REKLAMA

Rewolucja w musicalu. Opera Krakowska przygotowuje prapremierę „Kopernika”

W Roku Mikołaja Kopernika powstaje musical na podstawie biografii uczonego. Prapremiera już 20 i 21 maja we Fromborku; jesienią „Kopernika” będzie można zobaczyć na deskach Opery Krakowskiej.

Przełomowe odkrycie, które na zawsze zmieni postrzeganie świata; polityczne rozgrywki i historyczne przemiany; wreszcie uczucie bez szans na spełnienie. Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię… – choć Mikołaj Kopernik uważany jest za największego i najsłynniejszego polskiego uczonego, jego życiorys, pełny obraz dokonań i godna człowieka renesansu wszechstronność nie są dziś powszechnie znane. 550 lat po urodzeniu astronoma Opera Krakowska oraz zaproszeni do współpracy twórcy i realizatorzy chcą przywrócić jego historię polskiej popkulturze, przekładając ją na język musicalu.

Libretto odwoła się do najważniejszych wydarzeń z życia Kopernika – od studiów w Krakowie, Padwie i Bolonii przez powrót do Fromborka, posługę kanoniczą, praktykę lekarską i badania astronomiczne, uczestnictwo w koronacji Zygmunta Starego i Hołdzie Pruskim, wreszcie powstanie i publikację pięcioksięgu „De revolutionibus”. Nie zabraknie też miejsca dla wątku intelektualnej i emocjonalnej relacji uczonego z Anną Schilling. Autorzy spektaklu chcą pokazać publiczności Mikołaja Kopernika – wybitnego astronoma, wielkiego Polaka, ale także, po prostu – człowieka, otwartego i pełnego naukowej pasji. – Nie chcemy zdejmować Kopernika z cokołu. Ale pozwolimy mu odłożyć na chwilę astrolabium i przemówić do nas językiem, który trafia do umysłów i do serc – tłumaczą twórcy.

Baner musicalu „Kopernik © Opera Krakowska
Baner musicalu „Kopernik © Opera Krakowska

Libretto musicalu wyszło spod ręki popularnej pisarki (a także lekarza neurologa) Ałbeny Grabowskiej, autorki m.in. historycznej sagi „Stulecie Winnych” zekranizowanej przez Telewizję Polską. Teksty piosenek napisał Daniel Wyszogrodzki – tłumacz i autor teatralny, specjalista od polskiej i światowej sceny musicalowej, wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie. Autorem muzyki jest Tomasz Szymuś – kompozytor i aranżer, wykładowca w Instytucie Muzyki na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Spektakl wyreżyseruje Jakub Szydłowski, zaś scenografię stworzy Grzegorz Policiński. Kierownictwo muzyczne nad prapremierową produkcją obejmie Dyrektor Opery Krakowskiej Piotr Sułkowski.

W rolę Mikołaja Kopernika wcielą się Marcin Franc, Marcin Jajkiewicz i Janusz Kruciński. Annę Schilling zaśpiewają Agnieszka Przekupień i Anastazja Simińska. Wystapią także Wojciech Daniel, Karol Drozd (Andrzej Kopernik / Wydawca 3); Damian Aleksander, Paweł Tucholski; (Łukasz Watzenrode / Wydawca 1); Paweł Erdman, Marcin Sosiński (Jan Dantyszek); Tomasz Bacajewski, Jeremiasz Gzyl (Aleksander Sculteti); Dominik Bobryk, Michał Dudkowski (Jerzy Joachim Von Lauchen – Retyk), Alan Bochnak, Marcin Wortmann, Jacek Wróbel (Andreas Osiander); Karolina Gwóźdź, Kamila Najduk (Krystyna Stulpawitz); Piotr Janusz, Maciej Marcin Tomaszewski (Kasper Stulpawitz / Wydawca 2); Krzysztof Prystupa, Rafał Iwański (Lalkarz) oraz Chór, Balet i Orkiestra Opery Krakowskiej.

Prapremierowe przedstawienia odbędą się 20 i 21 maja na Wzgórzu Katedralnym przed Bazyliką Archikatedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja we Fromborku. To tam Kopernik prowadził intensywne badania astronomiczne, a jako kanonik fromborskiej katedry tam też spoczął po śmierci. Jesienią produkcja wejdzie do repertuaru Opery Krakowskiej.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne