REKLAMA

Kontratenor Filippo Mineccia gwiazdą festiwalu „Metastasio bez granic”

Od 17 do 20 sierpnia w Supraślu i Białymstoku startuje pierwsza edycja „Metastasio bez granic”. To wydarzenie zbudowane wokół postaci barokowego librecisty Pietra Antonia Domenica Trapassiego, znanego pod pseudonimem Metastasio.

Metastasio był bez wątpienia najwybitniejszym i wyjątkowo płodnym librecistą epoki baroku. Händel, Hasse czy Vivaldi chętnie korzystali z jego tekstów, a w epoce klasycyzmu również Mozart do swojej ostatniej opery „Łaskawość Tytusa”. W latach osiemdziesiątych XVIII wieku w supraskim wydawnictwie ojców bazylianów ukazały się przekłady librett oratoryjnych, operowych i kantat napisanych przez Metastasia. To właśnie tłumaczeniami Bazylego Popiela i Wacława Sierakowskiego zainteresował się Michał Znaniecki i wpadł na pomysł zorganizowania festiwalu właśnie w Supraślu.

Znaniecki, reżyser teatralny i operowy, a od niedawna zastępca dyrektora ds. artystycznych Opery Wrocławskiej, zbudował bogaty program pierwszej edycji festiwalu wokół mitu Kaina i Abla. Temat nawiązuje do niezwykle popularnego (został wykorzystany w muzyce około 40 razy) i napisanego w 1732 roku przez Metastasia poematu „Śmierć Abla” (La morte d’Abel). Pierwszą kompozycję opartą na tym biblijnym motywie stworzył Antoni Caldara dla wielkiego kastrata Farinellego, osobistego przyjaciela Metastasia. To właśnie on śpiewał partię Abla w premierze w 1732 roku.

Podczas festiwalu nie usłyszymy jednak oratorium Caldary lecz Pedro Antonio Avondano, portugalskiego kompozytora epoki baroku. 20 sierpnia w Operze Podlaskiej w Białymstoku (będzie to jedyne wydarzenie festiwalowe poza Supraślem) inscenizowaną wersję oratorium wykona Divino Sospiro, formacja, która powstała 20 lat temu z inicjatywy portugalskiego dyrygenta i kierownika muzycznego Massimo Mazzeo. W obsadzie: Raquel Camarinha, Ana Vieira Leite, Valentina Varriale, Filippo Mineccia i Sergio Foresti.

Zdecydowaną gwiazdą wieczoru będzie, urodzony we Florencji, kontratenor Filippo Mineccia. Śpiewak uważany za jednego z największych specjalistów w repertuarze wielkiej ery kastratów. W tym roku będzie to drugi występ tego uzdolnionego artysty w Polsce. Publiczność miała okazję słuchać go w lutym, podczas krakowskiego festiwalu Opera Rara.

© Luigi Scoglio
© Luigi Scoglio

Przez cztery dni wśród wydarzeń festiwalowych w samym Supraślu znajdą się happeningi uliczne oparte na polskim tłumaczeniu oratorium „Śmierć Abla”, koncert „Kantyków Supraskich” w wykonaniu chóru OiFP czy przygotowany przez Michała Znanieckiego plenerowy spektakl teatralno-operowy „Metastasiana”. Program dopełni międzynarodowa międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona postaci Metastasia, pokazy filmowe oraz warsztaty edukacyjne. Co istotne, wstęp na wszystkie wydarzenia w Supraślu jest bezpłatny.

Organizatorami Festiwalu „Metastasio bez granic” są Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku wraz z Gminą Supraśl, a jego szczegółowy program znajduje się tutaj.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne