REKLAMA

MERITA. Innowacyjna przyszłość muzyki kameralnej. Europejski projekt z udziałem Julian Cochran Foundation

Julian Cochran Foundation promuje muzykę klasyczną w nowatorski sposób, integrując ją z niekonwencjonalnymi przestrzeniami i formami wykonawstwa. W projekcie MERITA Fundacja wesprze sześć kwartetów smyczkowych w rozwoju ich autorskich projektów muzycznych.

MERITA

Nazwa projektu MERITA jest akronimem od słów Muzyka, Dziedzictwo Kulturowe i Talent (Music, hERItage and TAlent). Inicjatywa ta zdobyła prestiżowy grant „Kreatywna Europa” w kategorii „Platformy Europejskie” 2021, wyróżniając się jako model wspierania młodych talentów muzycznych i promowania dziedzictwa kulturowego. W ciągu trzech lat MERITA wesprze 38 kwartetów smyczkowych. To wyjątkowa szansa dla młodych, profesjonalnych zespołów z Unii Europejskiej, aby rozwijać swoje innowacyjne projekty muzyczne, tworząc przy tym międzynarodową sieć wymiany doświadczeń artystycznych.

Logo MERITA
Logo MERITA

Projekt MERITA, pod przewodnictwem Le Dimore del Quartetto (Włochy), łączy siły z wieloma prestiżowymi organizacjami muzycznymi i kulturalnymi z całej Europy. Wspólnym celem jest kształtowanie zrównoważonej przyszłości dla europejskiej muzyki klasycznej. Jest on realizowany przez synergiczne działania i wymianę doświadczeń. Projekt zrzesza 17 instytucji kultury z 12 krajów Europy.

Innowacja i Tradycja 

Platforma MERITA, działająca zarówno online, jak i offline, ma na celu zmienić tradycyjne formy wykonania muzyki klasycznej w Europie, wspierając jednocześnie rozwój kariery artystycznej kwartetów smyczkowych. Członkowie MERITA będą współtworzyć nowe formy koncertów, docierając do szerszej publiczności i łącząc tradycję z innowacją. Będzie to jednocześnie promocja miejsc europejskiego dziedzictwa kulturowego.

Dom Pracy Twórczej - Pałac w Radziejowicach © MERITA
Dom Pracy Twórczej – Pałac w Radziejowicach © MERITA

Nowe doświadczenie koncertowe

Każdy z kwartetów smyczkowych w projekcie MERITA stworzy oryginalny projekt, prezentując innowacyjne koncerty zarówno w obiektach zabytkowych (dwory i pałace), jak i podczas wydarzeń organizowanych przez partnerskie instytucje kultury.

Uczestnikami projektu są artyści – muzycy w wieku od 18 do 35 lat. Ich zadaniem będzie eksploracja oryginalnych pomysłów na wyrażanie muzyki klasycznej, tak, aby przyciągnąć nowe audytorium i kształtować przyszłość muzyki kameralnej. Zdaniem Julian Cochran Foundation współczesna kultura wymaga innowacji i nowych form wyrazu, aby przybliżyć muzykę klasyczną szerszej publiczności. Obiekty historyczne staną się gospodarzami rezydencji artystycznych, gdzie rozwijane będą nowe formy działalności koncertowej.

Dwór w Somiance © MERITA
Dwór w Somiance © MERITA

Rezydencje Artystyczne

Fundacja organizuje rezydencje artystyczne dla kwartetów smyczkowych. Będą to m. in.: Dwór w Somiance dla Karski Quartet (Belgia), w Pałacu w Radziejowicach dla AKELA Quartet (Dania), oraz w Huis Landfort w Holandii dla Airis Quartet (Polska). Każda z tych rezydencji oferuje unikalne możliwości rozwoju i prezentacji muzycznych projektów.

Koncert w Somiance

Pierwsza rezydencja i koncert odbędzie się już w niedzielę, 17 grudnia 2023 roku w Dworze w Somiance. Julian Cochran Foundation organizuje tam koncert kwartetu smyczkowego, belgijskiego zespołu Karski Quartet.

Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęła Ambasada Belgii w Polsce. Gościem koncertu będzie ambasador Rik van Droogenbroeck.

KARSKI Quartet © MERITA
KARSKI Quartet © MERITA

Informacje o projekcie MERITA

Organizacja zarządzająca: Le Dimore del Quartetto (Włochy)

Partnerzy projektu:

 • Comitato AMUR, Milan (Włochy)
 • European Historic Houses, Brussels (Belgia)
 • EuAbout Lab ASBL, Brussels (Belgia)
 • ProQuartet – Centre européen de musique de chambre, Paris (Francja)
 • B & M Theocharakis Foundation, Athens (Grecja)
 • Stichting Strijkkwartet Biënnale Amsterdam, Amsterdam (Holandia)
 • Europa Nostra, The Hague (Holandia)
 • Traces&Dreams AB, Stockholm (Szwecja)
 • Lofoten Internasjonale Kammermusikkfest, Oslo (Norwegia)
 • University of Arts of Tirana (Albania)
 • Qendra EVENT, Tirana (Albania)
 • Beogradska Umetnička Nova Teritorija (Belgrade Artistic New Territory), Belgrade (Serbia)
 • Kolarac – Zadužbina Ilije M. Kolarca, Belgrade (Serbia)
 • Cadenza Arts Management Ltd., Budapest (Węgry)
 • Experimenta – Associação para a Promoção do Design e Cultura de Projeto, Lisbon (Portugalia)
 • Julian Cochran Foundation, Warsaw (Polska)

Partnerami medialnymi projektu MERITA są: Business Magazine i ORFEO Fundacja im. Bogusława Kaczyńskiego.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne