REKLAMA

Premiery operowe w Polsce: polska premiera sceniczna „Luizy Miller” Giuseppe Verdiego w Operze Śląskiej w Bytomiu

16 listopada 2024 roku na scenie Opery Śląskiej odbędzie się polska premiera „Luizy Miller. Intryga i miłość”, dzieła napisanego na kanwie dramatu Friedricha Schillera „Intryga i miłość”. Najnowsza produkcja bytomskiej sceny jest wynikiem koprodukcji Opéra Grand Avignon (Francja), Opéra de Tours (Francja), Teatro di Como (Włochy) oraz Opery Śląskiej w Bytomiu (Polska).

„Luiza Miller”, arcydzieło włoskiego kompozytora z Busetto , bazujące na dramacie Friedricha Schillera „Intryga i miłość” jest jedną z najpiękniejszych oper Giuseppe Verdiego. Ta opera zabrzmiała w naszym kraju tylko raz, w wersji koncertowej w Operze Bałtyckiej w Gdańsku w 2001 roku pod dyrekcją Krzysztofa Słowińskiego. Partię tytułową śpiewała wtedy Agnieszka Wolska, której partnerowali m. in.: Krzysztof Bednarek, Włodzimierz Zalewski, Vera Baniewicz, Piotr Nowacki i Andrzej Szkurhan.

Realizatorami spektaklu w Bytomiu będą Marco Guidarini – kierownik muzyczny, Frédéric Roels – reżyser, Lionel Lesire – scenograf oraz Laurent Castaingt – reżyseria świateł. Jak podkreśla Marco Guidarini, od ponad 30 lat zajmujący się twórczością Verdiego „Luiza Miller” to opera, która operuje emocjami aktualnymi także współcześnie. Reżyser Frédéric Roels przedstawił „Luizę Miller” jako dzieło wielowarstwowe, które, choć opowiada klasyczną historię miłosną, jest w stanie podejmować dialog z dzisiejszym widzem. Roels wyjaśnia, że nie traktuje tradycji jako sztywnego wzorca, lecz raczej jako punkt wyjścia do indywidualnych odkryć i refleksji.

Marta Huptas (Laura) i Izabela Matuła (Luiza Miller) podczas prób w Operze Śląskiej © Karol Fatyga
Marta Huptas (Laura) i Izabela Matuła (Luiza Miller) podczas prób w Operze Śląskiej © Karol Fatyga

Znalezienie odpowiedniej obsady wokalnej dla wystawienia „Luizy Miller” jest prawdziwym wyzwaniem. Tytułowa bohaterka w I akcie przedstawia się publiczności się jako niewinna i beztroska dziewczyna, a jej pierwsza aria przeznaczona została na sopran liryczno-koloraturowy. Podobnie jak „Traviata”, w miarę rozwoju akcji Luiza staje przed śmiertelnie poważnym dylematem: ratować ojca, czy swoją miłość, dojrzewa jako kobieta i zmienia się także charakter wokalny muzyki, jaką kompozytor dla niej napisał.

Próby do „Luizy Miller” w Operze Śląskiej w Bytomiu © Karol Fatyga
Próby do „Luizy Miller” w Operze Śląskiej w Bytomiu © Karol Fatyga

Akcja rozgrywa się w XVIII wieku w Tyrolu. Autorem libretta jest Salvatore Cammarano, autor tekstów do m.in. „Łucji z Lammermoor” Donizettiego i „Trubadura” Verdiego. Każdy akt ma swoją nazwę: „Miłość”, „Intryga” i „Trucizna” („L’amore”, „L’intrigo”, „Il veleno”). – Tym tytułem podkreślamy, że Opera Śląska jest miejscem nie tylko prezentującym operową klasykę. Zależy nam również na tym, aby przedstawiać dzieła, które z jakiś powodów zostały zapomniane, a są wysokiej wartości artystycznej. Tak, aby odkryć je przed Państwem, naszymi widzami, na nowo – Łukasz Goik, dyrektor Opery Śląskiej w Bytomiu.

Próby do „Luizy Miller” w Operze Śląskiej w Bytomiu © Karol Fatyga
Próby do „Luizy Miller” w Operze Śląskiej w Bytomiu © Karol Fatyga

Wśród głównych wykonawców usłyszymy: Izabelę Matułę (Luiza Miller), Stanislava Kuflyuka (Miller), Łukasza Załęskiego (Rudolf), Aleksandra Teligę (Hrabia Walter), Annę Borucką (Księżna Fryderyka), Zbigniewa Wunscha (Wurm) i Martę Huptas (Laura). W innych obsadach udział wezmą także: Anna Wiśniewska-Schoppa (Luiza Miller), Renata Dobosz i Nataliia Tepla (Księżna Fryderyka), Sang-Jun Lee (Rudolf), Adam Woźniak (Miller), Grzegorz Szostak (Hrabia Walter), Michał Goławski i Bogdan Kurowski (Wurm) oraz Roksana Majchrowska (Laura). W partii Wieśniaka zaprezentuje się Michał Bagniewski.

Stanislav Kuflyuk (Miller) podczas prób w Operze Śląskiej © Karol Fatyga
Stanislav Kuflyuk (Miller) podczas prób w Operze Śląskiej © Karol Fatyga

Prapremiera „Luizy Miller” odbędzie się 16 listopada 2024 roku o godz. 18.00, kolejne spektakle 17, 19, 22, 23, 24 listopada i 1 grudnia 2024 roku. 26 listopada 2024 roku produkcja zostanie pokazana w Teatrze Śląskim w Katowicach.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne