REKLAMA

Uniwersum Krzysztofa Pendereckiego. Wernisaż wystawy fotograficznej „Kosmogonia” w STUDIO teatrgaleria

2 października 2023 roku w warszawskim Teatrze Studio odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej „Kosmogonia”. Zaprezentowane zostaną zdjęcia wykorzystane w albumie poświęconym miłości Krzysztofa Pendereckiego do muzyki i natury. Wystawa potrwa do 30 października 2023 roku.

– Komponowanie ogrodu ma dla mnie wiele wspólnego z komponowaniem utworu muzycznego – mówił Krzysztof Penderecki. – I tu, i tam liczy się konstruktywistyczna wyobraźnia, umiejętność myślenia całością. Myślę, że artysta, aby stworzyć coś nowego, musi przekraczać granice konwencji, granice estetycznych przyzwyczajeń, granice znanych rozwiązań. I co najważniejsze: przekraczać samego siebie. W każdym z nas rośnie przecież drzewo, które jest zakorzenione w ziemi, ale gałęziami chce sięgnąć coraz wyżej, ku niebu – ku temu, co transcendentne.

Na wystawie zostaną zaprezentowane zdjęcia wykorzystane w albumie „Kosmogonia”, poświęconym miłości Krzysztofa Pendereckiego do muzyki i natury. Ten swoisty artystyczny dyptyk składa się z fotografii autorstwa Janusza Marynowskiego i Tamary Pieńko, które współtworzą czarno-biały obraz spójnych i uzupełniających się światów. Stanowią nacechowaną emocjami artystyczną dokumentację muzyczno-ogrodowej partytury „napisanej” przez Pendereckiego. Projekt powstał z okazji 90. rocznicy urodzin Maestra.

Krzysztof Penderecki © Janusz Marynowski
Krzysztof Penderecki © Janusz Marynowski

Janusz Marynowski to muzyk, kontrabasista i fotograf. Jest dyrektorem Orkiestry Sinfonia Varsovia. Laureat mazowieckiej Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida w kategorii „Muzyka” oraz kawaler Orderu Sztuki i Literatury (Ordre des Arts et des Lettres) Republiki Francuskiej. Współpracuje z wybitnymi twórcami muzyki poważnej, z których wielu miał okazję również portretować.

Tamara Pieńko to fotografka, portrecistka, pomysłodawczyni i założycielka Fundacji S he for Art, wspierającej projekty edukacyjne i artystyczne o charakterze społecznym. Ma w swoim dorobku portrety polskich osobistości ze świata kultury, sztuki, sportu i polityki. W ostatnich latach skupia się przede wszystkim na projektach autorskich, podejmujących ważne, często niełatwe egzystencjalne tematy.

Fotografie Janusza Marynowskiego powstawały na przestrzeni trzydziestu lat wspólnej pracy z Krzysztofem Pendereckim i pokazują artystę uchwyconego przez obiektyw niejako „na zapleczu” świata muzyki – w garderobie tuż przed koncertem lub zaraz po nim, na próbach, w chwilach zamyślenia i skupienia, w troskliwej interakcji z żoną Elżbietą.

Zdjęcie z albumu „Kosmogonia” © Tamara Pieńko
Zdjęcie z albumu „Kosmogonia” © Tamara Pieńko

Z kolei Tamara Pieńko przez kilka miesięcy eksplorowała i fotografowała arkadyjską przestrzeń, którą Krzysztof Penderecki stworzył i z której czerpał moc zarówno w życiu artystycznym, jak i prywatnym – ogród w Lusławicach. Zdjęcia powstały już po śmierci kompozytora i stanowią osobistą próbę odczytania wielowymiarowych przekazów, które po sobie pozostawił.

Wystawa towarzyszy publikacji albumu o tym samym tytule, który powstał ze wsparciem: Instytutu Adama Mickiewicza, Europejskiego Centrum Muzyki Pendereckiego, ZAiKS-u. Zrealizowano ją we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ekspozycja jest czynna od wtorku do niedzieli, godz. 12.00-19.00 i przed każdym spektaklem. Potrwa do 30 października 2023 roku.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne