REKLAMA

Krzysztof Meyer, wybitny polski kompozytor świętuje 80. rodziny

Kompozytor, pianista i pedagog, autor monografii poświęconych Witoldowi Lutosławskiemu i Dymitrowi Szostakowiczowi urodził się 11 sierpnia 1943 w Krakowie. W przyszłym sezonie w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbędzie się prapremiera jego najnowszej opery pt. „Ślepy tor”.

Krzysztof Meyer to jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie; ukończył Wydział Kompozycji u Krzysztofa Pendereckiego (dyplom w 1965 roku) oraz teorię muzyki u Aleksandra Frączkiewicza (dyplom w 1966 roku). Edukację muzyczną uzupełniał w Paryżu i Fontainebleau, gdzie odbył studia w zakresie kompozycji i gry na fortepianie pod kierunkiem Nadii Boulanger. W 1966 otrzymał stypendium im. Aarona Coplanda. Uczył się także u Witolda Lutosławskiego.

W latach 1966–1987 wykładał w Akademii Muzycznej w Krakowie. W latach 1987–2008 był profesorem kompozycji w Hochschule für Musik w Kolonii. W latach 2008–2013 wrócił do Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie nauczał kompozycji.

W 1964 roku po raz pierwszy wykonano publicznie jego utwór, była to „I Symfonia” w Filharmonii Krakowskiej. Rok później, jako najmłodszy kompozytor w historii festiwalu zadebiutował na Warszawskiej Jesieni. Zdobył wiele nagród i wyróżnień. Otrzymał m. in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1997) oraz Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (2003).

Napisał ponad sto utworów, komponował zarówno wielkie dzieła symfoniczne, jak i twórczość kameralną, napisał też kilka oper, m. in. „Cyberiadę”w 1970 roku do własnego libretta opartego na opowiadaniach Stanisława Lema. Dzieło otrzymało Prix księcia Pierre de Monaco, prapremiera miała miejsce w Wuppertalu w 1986 roku. Polskie prawykonanie dzieła odbyło się 25 maja 2013 roku w Teatrze Wielkim w Poznaniu.

Krzysztof Meyer / Stanisław Lem “Cyberiada” – materiał z prób

Dokończył porzuconą operę Dymitra Szostakowicza pt. „Gracze”, dochowując wierności stylowi rosyjskiego kompozytora. Dzieło wystawiono w 2005 roku w Teatrze Wielkim w Poznaniu (w reżyserii Macieja Prusa i kierownictwem muzycznym Wiktora Lemki) oraz w 2013 roku w Operze Bałtyckiej (w reżyserii Andrzeja Chyry i kierownictwem muzycznym Michała Klauzy).

„Ślepy tor” to opera w trzech aktach napisana do libretta Antoniego Libery. Jej prapremiera planowana jest w październiku 2023 roku, wyreżyseruje ją Marek Weiss, a muzycznie poprowadzi dzieło Łukasz Borowicz.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne