REKLAMA

Odszedł Maciej Krzysztyniak, wieloletni solista Opery Wrocławskiej

Maciej Krzysztyniak w przyszłym roku obchodziłby 40-lecie pracy artystycznej na scenie Opery Wrocławskiej. W repertuarze miał kilkadziesiąt ról, wykonywał dzieła Verdiego i Wagnera. W pamięci publiczności pamiętany będzie także jako Tewje w „Skrzypku na dachu”. Artysta odszedł wieku 64 lat.

Ukończył wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Eugeniusza Sąsiadka i adj. Macieja Witkiewicza. Zadebiutował na scenie Opery Wrocławskiej jako Wagner w „Fauście” Charlesa Gounoda. W swoim dorobku miał ponad 30 partii barytonowych i bas-barytonowych. Na przestrzeni wielu lat swojej kariery kreował m. in. Zbigniewa i Miecznika w „Strasznym dworze” Stanisława Moniuszki, Jagona w „Otellu” Giuseppe Verdiego, Escamilla w „Carmen” Georgesa Bizeta, Sharplesa w „Madame Butterfly”, Mustafę we „Włoszce w Algierze” Gioachina Rossiniego, Rigoletta, Germonta w „Traviacie” i Hrabiego Lune w „Trubadurze” i Amonasra w „Aidzie” Giuseppe Verdiego, Uroka w „Manru” Jana Ignacego Paderewskiego, Barnabę w Giocondzie” Amilcare Ponchiellego, Alberyka w „Złocie” Renu” i „Zygfrydzie”, a także tytułowego Holendra w dziełach Ryszarda Wagnera.

Maciej Krzysztyniak jako Jagon w “Otellu”, w Operze Wrocławskiej w 1988 roku © Maria Behrendt
Maciej Krzysztyniak jako Jagon w “Otellu”, w Operze Wrocławskiej w 1988 roku © Maria Behrendt

Występował także w dziełach współczesnych, operach Tadeusza Bairda „Jutro” i Krzysztofa Pendereckiego „Raj utracony”. Przez szereg lat wcielał się w rolę Tewjego w musicalu „Skrzypek na dachu”. Stworzył także świetne kreacje sceniczne w spektaklach dla dzieci: „Najdzielniejszy z rycerzy” Krzysztofa Pendereckiego czy „Yemaya, królowa mórz” Zygmunta Krauzego.

Brał udział w wielu festiwalach muzycznych, takich jak m.in.: Wratislavia Cantans, Festiwal Moniuszkowski w Kudowie-Zdroju, Muzyki Polskiej i Europejskiej w Jeleniej Górze, Festiwalu Operowym Verdiego w Roncole we Włoszech, Sommerfestspiele w Xanten i na Festiwalu w Luksemburgu.

Występował gościnnie za granicą: w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwajcarii, Holandii, Belgii, Danii, Luksemburgu, Włoszech, Hiszpanii, Czechach.

Odznaczony Brązowym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Zasłużony dla Wrocławia, Złotym Medalem za Długoletnią Służbę Artystyczną czy Diamentem Wrocławia. Doceniała go również wrocławska widownia – dwukrotnie zdobył Złotą Iglicę i nagrodę od wrocławian dla Najlepszego Śpiewaka Roku.

Maciej Krzysztyniak jako Tewje w „Skrzypku na dachu”
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne