REKLAMA

Dwa jubileusze i Magdalena Kožená w Narodowym Forum Muzyki

Wybitna czeska śpiewaczka wystąpi w „Pieśni o ziemi” Gustava Mahlera. Orchestre des Champs-Élysées, obchodzącą 30. rocznicę poprowadzi dyrygent Philippe Herreweghe, świętujący swoje 75. urodziny.

Das Lied von der Erde” (Pieśń o ziemi”) to arcydzieło późnego romantyzmu, powstało w latach 1908–1909. Jest przedostatnim ukończonym przez kompozytora dziełem. Inspiracji dostarczył Mahlerowi zbiór poezji zatytułowany „Chińska fletnia”. Zawierał przygotowane przez Hansa Bethgego niemieckie parafrazy wierszy poetów starochińskich z VIII i IX wieku. Nastrój tych wierszy i podjęta w nich egzystencjalna tematyka silnie poruszyły twórcę, który wybrał siedem utworów. Austriacki romantyk stworzył na ich podstawie kompozycję w historii muzyki zupełnie wyjątkową, będącą syntezą dwóch gatunków – symfonii i cyklu pieśni. Dzieło składa się z sześciu ogniw: „Toast o ziemskiej biesiadzie”, „Samotny jesienią”, „O młodości”, „O pięknie”, „Pijany wiosną” i „Pożegnanie”. Części nieparzyste, dynamiczne i dowcipne wykonuje tenor, parzyste zaś, powolne i przesycone melancholią, mezzosopran.

„Pieśń o ziemi” to jednak utwór wyjątkowy nie tylko ze względu na formę i orkiestrację. To przede wszystkim dzieło ogromnie poruszające, które nikogo ze słuchających nie pozostawia obojętnym. Sam Mahler uważał utwór za swoją najbardziej osobistą kompozycję

Arcydzieło przedstawią we Wrocławiu znakomici wykonawcy. Partię mezzosopranu zaśpiewa Magdalena Kožená. Artystka występuje na najważniejszych scenach operowych całego świata, m.in. w nowojorskiej Metropolitan Opera, monachijskiej Operze Bawarskiej, festiwalach w Salzburgu, Glyndebourne i Aix-en-Provence. Od wielu lat związana jest kontraktem nagraniowym z Deutsche Grammophon. Wytwórnia wydała jej kilkanaście płyt, m.in.: albumy z muzyką Vivaldiego, Händla, Bacha i Glucka, Brittena, Ravela, Respighiego. Szczególne miejsce w jej dyskografii zajmuje antologia pieśni czeskich „Song, my mother taught me” („Pieśni, których uczyła mnie moja matka”) nagrana wspólnie ze szkockim pianistą Malcolmem Martineau. Pieśni tenorowe wykona angielski śpiewak Andrew Staples, znany m.in. z występów w Covent Garden, a także operach w Salzburgu, Hamburgu, Brukseli i Pradze.

Orchestre des Champs-Élysées to zespół założony w 1991 roku. Każdy utwór wykonywany jest na kopiach instrumentów pochodzących z epoki, w której żył dany kompozytor. Koncert poprowadzi szef artystyczny zespołu, wybitny belgijski dyrygent Philippe Herreweghe. Artysta pełni tę funkcję od 2010 roku. Kilka dni temu, 2 maja, Maestro obchodził siedemdziesiąte piąte urodziny. Dlatego też 8 maja w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, będą świętowane te dwa jubileusze.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne