REKLAMA

„Latający Holender” z Tomaszem Koniecznym w roli tytułowej w Operze Bałtyckiej w Gdańsku

21 lutego 2024 roku w Gdańsku odbędzie się premiera operowej superprodukcji, którą widzowie mogli zobaczyć w lipcu 2023 roku w Operze Leśnej w Sopocie w ramach pierwszej edycji Baltic Opera Festival. Na scenę Opery Bałtyckiej przeniesie spektakl Barbara Wiśniewska, współodpowiedzialna za reżyserię również podczas Festiwalu. W partii tytułowej wystąpi bas-baryton Tomasz Konieczny.

Inauguracja Baltic Opera Festival w międzynarodowej obsadzie była wielkim wydarzeniem artystycznym. Partię Holendra na scenie Opery Leśnej kreował Andrzej Dobber, orkiestrę prowadził Maestro Marek Janowski. Podczas festiwalu zaprezentowano tę inscenizację dwukrotnie. Produkcja została doskonale przyjęta przez polską krytykę muzyczną. 21 lutego 2024 roku „Latający Holender” zostanie pokazany na scenie Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

W partii tytułowej wystąpi jeden z najlepszych obecnie głosów wagnerowskich, bas – baryton Tomasz Konieczny. Artysta regularnie występuje na najważniejszych scenach operowych całego świata. W Metropolitan Opera kreował także postać Abimeleka w „Samsonie i Dalili” Camille’a Saint-Saënsa. W repertuarze Tomasza Koniecznego znajdują się czołowe partie w operach Ryszarda Wagnera (Wotan w trzech częściach Teatralogii „Pierścień Nibelunga” („Złoto Renu”, Walkiria” i „Zygfryd”), Telramund w „Lohengrinie”, Kurwenal w „Tristanie i Izoldzie”) i Ryszarda Straussa (Mandryka w „Arabelli”, Jochanaan w „Salome”). Artysta śpiewa też w operach Giuseppe Verdiego, Giacomo Pucciniego, czy Albana Berga. Jest, obok Piotra Beczały jednym z pierwszych polskich artystów, którzy wystąpili na Festiwalu Wagnerowskim w Bayreuth. Konieczny był też twórcą Baltic Opera Festival, sprawował opiekę artystyczną, był także autorem koncepcji inscenizacyjnej.

Tomasz Konieczny © Krzysztof Mystkowski / KFP
Tomasz Konieczny © Krzysztof Mystkowski / KFP

Na scenę Opery Bałtyckiej spektakl przeniesie Barbara Wiśniewska (współodpowiedzialna za reżyserię również podczas Festiwalu). Scenografię, według pomysłu Borisa Kudlički, przygotowała, a teraz dostosowuje do wymogów technicznych gdańskiej sceny, Natalia Kitamikado. Za kostiumy odpowiadać będzie Dorothée Roqueplo, za choreografię i ruch sceniczny Jacek Przybyłowicz, za reżyserię świateł Maciej Iwańczyk, a za multimedia Bartek Macias i Michał Lewandowski.

Barbara Wiśniewska © Krzysztof Mystkowski / KFP
Barbara Wiśniewska © Krzysztof Mystkowski / KFP

Spektakl w Operze Bałtyckiej poprowadzi Yaroslav Shemet, zastępca dyrektora Opery Bałtyckiej ds. muzycznych. Wystąpią: Kinga Krajnik (Senta), Magdalena Pluta (Mary), Szymon Kobyliński (Daland), Dominik Sutowicz (Erik) i Rafał Bartmiński (Sternik). W tym sezonie „Latający Holender” zostanie pokazany tylko trzykrotnie. Kolejne spektakle: 23 i 24 lutego 2024 roku.

Tomasz Konieczny podczas prób do „Latającego Holendra" © Krzysztof Mystkowski / KFP
Tomasz Konieczny podczas prób do „Latającego Holendra” © Krzysztof Mystkowski / KFP
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne