REKLAMA

„Kynolog w rozterce”. Koncertowe wykonanie opery komicznej Henryka Czyża w Studiu Koncertowym Polskiego Radia

W 2023 roku przypada 100. rocznica urodzin Henryka Czyża i 10. rocznica śmierci Sławomira Mrożka. W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego zaprezentowany zostanie „Kynolog w rozterce”. W niedzielę, 4 czerwca 2023 roku o godz. 18.00, Orkiestrę Polskiego Radia w Warszawie poprowadzi Michał Klauza.

Henryk Czyż przez lata kierował między innymi Filharmonią Łódzką, Operą w Warszawie i Filharmonią Krakowską. Prowadził także klasę dyrygentury w Krakowie oraz Warszawie. W latach 60. blisko współpracował z Krzysztofem Pendereckim, dyrygując prawykonaniami „Pasji”, „Dies irae” i „Diabłów z Loudun”. Zdobył sławę przede wszystkim jako dyrygent, ale był obdarzony wieloma różnorodnymi talentami. Szczególnie zasłużył się na polu polskiej muzyki współczesnej, której poświęcił bodaj większość swojej zawodowej aktywności.

Henryk Czyż, Warszawa, 1978 rok © Romuald Broniarek/KARTA
Henryk Czyż, Warszawa, 1978 rok © Romuald Broniarek/KARTA

„Kynolog w rozterce” to napisana w 1965 roku opera komiczna w 1 akcie, do tekstu Sławomira Mrożka. Trzykrotnie została wystawiona na polskich scenach. Prapremiera odbyła się w Krakowie w 1967 roku, śpiewali: m. in. Jadwiga Romańska i Teresa Wessylu (Przyjaciółka ptaków), Kazimierz Myrlak i Stefan Starzyk (Nieznajomy) oraz Wincenty Głodek i Adam Szybowski (Kynolog), dyrygował kompozytor, reżyserowała Zofia Więcłałówna, reżyserię stworzyła Krystyna Zachwatowicz.

Wśród nielicznych produkcji warto przypomnieć także dwie inne realizacje: z Delfiną Ambroziak i Sylwią Maszewską, Andrzejem Kostrzewskim i Wojciechem Krzysztyniakiem, Wiesławem Pietrzakiem i Jerzy Wolniakiem (Łódź, 1989, w reżyserii Bogusława Danielewskiego) oraz Grażyną Ciopińską i Teresą Krajewską, Ryszardem Cieślą i Andrzejem Zagdańskim oraz Emilianem Kamińskim, Jackiem Parolem i Krzysztofem Szmytem (Warszawa 1993 rok, reżyseria Jarosław Kilian).

Ale pierwszym wykonaniem utworu była rejestracja radiowa z udziałem Haliny Słonickiej, Andrzeja Hiolskiego i Kazimierza Pustelaka, z Kazimierzem Rudzkim jako Narratorem, dokonana w 1966 roku, pod dyrekcją kompozytora.

Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie postanowiła przypomnieć to wybitne dzieło z okazji jubileuszu 100. urodzin Henryka Czyża i 10. rocznicy śmierci Sławomira Mrożka. Zaśpiewają: Małgorzata Trojanowska, Damian Wilma, Mateusz Zajdel i Pawel Michalczuk, narratorem będzie Marcin Przybylski. Wykonanie wyreżyseruje Jarosław Kilian, a zadyryguje nim Michał Klauza.

Wydarzenie odbędzie się 4 czerwca 2023 roku o godz. 18.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Bilety dostępne są tutaj.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne