REKLAMA

Polscy artyści na świecie: Mariusz Treliński reżyseruje „Moc przeznaczenia” Giuseppe Verdiego na scenie nowojorskiej Metropolitan Opera

Pierwsza powojenna warszawska produkcja „Mocy przeznaczenia” Giuseppe Verdiego, przygotowana w koprodukcji z Metropolitan Opera miała miejsce w styczniu 2023 roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Dziś, 26 lutego 2024 roku ta realizacja zostanie pokazana w Nowym Jorku, a polscy widzowie będą mogli zobaczyć ją w transmisji w cyklu „Met: Live in HD” 9 marca 2024 roku i dodatkowej retransmisji 24 marca 2024 roku w Teatrze Studio w Warszawie.

Jeden z najważniejszych teatrów operowych świata, Metropolitan Opera, 17 lat temu wprowadziła swoje spektakle do światowego obiegu dzięki transmisjom na żywo. W ten sposób nowojorska opera stała się teatrem globalnym. Publiczność MET to miliony widzów, którzy mogą na bieżąco śledzić wydarzenia każdego sezonu, oceniać je i komentować. Od trzynastu sezonów artystycznych cykl „Met: Live in HD” można obejrzeć w STUDIO teatrgaleria. Nowojorska „Moc przeznaczenia” Mariusza Trelińskiego zostanie tam pokazana dwukrotnie: 9 i 24 marca 2024 roku. Przed transmisją 9 marca prelekcję poprowadzi dramaturg Marcin Cecko.

Igor Golovatenko jako Don Carlo i Lise Davidsen jako Leonora w „Mocy przeznaczenia” w MET w reżyserii Mariusza Trelińskiego © Karen Almond / Met Opera
Igor Golovatenko jako Don Carlo i Lise Davidsen jako Leonora w „Mocy przeznaczenia” w MET w reżyserii Mariusza Trelińskiego © Karen Almond / Met Opera

Mariusz Treliński jako reżyser operowy przygotował w Warszawie kilkanaście inscenizacji, m. in. „Króla Rogera” Karola Szymanowskiego, „Otella” i „Traviatę” Giuseppe Verdiego, „Oniegina”, „Damę pikową” i „Jolantę” Piotra Czajkowskiego, „Cyganerię”, „Turandot” i „Manon Lescaut” Giacomo Pucciniego, „Latającego Holendra” i „Tristana i Izoldę” Ryszarda Wagnera, „Powder Her Face” Thomasa Adèsa i „Umarłe miasto” Ericha Korngolda, czy „Petera Grimesa” Benjamina Brittena. Światową sensacją była jego inscenizacja „Madame Butterfly” w 1999 roku zrealizowana ze scenografem Borisem Kudličką, który przez ponad dwadzieścia lat był jego głównym współpracownikiem. Spektakl zaprezentowany w Waszyngtonie, Petersburgu, Walencji i Tel Awiwie rozpoczął światową karierę reżysera.

Soloman Howard (Ojciec Gwardiano) i Lise Davidsen (Leonora) w „Mocy przeznaczenia” w MET w reżyserii Mariusza Trelińskiego © Karen Almond / Met Opera
Soloman Howard (Ojciec Gwardiano) i Lise Davidsen (Leonora) w „Mocy przeznaczenia” w MET w reżyserii Mariusza Trelińskiego © Karen Almond / Met Opera

W styczniu 2023 roku odbyła się premiera „Mocy przeznaczenia”. Była to pierwsza realizacja tej opery na warszawskiej scenie, a śpiewali w niej m. in.: Izabela Matuła, Tadeusz Szlenkier, Tomasz Konieczny, Krzysztof Szumański i Monika Ledzion-Porczyńska, dyrygował Patrick Fourniller.

„Moc przeznaczenia” to już trzecia produkcja Mariusza Trelińskiego na legendarnej scenie nowojorskiej, realizowana w koprodukcji z MET. Jego debiut odbył się w tym teatrze w 2015 roku, reżyser pokazał tam dyptyk operowy: „Jolantę” Piotra Czajkowskiego, w której śpiewali Anna Netrebko i Piotr Beczała, zespoloną z „Zamkiem Sinobrodego” Béli Bartóka z Mikhailem Petrenko i Nadją Michael, dyrygował wtedy Valery Gergiev. Rok później, w 2016 roku, zaprezentowano „Tristana i Izoldę” Ryszarda Wagnera, w rolach głównych wystąpili Stuart Skelton i Nina Stemme, dyrygował Asher Fisch.

Brian Jagde jako  Don Alvaro w „Mocy przeznaczenia” w MET w reżyserii Mariusza Trelińskiego © Karen Almond / Met Opera
Brian Jagde jako Don Alvaro w „Mocy przeznaczenia” w MET w reżyserii Mariusza Trelińskiego © Karen Almond / Met Opera

Premierę „Mocy przeznaczenia” poprowadzi dyrektor muzyczny Met Yannick Nézet-Séguin. W roli Leonory wystąpi Lise Davidsen, Don Alvarem będzie Brian Jagde (tenor), Don Carlem Igor Golovatenko. Judit Kutasi będzie Preziosillą, Patrick Carfizzi Bratem Melitone, a Soloman Howard wystąpi w podwójnej partii Ojca Leonory i Ojca Gwardiana.

Za przygotowanie spektaklu odpowiedzialni są, oprócz Mariusza Trelińskiego: Boris Kudlička (scenografia), Moritz Junge (kostiumy), Maćko Prusak (choreografia), Marc Heinz (reżyseria świateł), Bartek Macias (projekcje) i Marcin Cecko (dramaturgia).

Zwiastun „Mocy przeznaczenia” w reżyserii Mariusza Trelińskiego w MET

Premiera przygotowana w MET przez ekipę polskich realizatorów i w koprodukcji z Teatrem Wielkim Operą Narodową zbiega się z wydaniem „5 000 wieczorów w Operze” Rudolfa Binga – wspomnień wieloletniego, legendarnego dyrektora Metropolitan Opera (wydawcą będzie STUDIO teatrgaleria). Obecna edycja w tłumaczeniu Witolda Kalinowskiego została wzbogacona dodatkowymi tekstami i komentarzami. Premiera książki w maju 2024 roku.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne