REKLAMA

Ostatnie pożegnanie Krzysztofa Pendereckiego

Pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego został przesunięty z powodu pandemii o 2 lata. Ostatecznie 29 marca 2022 roku, w drugą rocznicę śmierci kompozytora, jego prochy zostaną złożone w Panteonie Narodowym w krypcie pod prezbiterium kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie. Uroczystość będzie miała charakter państwowy.

Organizatorami ostatniej drogi Krzysztofa Pendereckiego są jego żona, Elżbieta Penderecka wraz z rodziną, wiceprezes Rady Ministrów prof. Piotr Gliński i prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski. Od 9.30 do 11.00 urna z prochami zostanie wystawiona w bazylice św. Floriana przy ulicy Warszawskiej, a następnie kondukt z udziałem najbliższych wyruszy do kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła. Tam o 12.00 rozpocznie się msza żałobna koncelebrowana przez Prymasa Polski arcybiskupa Wojciecha Polaka oraz nastąpi złożenie urny do sarkofagu w Panteonie Narodowym.

Podczas mszy zabrzmią utwory Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu Chóru Filharmonii Krakowskiej (dyr. Alexander Humala), Chóru Polskiego Radia w Krakowie (dyr. Maria Piotrowska-Bogalecka), Kwartetu Dafo, Chóru Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie (dyr. Andrzej Korzeniowski), Chóru Filharmonii Narodowej (dyr. Bartosz Michałowski) i Sinfonietty Cracovii pod dyrekcją Jurka Dybała. Jako soliści wystąpią: sopranistka Iwona Hossa, klarnecista Michel Lethiec i organista Andrzej Białko. 

Niestety nie odbędzie się koncert „Krzysztof Penderecki in memoriam” z udziałem skrzypaczki światowej sławy Anne-Sophie Mutter i Sinfonii Varsovii pod dyrekcją zaprzyjaźnionego ze zmarłym kompozytorem Macieja Tworka, zaplanowany na 29 marca w krakowskim Centrum Kongresowym ICE. Został przesunięty na 2023 rok i zaplanowany jest na dzień 90. urodzin kompozytora.

Natomiast Filharmonia Krakowska zaprasza 1 kwietnia o 19.30 i 2 kwietnia o 18.00 na „Credo” Krzysztofa Pendereckiego. Wystąpią soliści (Iwona Hossa, Karolina Sikora, Anna Lubańska, Adam Zdunikowski i Piotr Nowacki) oraz chór dziecięcy, chór i orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Rafała Janiaka. Do wydarzeń pamięci Profesora włączyło się również Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, które zaprasza 28 marca o 18.00 na wieczornicę „Wymiary Czasu i Ciszy” w hołdzie Krzysztofowi Pendereckiemu. Wystąpią znakomici artyści z Polski i zagranicy: Claudio Bohorquez, André Cazalet, Barry Douglas, Jurek Dybał, Daniel Froschauer, Michel Lethiec, Sarah McElravy, Massimo Mercelli, Arto Noras, Julian Rachlin, Jakob Spahn i orkiestra Sinfonietta Cracovia.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne