REKLAMA

„Żyłam sztuką, żyłam miłością”. Uroczysty koncert pamięci Marii Fołtyn 29 listopada 2024 roku w Sopocie

„Żyłam sztuką, żyłam miłością”, uroczysty koncert pamięci Maestry Marii Fołtyn, legendy polskiej wokalistyki odbędzie się 29 listopada 2024 roku w Sali Herbowej w Urzędzie Miasta Sopotu. To w tym mieście na scenie Opery Leśnej artystka zadebiutowała partią Halki w premierowym spektaklu „Halki” w 1948 roku.

Maria Fołtyn, wielka polska sopranistka i niestrudzona propagatorka twórczości Stanisława Moniuszki na całym świecie z Trójmiastem związana jest szczególnie. W 1949 roku w Gdańsku, czyli 75 lat temu, ukończyła studio muzyczno-dramatyczne Iwo Galla działające przy Operze Bałtyckiej. Wiosną 1948 roku w ramach dyplomu zaśpiewała partię Halki w Operze Leśnej w Sopocie. 23 sierpnia 1949 wystąpiła w „Halce” w reżyserii Iwo Galla w Hali Sportowej w Gdańsku – ten spektakl uważany jest za pierwszy w historii Opery Bałtyckiej. O swojej Halce Maria Fołtyn mówiła: Zawsze śpiewałam w ekstazie. Szokowałam wibracją ciała, ekspresją, emocjami, jakie pokazywałam w relacjach z partnerami na scenie. W 2024 roku przypada 100. rocznicy jej urodzin.

Maria Fołtyn była mocno zaangażowana w rozwój artystyczny młodych adeptów sztuki wokalnej, zarówno poprzez pracę pedagogiczną, jak i poprzez organizację znanego i cenionego – w Polsce i na świecie Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki, którego była pomysłodawczynią i założycielką. Była także założycielką Towarzystwa Miłośników Muzyki Moniuszki, a w latach 1978-1998 pełniła funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu Moniuszkowskiego w Kudowie-Zdrój.

Jest patronką festiwalu „Kalejdoskop Form Muzycznych” w Sopocie, który organizuje Teatr Otwarty. W mediach podkreślała rangę Festiwalu mówiąc: … jest to unikatowe, jedyne tego typu zjawisko kulturalne w Polsce, jedyny festiwal o tak szerokim spektrum, prezentujący różne epoki i style w muzyce nie wykraczając poza granice dobrego smaku… nie jedno miasto w Polsce może pozazdrościć Sopotowi takiej imprezy…

W koncercie „Żyłam sztuką, żyłam miłością” poświęconym Marii Fołtyn wystąpią: Monika Świostek (sopran), Magdalena Cornelius-Kulig (mezzosopran), Jacek Szymański (tenor), Jakub Milewski (baryton), Dariusz S. Wójcik (bas). Przy fortepianie zasiądzie Anna Mikolon. Gospodarzem wieczoru będzie Stanisława Grażyńska (słowo o muzyce). W programie znajdą się sztandarowe arie i pieśni Stanisława Moniuszki: m. in. pieśni „Dwie zorze”, „Dziad i baba”, „Krakowiaczek”, „Morel”, „Stary kapral”, „Polna różyczka”, „Pieśń wojenna”, „Sołtys”, „Złota rybka”, „Znasz-li ten kraj” oraz arie z takich oper jak „Flis”, „Halka”, „Hrabina”, „Straszny dwór” i „Verbum Nobile”.

Dopełnieniem koncertu będą fragmenty autobiografii Marii Fołtyn „Żyłam sztuką, żyłam miłością”, którą zadedykowała „Matce, Muzyce, Moniuszce” oraz multimedia prezentujące działalność artystyczną Marii Fołtyn.

Koncert odbędzie się 29 listopada 2024 roku o godz. 18.30 w Sali Herbowej w Urzędzie Miasta Sopotu, ul. Tadeusza Kościuszki 25-27. Bilety w cenie 50 zł będą do nabycia w Urzędzie Miasta Sopotu – godzinę przed koncertem. Rezerwacja biletów: 600 290 214

Informacje o wydarzeniu

  • ORGANIZATOR GŁÓWNY: Teatr Otwarty/ Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru Otwartego / ROK JUBILEUSZOWY (2004-2024)
  • PARTNER: Fundacja im. Marii Fołtyn
  • MECENAT: Jaszczuk Development Krzysztof Jaszczuk / Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
  • PATRONAT MEDIALNY: ORFEO Fundacja im. Bogusława Kaczyńskiego / trójmiasto.pl /
    Dziennik Bałtycki
  • Dofinansowano ze środków Miasta Sopotu
  • Dofinansowano ze środków Województwa Pomorskiego
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne