REKLAMA

„Trzeba zerwać ze sobą, żeby odnaleźć siebie”. Znany fotografik teatralny, operowy i abstrakcyjny Krzysztof Bieliński otwiera Szkołę Fotografii Eksperymentalnej

W Warszawie powstaje Szkoła Fotografii Eksperymentalnej. Jej twórcą jest Krzysztof Bieliński, autor niezwykłych zdjęć teatralnych, operowych i abstrakcyjnych. Zajęcia prowadzone będą w kilku grupach (stacjonarnie i online), możliwy jest także mentoring - spotkania indywidualne. Start SFE przewidziany jest na połowę października 2023 roku.

Krzysztof Bieliński to artysta fotograf (fotografik), twórca specjalizujący się w fotografii abstrakcyjnej. Jest jednym z czołowych polskich fotografów teatralnych i operowych, jest autorem fotografii do blisko dziewięciuset spektakli krajowych i zagranicznych. Wydał kilka albumów z fotografią teatralną: „Lupa/Teatr”, „Treliński”, „Staniewski-Gardzienice Antyk”, „BTL/Lalki”, „Warlikowski/Teatr” (współautor), „Kudlička. Volume I” (współautor). Projektuje także plakaty teatralne. Od 2008 roku jest stałym fotografem Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Regularnie współpracuje z kilkunastoma innymi teatrami.

Wykładał fotografię teatralną oraz plakat w Warszawskiej Szkole Filmowej i na Fotografii UW. W 2019 roku został jurorem V Konkursu Fotografii Teatralnej, organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. W 2020 roku prowadził pierwsze w Polsce Master Class z fotografii teatralnej online we współpracy z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego zakończone wystawą w Starej Galerii ZPAF.

We wrześniu 2020 na łamach miesięcznika „Teatr” ogłosił „Manifest Twórczej Fotografii Teatralnej”. W 2021 roku otrzymał tytuł Artysty Roku 2020 pisma Post Scriptum. Wykłada fotografię abstrakcyjną w Studium Związku Polskich Artystów Fotografików.

„Bielogram”. Collage z fotografii abstrakcyjnych Krzysztofa Bielińskiego ©Krzysztof Bieliński
Collage z fotografii abstrakcyjnych Krzysztofa Bielińskiego © Krzysztof Bieliński

Krzysztof Bieliński pisze na stronie Szkoły Fotografii Eksperymentalnej, że pierwszy krok jest trudny, później jest już tylko trudniej. Ale nauczę Cię kochać to, co robisz i sięgać po szczyty swoich możliwości. Talent to nie wszystko, potrzebne jest zaangażowanie! Twórca szkoły pisze, że w sztuce ważne jest nieszablonowe myślenie, unikalny język artystyczny i zaangażowanie. – Trzeba będzie zerwać ze sobą, żeby odnaleźć siebie. Często szukamy bezpiecznej strefy w działaniu, schematów, które nam coś ułatwią. Ale te schematy uniemożliwiają odnalezienie siebie i swojego unikalnego języka artystycznego. W mojej autorskiej metodzie nauczania najważniejsze jest poszukiwanie unikalnego języka artystycznego. Każdy ma swoją wrażliwość, ja pomogę Ci się o nią zatroszczyć i rozwinąć. Nie talent, a szczere zaangażowanie jest najważniejsze dla osiągnięcia artystycznych celów. Dlatego zapraszam tylko osoby, które chcą poświęcić czas i są gotowe do pracy.

Krzysztof Bieliński. Portret © Krzysztof Bieliński
Krzysztof Bieliński. Portret © Krzysztof Bieliński

Zajęcia prowadzone będą w kilku grupach. Poziom I to grupa podstawowa, poziom II to grupa średniozaawansowana, poziom III to grupa eksperymentalna i/lub teatralna. Możliwe są także indywidualne spotkania mentoringowe / art coachingowe. Przeznaczone one są dla osób, którym z różnych względów najbardziej odpowiada praca indywidualna (mistrz – uczeń) i które potrzebują wsparcia i motywacji do pracy artystycznej lub osiągnięcia konkretnego celu artystycznego. Jest też dla osób, którym zależy na indywidualnym toku nauczania w dziedzinie fotografii. – Pomogę Ci wyjść poza schematyczne myślenie i odnaleźć swój unikalny język artystyczny (albo odnaleźć go na nowo) – pisze Bieliński. – Nauczę Cię też, jak twórczo podchodzić do wyzwań, jakie stawia praca artystyczna. Przede wszystkim jednak pomogę Ci uwierzyć w siebie i pokochać to, co robisz.

Do udziału w zajęciach konieczna jest lustrzanka cyfrowa lub aparat bezlusterkowy cyfrowy oraz komputer z programem Adobe Photoshop i Adobe Bridge lub Lightroom.

Szkoła Fotografii Eksperymentalnej rusza w połowie października. Więcej informacji znajduje się tutaj.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne