REKLAMA

Koncertowe wykonanie „Simona Boccanegry” Giuseppe Verdiego po raz pierwszy w Operze Poznańskiej

W koncertowej prezentacji w Auli Uniwersyteckiej w dniu 14 czerwca 2023 roku rolę tytułową wykona hiszpański baryton Luis Cansino, specjalizujący się w repertuarze verdiowskim. Zastąpi on Artura Rucińskiego, który z powodu choroby był zmuszony zrezygnować z występu.

Luis Cansino, hiszpański baryton, specjalizujący się w repertuarze verdiowskim, którego usłyszeć można w barcelońskim Teatro del Liceu, madryckim Teatr Real, operze w Lozannie, Brnie i Monachium. Cansino jest laureatem I Konkursu Wokalnego „Francisco Alonso”. W swoim repertuarze ma m.in. tytułowe partie w operach „Nabucco”, „Makbet”, „Rigoletto”, „Simon Boccanegra”, „Falstaff” oraz barytonowe role w dziełach Pucciniego i Rossiniego.

Artyście partnerować będzie debiutująca w roli Marii Boccanegry / Amelii Grimaldi Iwona Sobotka. Partię oponenta Simona Boccanegry, Jacopo Fiesca, wykona Ramaz Chikviladze. Gruziński bas związany z operami w Niemczech zastąpi również niedysponowanego wokalnie Rafała Korpika. Wystąpia też: Piotr Kalina (Gabriele Adorno), Jaromir Trafankowski (Paolo Albiani) i Damian Konieczek (Pietro) oraz Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego w Poznaniu pod batutą Maestro Marco Guidariniego.

Marco Guidarini jest jednym z najbardziej cenionych dyrygentów swojego pokolenia, od lat występujący na całym świecie. Zadebiutował jako dyrygent w „Falstaffie” i „Le Comte Ory” w Opéra National de Lyon, gdzie na stanowisko asystenta dyrygenta powołał go Sir John Eliot Gardiner. Od tego momentu rozpoczęła się jego międzynarodowa kariera – od Metropolitan Opera (Verdi) po mediolańską La Scalę (Donizetti), od Sydney Opera House (Mozart) aż po Teatr Bolszoj (Puccini). W latach 2001-2009 sprawował stanowisko dyrektora muzycznego filharmonii i opery w Nicei. W latach 2004-2009 był dyrektorem artystycznym festiwalu „Nice Festival de Musique Sacrée”. Od 2009 roku jest stałym gościem Canadian Opera Company, a od 2014 gościnnym dyrygentem wykonującym repertuar włoski i francuski w Operze Narodowej w Pradze. Obecnie jest dyrektorem muzycznym Mitteleuropa Orchestra – jednej z najlepszych orkiestr w północnych Włoszech. Prowadzi również aktywną działalność uniwersytecką oraz kursy mistrzowskie we Francji, Szwajcarii i Włoszech. Publikuje też teksty poświęcone muzyce.

W lipcu 2021 wraz z zespołem poznańskiej opery poprowadził premierę „Strasznego dworu” S. Moniuszki.
Od sezonu 2021/2022 Maestro sprawuję funkcję dyrektora muzycznego Teatru Wielkiego w Poznaniu.
Ze względu na dobiegający końca remont sceny głównej, poznański Teatr Wielki przedstawi dzieło Verdiego w Auli Uniwersyteckiej. Koncertowe wykonanie „Simona Boccanegry” odbędzie się w środę, 14 czerwca 2023 roku o godz. 19:00.

Melomanom, którzy kupili bilety na koncert z udziałem Artura Rucińskiego, Teatr dodatkowo oferuje zaproszenia na spektakle „Straszny dwór” (dyr. Marco Guidarini, reż. Ilaria Lanziono) oraz „Otella” (dyr. Jacek Kaspszyk, reż. David Pountney) w sezonie 2023/2024 – kontakt z Biurem Obsługi Widzów.

reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne