REKLAMA

Maestro Lawrence Foster żegna się z Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia i katowicką publicznością „Falstaffem”

Zamykający sezon i wieńczący kadencję Maestro Lawrence’a Fostera na stanowisku Dyrektora artystycznego i I Dyrygenta NOSPR koncert będzie miał miejsce 23 czerwca 2023 roku o godz. 19.30 w sali koncertowej NOSPR w Katowicach. Wydarzenie będzie transmitowane na antenie II Programu Polskiego Radia.

Ostatni sezon NOSPR pod dyrekcją Lawrence’a Fostera upłynął przede wszystkim pod znakiem muzyki Johannesa Brahmsa, którego cztery symfonie i szereg orkiestrowych dzieł ułożył Maestro w cykl, zachęcając publiczność do spojrzenia na muzykę mistrza świeżym okiem: – Cykl pozwala usłyszeć wszystkie dzieła danej kategorii w niewielkiej przestrzeni czasowej, podczas jednego sezonu. To budzi w słuchaczu uczucia zupełnie innego rodzaju, inaczej odbiera się muzykę. Znacznie łatwiej powiązać utwory ze sobą, zrozumieć sens całej drogi twórczej danego kompozytora. Można poznać rozwój jego techniki, spektrum emocjonalne, którym operował na przestrzeni całego życia – tłumaczył, otwierając mijający właśnie sezon.

Na finał sezonu 2022/2023 wybrał Foster jednak nie Brahmsa, a ostatnie z operowych dzieł Giuseppe Verdiego – opartą na motywach Szekspirowskich „Wesołych kumoszek z Windsoru” oraz „Henryka IV” słodko-gorzką historię szlachcica Sir Johna Falstaffa.

– „Falstaff” to dzieło głęboko przepojone człowieczeństwem, dzieło dojrzałego twórcy, mądrego geniusza. Dzięki niemu stajemy przed światem, który wciąż jest dla jednostki ludzkiej zagadką; musimy jednak pamiętać, że bez względu na to, co się w nim wydarza, bez względu na to, jakie ciosy zadaje nam los, jakie spotykają nas tragedie, powinniśmy umieć odnaleźć w sobie pogodę ducha i uśmiech na twarzy – postuluje Maestro.

Z uśmiechem na twarzy i z Szekspirowskim przesłaniem, iż cały świat to fraszka, wieńczy Foster czteroletnią kadencję na stanowisko Dyrektora Artystycznego i I Dyrygenta NOSPR, zapowiadając, że powróci do Katowic już niebawem, bo 18 stycznia 2024.

Kadencja Lawrence’a Fostera przypadła na okres globalnych zawirowań, pandemicznego kryzysu i wybuchu brutalnej wojny, mimo to każdy sezon stawiał przed publicznością wysokie wymagania, ofiarując w zamian wiele wzruszeń.

Lawrence Fister © archiwum NOPSR
Lawrence Fister © archiwum NOPSR

Obok kompozycji o ugruntowanej pozycji stawiał Foster utwory mniej znane, zaskakujące, otwierając uszy słuchaczy m.in. na muzykę George’a Enescu. Dbał, by katowicka publiczność miała styczność z artystami wybitnymi – dzięki niemu w NOSPR gościli m.in. Daniel Barenboim, Rudolf Buchbinder czy Simon Rattle, a w sali koncertowej regularnie brzmiały kompozycje twórców polskich. Podsumowując współpracę z Maestro Fosterem, koncertmistrz NOSPR Piotr Tarcholik przyznaje: – Każdy chciałby, by dyrygent był od niego lepszy, dlatego orkiestra bywa dla niektórych bezwzględna. A za Maestro Fosterem będzie tęsknić.

Zamykający sezon i wieńczący kadencję Maestro Lawrence’a Fostera na stanowisku Dyrektora artystycznego i I Dyrygenta NOSPR koncert będzie miał miejsce 23 czerwca 2023 o godz. 19.30 w sali koncertowej NOSPR w Katowicach. Wydarzenie będzie transmitowane na antenie II Programu Polskiego Radia.

Wystąpią: Lester Lynch (Falstaff), Jean-Sébastien Bou (Ford), Melody Moore (Alice Ford), Aleksandra Kubas-Kruk (Nanetta), Karol Kozłowski (Fenton), Nadine Weissmann (Pani Quickly), Mirouslava Yordanova (Meg Page), Johannes Strauss (Caius), Karol Skwara (Pistola) i Piotr Kalina (Bardolfo).

Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” przygotowała Anna Szostak, Chóru Polskiego Radia –Andrzej Zawisza. Orkiestrą NOSPR zadyryguje Lawrence Foster.

Funkcję Dyrektora Artystycznego od przyszlego sezonu pełnić będzie Marin Alsop.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne