hiszpanii. Występował m.in. w Japonii, Wielkiej Brytanii, Austrii, Holandii, Szwajcarii, Szwecji, Hiszpanii i we Włoszech.

Europejski Festiwal im Jana Kiepury 14-28 sierpnia 2010 Bogusław Kaczynski na Festiwalu w Krynicy-Zdroju, 2010 © Ireneusz Sobieszczuk
Bogusław Kaczynski na Festiwalu w Krynicy-Zdroju, 2010 © Ireneusz Sobieszczuk

Bogusław Kaczyński (2.05.1942 – 21.01.2016) był dziennikarzem, publicystą, krytykiem muzycznym, pianistą, dyrektorem festiwali, twórcą audycji radiowych i telewizyjnych, autorem wielu książek, wybitnym i powszechnie znanym popularyzatorem muzyki poważnej, opery i operetki w Polsce. Urodził się 2 V1942 w Białej Podlaskiej. Jego mama Julia z domu Dołęgowska zajmowała się domem i wychowaniem dzieci. Ojciec Jan Kaczyński był miłośnikiem kultury antycznej i muzyki. Udzielał synowi lekcji gry na domowym pianinie już od bardzo wczesnego dzieciństwa. Bogusław ukończył Szkołę Muzyczną (obecnie Zespół Szkół Muzycznych I i II Stopnia im. Fryderyka Chopina) w Białej Podlaskiej, a następnie jeździł na lekcje fortepianu do Warszawy, do cenionego pianisty i pedagoga Pawła Lewieckiego. W 1964 r. uzyskał dyplom ukończenia Państwowej Średniej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w stolicy. W 1971 roku Kaczyński ukończył z wynikiem bardzo dobrym studia w zakresie teorii muzyki w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina) na Wydziale Kompozycji, Teorii i Dyrygentury. Swoją karierę na szklanym ekranie rozpoczął od prowadzenia cyklu programów muzycznych, w których grał równocześnie na fortepianie.

W 1974 r. dyrektorem Ośrodka Radia i Telewizji w Poznaniu został Zbigniew Napierała, który zaangażował go i umożliwił mu tworzenie cyklicznych programów, m.in. „Operowego qui pro quo”, „Zaczarowanego świata operetki” i „Rewelacji miesiąca”, uznanych za najpopularniejsze audycje w historii telewizji. Kiedy w 1986 roku Zbigniew Napierała został dyrektorem – redaktorem naczelnym TVP 2 w Warszawie, Kaczyński zaczął również pracować na Woronicza. Prowadził transmisje telewizyjne z najważniejszych wydarzeń muzycznych jak: Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, koncerty Pavarottiego i Domingo, Koncerty Noworoczne z Wiednia, Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego, Konkurs Piosenki Eurowizji. Występował także w stacjach telewizyjnych za granicą, m.in. w Nowym Jorku, Berlinie, Rzymie, Hawanie, Paryżu i Moskwie. Współpracował przez wiele lat z Polskim Radiem, szczególnie z Programem I, gdzie miał swoje autorskie audycje, w których prezentował ulubione dzieła muzyki poważnej oraz podziwianych i lubianych artystów śpiewaków. Autorskie artykuły i recenzje publikował w branżowych pismach: „Teatrze”, „Ruchu Muzycznym” oraz „Kulturze”, ale pisał także na łamach dzienników. W swojej pierwszej książce „Dzikie orchidee” opowiadał o primadonnach, słynnych tenorach, kompozytorach i wielkich teatrach operowych. „Dzikie orchidee” zdobyły tytuł Książki Roku, a Kaczyński został uznany Autorem Roku. Jury powołane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich wpisało tę pozycję na listę dziesięciu najpoczytniejszych tytułów 1985 roku w Polsce.

Bogusław Kaczyński © Ireneusz Sobieszczuk, CC BY 3.0, Wikimedia Commons
Bogusław Kaczyński © Ireneusz Sobieszczuk, CC BY 3.0, Wikimedia Commons

Bogusław Kaczyński był twórcą Festiwalu Muzyki Łańcut i jego dyrektorem przez 10 lat (1980-1990). Zapraszał tam słynne śpiewaczki operowe (m.in. Setę del Grande, Katię Ricciarelli) i gwiazdy piosenki (m.in. Juliette Gréco, Gilbert Bécaud). Od 1984 do 2011 r. pełnił funkcję dyrektora Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, przemianowanego w 2003 r. na Europejski Festiwal im. Jana Kiepury. Występowały tam wielkie gwiazdy z Polski i zagranicy oraz teatry operowe i muzyczne. Przez 3 lata był prorektorem Akademii Muzycznej w Warszawie, a przez 4 lata (1994-1998) – dyrektorem Teatru Muzycznego „ROMA” w Warszawie. Przekształcił tę instytucję artystyczną na wzór nowojorskiej City Opera, wiedeńskiej Volksoper czy londyńskiej English National Opera jako przeciwwagę dla Opery Narodowej i uzupełnienie jej repertuaru. Wystawiał z wielkim przepychem spektakle operetkowe, operowe (śpiewane po polsku), baletowe i widowiska adresowane specjalnie do dzieci. Był również dyrektorem artystycznym Katowickich Spotkań Opery, Baletu i Operetki oraz prowadził w Sali Kongresowej w Warszawie cykl widowisk muzycznych, operetkowych i musicalowych „Bogusław Kaczyński zaprasza”, zainicjowany i organizowany przez łódzki impresariat PROMOTON Barbary Kaczmarkiewicz. Był często zapraszany za granicę. Jeździł z ulubionymi artystami i prowadził koncerty w Europie, USA i Kanadzie.

Bogusław Kaczyński - Honorowy Obywatel Krynicy © D. Chrostowska
Bogusław Kaczyński – Honorowy Obywatel Krynicy © D. Chrostowska

Został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą (pośmiertnie) i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. Otrzymał wiele nagród, między innymi 3 Wiktory oraz Super Wiktora za całokształt twórczości telewizyjnej. Odebrał też m.in. Nagrodę Neapolitańską za propagowanie kultury wysokiej na świecie oraz trzykrotnie „Złoty Ekran”. Był Kawalerem Orderu Uśmiechu. W plebiscycie tygodnika „Polityka” znalazł się w pierwszej dziesiątce największych osobowości telewizyjnych XX wieku. Został uhonorowany tytułem Mistrza Mowy Polskiej. Z okazji 50-lecia TVP otrzymał honorową statuetkę „Gwiazda Telewizji Polskiej”. Otrzymał Złotego Hipolita oraz nagrodę im. Hipolita Cegielskiego, tytuł „Wybitna Osobowość Pracy Organicznej” i nagrodę „Piękniejsza Polska”. Otrzymał honorowe obywatelstwa Białej Podlaskiej, Krynicy-Zdroju, Łańcuta, Lipna, Buska Zdroju. Zmarł w Warszawie 21 stycznia 2016 r. po długiej i ciężkiej chorobie. Został pochowany w Alei Zasłużonych na Powązkach. Jego pogrzeb miał charakter państwowy i zgromadził wiele tysięcy osób, w asyście kompanii honorowej Wojska Polskiego i orkiestry wojskowej. Pod koniec kwietnia 2022 roku Wydawnictwo Muza opublikowało biografię „Będę sławny, będę bogaty. Opowieść o Bogusławie Kaczyńskim” autorstwa redaktorki Polskiego Radia Anny Lisieckiej.

W 1991 roku Bogusław Kaczyński założył Fundację „ORFEO”, wspierającą kulturę narodową i propagującą ambitne wydarzenia artystyczne. Fundacja współpracowała z Impresariatem Artystycznym – Wydawnictwem Casa Grande Sp. z o.o. przy organizacji Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju oraz Przystanków Festiwalowych w całym kraju. Wydała książki: „Krynicki benefis” (album jubileuszowy z okazji 50. urodzin) oraz „Xenia Grey: księżna Chicago”. Przewodniczącym rady jest Zbigniew Napierała, a dyrektorem zarządu – Anna Habrewicz. W radzie zasiadają również: Barbara Kaczmarkiewicz i Zbigniew Jakubas.

Fundacja ORFEO organizuje od 2019 roku Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego z prezydentem Białej Podlaskiej Michałem Litwiniukiem, dyrektorem Bialskiego Centrum Kultury Zbigniewem Kapelą. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Krzysztof Korwin-Piotrowski.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne